|

Arakanlılara bambu ev

Türkiye, Myanmar'daki katliamdan kaçan ve kamplara yerleşen 50 bin Arakanlı aileye kendi evlerini yapmaları için yapı malzemesi olan bambu yardımı yaptı.

Yeni Şafak ve
04:00 - 21/09/2017 Perşembe
Güncelleme: 07:28 - 21/09/2017 Perşembe
Yeni Şafak
Türkiye’den Arakan’a bambu ev yardımı
Türkiye’den Arakan’a bambu ev yardımı

Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara karşı yapılan insanlık katliamına ilk günden itibaren yardım elini uzatan Türkiye, çalışmalarına devam ediyor. Myanmar’da zulme uğrayan Arakanlı Müslümanlara yönelik yardım çalışmalarının detaylarını anlatan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Myanmar’a giren tek kuruluşun TİKA olduğunu belirterek, Türkiye’nin hem Myanmar’daki hem de Bangladeş’teki kamplarda kalan Arakanlılara yardım elini uzattığını söyledi.

30 BİN KİŞİLİK YEMEK

Türkiye’nin Bangaledeş’teki kamplarda kurulan mutfaklarla her gün 10 bin Arakanlıya sıcak yemek verdiğini anlatan Çavuşoğlu, "Bu sayı kısa sürede 30 bin kişiye çıkarılacak. Ayrıca 3 bin aileye 10’ar kiloluk gıda paketleri dağıtıldı. Bölgedeki su sıkıntısının aşılması amacıyla su kuyuları da açılıyor" dedi.


MALZEME DAĞITILIYOR

Kamplara yerleşen ailelerin kendi barınaklarını yapması için de yardımcı olacaklarını anlatan Çavuşoğlu şöyle devam etti: "Bu strateji kapsamında 50 bin aileye basit yapı malzemesi olan bambu ve naylon ile zeminde kullanılmak üzere örtü dağıtmaya başladık. Bunun yanı sıra kış mevsiminin yaklaşması dolayısı ile 50 bin battaniye dağıtılacak. 25 mobil sağlık merkezi kurulması için de çalışmaları başlattık. Bunun yanında bin 100 yetim çocuğa barınma, beslenme ve eğitim imkanı sunulacak." 

#Arakan
#Myanmar
#Hakan Çavuşoğlu
7 yıl önce