Dünya ABDyi Güney Asyada zor günler bekliyor

ABD'yi Güney Asya'da zor günler bekliyor

ABD'yi Güney Asya'da zor günler bekliyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un Pakistan ve Hindistan ziyaretini değerlendiren uzmanlar, bölgedeki etkisini kaybetmek istemeyen ABD'nin uzlaşmacı bir dil kullanmasına rağmen zor günler yaşayacağını belirtiyor.

Haber Merkezi AA
ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mattis, Asya ve Güney Asya konusunda Çin'e karşı sert politikalar izlenmesi gerektiğini savunuyor.
ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mattis, Asya ve Güney Asya konusunda Çin'e karşı sert politikalar izlenmesi gerektiğini savunuyor.

Pompeo ve Dunford'un ziyaretini değerlendiren uzmanlar, ABD'nin Pakistan ile ilişkilerini gözden geçirmesinin ve Hindistan ile ortaklıklar yapılmasının bir tercih değil, zorunluluk olduğunu belirtti.

Amerikalı gazeteci Jare Van Dyk, ABD'nin Pakistan'ın Çin'in güdümüne girmesinden korktuğunu belirterek "ABD, buna karşılık Hindistan ile yakınlaşarak memnuniyetsizliğini göstermeye çalışıyor ancak Afganistan'dan çıkmak istedikleri için Pakistan'a ihtiyaçları var. ABD, kendini bu konuda Pakistan'a yakın hissediyor çünkü iki ülke Soğuk Savaş döneminde Sovyetler'e karşı iş birliği içindeydi" diye konuştu.

"Hindistan Çin, İran ve Rusya ile ticaret yapmak zorunda"

Van Dyk, Hindistan'ın İran'dan petrol ve doğalgaz almasının ABD'yi rahatsız ettiğini ancak Pakistan, Hindistan ve Çin'in, sanayilerini geliştirmek için İran ve Rusya ile alışveriş yapmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi.

Güvenlik uzmanı Abdul Halik Ali de ABD'nin Pakistan ve Hindistan ile ilgili geçmişteki duruşundan geri adım atmak zorunda kaldığını belirtti.

"S-400'lere ihtiyacı var"

Hindistan'ın İran'dan petrol, Rusya'dan S-400 almasının, Pakistan ve Çin arasındaki ekonomik koridor projesi gibi girişimlerin ABD tarafından hoşnutsuzlukla karşılandığını anlatan Ali, "ABD, Asya'da çok yönlü kırılgan bir yapıyla karşı karşıya. Tüm bunlara rağmen Çin'i kontrol etmek için Hindistan'a, Afganistan'da da Pakistan'a ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Pakistan ile ilişkilerinde samimi olmadığını bildiren güvenlik uzmanı ve emekli asker Mahmud Şah, bozuk olan ilişkilerin avantaja çevrilmesi gerektiğini belirtti.

REKLAM

Şah, "Pakistan, Trump'ın müttefiklerine yönelik düşmanca politikalarını avantaja çevirmeli. Halihazırda Pakistan yalnız değil. Trump, Türkiye, Rusya, Çin, İran, Kanada ve diğer birçok ülkeyle sorun çıkardı. Artık Pakistan,Trump'a artık yalnız olmadığını söylemeli" dedi.

"Pakistan'ın savunma alanında ABD'ye ihtiyacı yok"

ABD'nin Asya'da izole olmaya başladığını belirten Şah, "Pakistan, Rusya ile savunma alanında birçok anlaşma imzaladı, Çin ile iyi ilişkiler içinde. Bu durumda, özellikle de savunma alanında Pakistan'ın ABD'ye ihtiyacı yok." diye konuştu.

Şah, ABD'nin bölgede izole olmasının Afganistan'da dezavantajları olacağına işaret etti.

Hintli uzmanlar da ABD'nin ilişkileri düzeltmeye ihtiyacı olduğunu belirten açıklamalar yaptı.

Güvenlik uzmanı ve emekli general Deepankar Banerji, ABD'nin, Hindistan'ın İran ve Rusya ile ilişkilerini de göz önünde bulundurarak ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini vurgulayarak, "Washington'ın yaptırım uyguladığı ülkelerle Hindistan'ın ilişki içinde olması ABD'yi mutlu etmiyor ancak burada şunu sormak lazım: Bölgede Tahran ve Moskova'dan başka alternatif var mı?" ifadesini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.