|

Burkina Faso'da askeri darbe

Burkina Faso Genelkurmay Başkanı Mamadou Bamba, devletin resmi televizyonunda yönetime el koyduklarını açıkladı.

Yeni Şafak
12:22 - 17/09/2015 Perşembe
Güncelleme: 14:15 - 17/09/2015 Perşembe
AA

Burkina Faso Genelkurmay Başkanı Mamadou Bamba, devletin resmi televizyonunda yönetime el koyduklarını açıkladı.
Burkina Faso'da ordu darbe girişiminde bulunmuştu. Ancak devlet yetkilileri bu girişimi engellemiş, darbe girişimi başarıya ulaşmamıştı. Bugün ise General Bamba, yaptığı açıklama ile ülkede yönetime el koyduklarını duyurdu.

Darbeyi gerçekleştirenlere kurumların normal işleyişine dönmesine izin vermeleri çağrısında bulunulan açıklamada, demokratik, şeffaf ve kapsamlı seçimler aracılığıyla "normale geçişin" başarılı olması için akıl ve diyalog yolunun üstün tutulması istendi.Cumhurbaşkanı ve Başbakan rehin alındı


Burkina Faso'da kabine toplantısını basan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı yönetime el koyduğunu duyurarak, ülkenin geçici cumhurbaşkanı ve başbakanını da rehin aldı.Burkina Faso Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, dün akşam saatlerinde kabine toplantısını basarak yönetime el koyduğunu açıkladı. Yönetime el koyduğunu açıklayan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, ülkenin geçici cumhurbaşkanı ve başbakanını da rehin aldı. Burkina Faso Meclis Başkanı Cheriff Sy konuyla ilgili açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı muhafız alayı üyelerinin kabine toplantısı gerçekleştirildiği sırada meclisi basarak Cumhurbaşkanı Michel Kafando, Başbakan İsaac Zida ve Augustin Loada ve Rene Bagoro adlı bakanları gözaltına aldığını doğruladı. Sy, cumhurbaşkanı ve başbakanının alıkonmasının cumhuriyete yapılan ciddi bir saldırı olarak niteledi. Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu yaptığı ortak açıklamada ise, rehinelerin acil bir şekilde koşulsuz olarak serbest bırakılması uyarısında bulundu. Olayın ardından yüzlerce vatandaş Cumhurbaşkanı ve başbakanının alıkonmasını protesto etmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın çevresinde toplantı. Saray çevresini kuşatan askerler, kalabalığı dağıtmak için ateş açtı. Eylemciler ise ordunun ateş açmasının ardından ara sokaklara kaçtı. Burkina Faso Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın yönetime el koymasının ardından ülkede yayın yapan Uluslararası Fransız Radyosu ile özel Omega radyo istasyonunun yayını yarıda kesildi.Cumhurbaşkanı ve başbakanın rehin alınmasını protesto eden bir gösterici, “Bu imkansız. Bununla nereye gidiyorsun? Bu bir darbedir, sorumlu bir hareket mi bu? Gelip bizi sokaklarda öldürebilir. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi. Bir başka eylemci ise, “Biz buna terörizm diyoruz. Bir cumhurbaşkanı ve başbakanın rehin alınması terörizmdir” ifadesini kullandı.Burkina Faso'nun bir önceki Cumhurbaşkanı Blaise Compaore'nin beşinci kez cumhurbaşkanı olmasına izin veren yasayı parlamentodan geçirmesinin ardından halk ayaklanmaları patlak vermişti. İsyanın ardından Compaore, 2014 yılının Ekim ayında görevinden istifa ederek Batı Afrika'da bulunan Fildişi Sahili'ne kaçmıştı.


#burkina faso
#burkina faso darbe
#Burkina Faso Genelkurmay Başkanı Mamadou Bamba
9 yıl önce