|

Atina adaları Pentagon’a verecek: Asker getirmek Lozan’ın ihlali

Türkiye’ye 40 km uzaklıktaki Dedeğaç’ı Atina’dan alıp askeri üs yapan ABD, şimdi de Çanakkale Boğazı'nı çerçeveleyen adaları istiyor. Pentagon’un yerleşmek istediği adalar Limni, Midilli, Semadirek ve Skiri. Özellikle Limni’nin hava operasyonlarında kullanılacağı belirtiliyor. “Gayri Askeri Statü”deki bu adalarda sınırlı sayıda kolluk kuvveti dışında asker bulundurmak Lozan’ın ihlali anlamına da geliyor.

00:00 - 19/09/2021 Pazar
Güncelleme: 04:14 - 19/09/2021 Pazar
Yeni Şafak
ABD’nin Dedeağaç’a yığdığı zırhlı araçlar limanda böyle görüntülenmişti.
ABD’nin Dedeağaç’a yığdığı zırhlı araçlar limanda böyle görüntülenmişti.
Balkanlar ile Akdeniz ve Ege’de varlık göstermek, Rusya ile Türkiye’yi baskılamak için Dedeağaç’a üs kuran ABD, şimdi de adalara gözünü dikti
. ABD’nin Ege’de gayri askeri statüde olan ancak Yunanistan tarafından silahlandırılan adaların bazıları için kullanım izni isteyeceği belirtiliyor.ANLAŞMA 5 YIL UZATILACAK

  • ABD, Türkiye sınırına 40 km uzaklıktaki Dedeağaç Limanı’nı genişleterek, büyük askeri gemilerin yanaşabileceği üs haline getirmiş, Balkanlar’a bu üs üzerinden binlerce tank ve askeri araç sevk etmişti. ABD ile Yunanistan, Dedeağaç’ın kullanımı konusundaki anlaşmanın süresini 5 yıl daha uzatacak.


ADALARI DA İSTİYOR

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ekim ayında Washington’a gideceği ifade ediliyor. Ancak daha önceki anlaşmalara ek olarak ABD, Ege’deki bazı adaları da anlaşmaya dahil etmek istiyor.
Pentagon’un Skiri, Limni, Midilli ve Semadirek adalarını kullanma izni peşinde olduğu vurgulanıyor.
ABD’nin özellikle Limni’yi hava operasyonlarında kullanmak istediği belirtiliyor.

GAYRİ ASKERİ STATÜDE

  • Pentegon’un kullanım hakkı istediği adalar, 1923 Lozan Barış Antlaşması’nda belirlenen gayri askeri statüde.
    Yani bu adalarda asayişi sağlayacak sınırlı sayıda kolluk kuvveti dışında asker bulundurulması, Lozan Antlaşması’nın ihlali anlamına geliyor.
    Antlaşmaya rağmen bu adalara asker ve silah yığan Yunanistan, sözlü ve yazılı olarak defalarca uyarılmıştı.

NAVTEX’LERLE UYARDIK

Ayrıca 2020 Eylül ayından bu yana yayınlanan 10’dan fazla Navtex’le bu ihlallare dikkat çekilerek, Limni, Midilli ve Semadirek’in de aralarında bulunduğu 12 adanın acilen silahsızlandırılması gerektiği ifade edilmişti.

#Atina
#Pentagon
#Lozan
#Türkiye
#Dedeğaç
#ABD
2 yıl önce
default-profile-img