Dünya Cesetleri kamyonlarla taşıdılar

Cesetleri kamyonlarla taşıdılar

İdlib ve Halep’in batısında önceki gün düzinelerce milis etkisiz hale getirildi. Afganistan ve Pakistanlı Şii milislerin cesetleri İdlib’de gömüldü, İran ve Irak asıllı milisler ise Irak’a nakledildi. Dün kamyonet ve ambulanslardan oluşan 15 araçlık konvoy Ebu Kemal’den Irak’a geçti. Rejimden de 5’i albay en az 15 kayıp var.

Hamza Hıdır Yeni Şafak
Cephe hattı Neyrab’da çekildiği iddia edilen görüntülerde çok sayıda cesedin varlığı göze çarptı.
Cephe hattı Neyrab’da çekildiği iddia edilen görüntülerde çok sayıda cesedin varlığı göze çarptı.

Halep’in ve İdlib cephelerinde çatışmalar sürüyor. Rusya, İran ve rejim güçlerinin ilerleyişi durdurulurken muhalifler ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin rejim mevzilerine top atışları devam etti. Rus uçakları dün Neyrab yakınındaki Sarkin ile Mehmetçiğin bölgedeki en büyük gözlem üssüne ev sahipliği yapan Taftenaz kasabalarını vurdu. Rusya ve Esed rejimi bir yandan da propaganda savaşına hız verdi. Türkiye’den yapılan her açıklamanın ardından Rus makamları ve rejim güçleri “Kaybımız yok, yaralılar var” iddiasını öne sürüyor. Ancak sahadaki durum hem Rusya ve hem de rejimi yalanlıyor. Hem Neyrab hem de Halep kırsalında büyük darbe yiyen rejim, kayıplarını gizleyemez hale geldi. Muhaliflerce yayınlanan ve Serakib yakınlarındaki Neyrab kasabasında çekildiği söylenen görüntülerde ‘rejim askeri’ ve ‘İranlı milis’ olduğu söylenen çok sayıda cesedin varlığı göze çarpıyor. Yerel kaynaklar ayrıca, İran’ın bölgeye getirdiği Afganistan ve Pakistan asıllı Şii milislerin ‘öldükleri yere gömüldüğünü’, İran ve Irak asıllı milislere ait cesetlerin ise genellikle Irak’a nakledildiğini belirtiyor.

ÖLÜLER KAMYONLA TAŞINIYOR

  • Kaynaklar dün aralarında kamyonet ve ambulansların da bulunduğu 15 araçlık bir konvoyun silahlı korumalar eşliğinde Elbukemal kapısından Irak’ın el-Kaim bölgesine geçtiğini, araçların ‘cesetlerle dolu olduğunu gördüklerini’ ifade etti. Muhalifler, bölge İran’a bağlı milislerin kontrolünde olduğu için can güvenliği nedeniyle görüntü çekemediklerini belirtti. Öte yandan sahadaki gerçek kayıpları gizleyen rejime bağlı yayın organları, yalnızca rütbelilerin isimlerini yayınlamakla yetindi. Önceki gün Türk Silahlı Kuvvetlerinin top atışlarında ölen rejim subaylarının isim ve resimleri Esed’e yakın kaynaklarca servis edildi.

EN AZ 5 ALBAY 15 SUBAY ÖLDÜ

Buna göre rejim albayları Şadi İsa, Ahmet Adnan Esad, Yuşa Bessam Hesab, Muhammed Ahmed el-Bişni ve Hasan İbrahim Mehriz, batı Halep-İdlib hattında TSK ve muhaliflerce öldürüldü. Ölen diğer 15 rejim subayından 14’ünün isimleri de şöyle sıralandı: Hüseyin Muhammed Ahmed, Avs İsmail, Ahmed Berber, Muhammed Ferac el-Ali, Muhammed Bessam el-Dabul, Mustafa Ahmed el-Casim, Hasan Malik el-Yusuf, Vissam Hasan Hıdır, Muhammed Kemal el-Din, İbrahim Said Kasım, Şerif el-Saka, Muhammed Gani Hannuş, Ammar Süleyman Taha, Abdo Ahmed Reda. Rejim medyasındaki haberlere göre ölenler arasında 11 Şebbiha milisi de bulunuyor.

BM: İdlib'deki kabus ve şiddet döngüsü derhal son bulmalı
DÜNYA
BM: İdlib'deki kabus ve şiddet döngüsü derhal son bulmalı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.