Dünya Avrupa açıkta kaldı

Avrupa açıkta kaldı

Önceki gün Barış Pınarı Harekatı'nı görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bazı Avrupa Birliği ülkelerinin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermemesi Avrupa'nın küresel güç dengelerinde kan kaybettiğini ortaya koydu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Donald Trump (sol) Angela Merkel (orta)  Emmanuel Macron (sağ)
Donald Trump (sol) Angela Merkel (orta) Emmanuel Macron (sağ)

BMGK, Avrupa Birliği (AB) üyesi 5 ülkenin talebi üzerine Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kapalı oturumda görüştü. Almanya, harekatı "güçlü şekilde" kınarken, bazı ülkeler, BMGK'nın, harekatın ortak açıklamayla kınamasını teklif etti ancak ABD ve Rusya bu teklife geçit vermedi. İki ülke de açıklamalarında ''kınama'' kelimesini kullanmadı. İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya bunun üzerine dışarıda açıklama yapmak zorunda kaldı. Gelişme, BMGK'nın iki daimi üyesi ve büyük gücünün Türkiye'nin harekatını zımnen tasdiki şeklinde değerlendirilirken, Avrupa'nın küresel güç sıkletinde ağırlığını kaybettiği, gelişmeleri kontrol, yönetme ve tahliliden uzaklaştığı yorumuna neden oldu.

ABD İLE GERİLİM BÜYÜYOR

  • BMGK toplantısında Atlantik İttifakı'nın iki yakası, Avrupa ile ABD arasındaki gerilimin de derinleştiği ve çatlağın büyüdüğü görüldü. Avrupa ülkelerinin resmi düzeyde dillendirilen harekat karşıtı tutumunun, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme niyetini belli etmesinden sonra, PKK/YPG'yi Türkiye karşısında yalnız bırakma tutumundan duydukları rahatsızlıkla yakından ilgili olduğu belirtiliyor. Avrupa'nın, ABD'nin kıtayı savunma konusundaki istekliliğinin zayıflamasına dair korkuya kapıldığı da iddialar arasında.

Macaristan AB'yi kilitledi: Türkiye'yi hedef alan bildiriyi imzalamadı
DÜNYA
Macaristan AB'yi kilitledi: Türkiye'yi hedef alan bildiriyi imzalamadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de

Yabancı Mensupları kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "

PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ’lının 195’i yakalandı. Amerika 120 saatlik sürenin sona erdiği salı akşamına kadar bize verdiği sözleri tutabilirse güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır ama bu söz bilaistisna yerine getirilmemiş olursa 120'nci saatin sona erdiği dakika, Barış Pınarı Harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir. Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi. Trump'ın mektubu ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Unutmamız doğru değil ama bizim karşılıklı olan sevgi, saygımız da bunları sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak
Gündem

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak

Düzce'de, doğup büyüdüğü köyünde muhtar seçilen 31 yaşındaki veteriner teknisyeni Feyzullah Akyol, kredi çekerek satın aldığı arsayı konak ve kütüphane yapmak için köyüne bağışladı. Arkadaşlarının ve komşularının kendisine her zaman destek olduğunu aktaran Akyol, "Bu yola çıkmamızdaki en büyük sebep köyden kente geçişin önüne geçmek oldu, gençlerin şehirlerde bulduğu imkanları köyümüzde ne kadar temin edebiliriz diye düşündük" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş'ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yabancı medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Trump'ın mektubu ile ilgili konuşan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.