Dünya Cuntadan 11 idam daha

Cuntadan 11 idam daha

Duruşmaya demir parmaklıklar ardında katılan sanıklar, kararı duyduklarında gözyaşlarını tutamadı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Cuntadan 11 idam daha
Mısır'da kamuoyunda “Port Said katliamı” olarak bilinen 73 sanıklı davada, idamı istenen 11 kişinin cezası onaylandı. El-Masri ile el-Ehli futbol takımları arasında oynanan maçtan sonra seyircinin sahaya inmesi üzerine çıkan olaylarda El Ehli takımı taraftarı 74 kişi hayatını kaybetmiş, 1000'den fazla kişi yaralanmıştı. Port Said Ceza Mahkemesi, başkent Kahire'deki Polis Akademisi binasında görülen dünkü duruşmada, biri gıyabında yargılanan 11 kişinin idamına hükmetti.
ASKERİ KONSEY YÖNETİYORDU
Mahkeme 10 kişinin 15 yıl, 15 kişinin 10 yıl ve aralarında eski Port Said Emniyet Müdürü ile El-Mısri takımı yöneticisinin de bulunduğu 15 kişinin 5 yıl, 1 kişinin ise 1 yıl hapsine hükmetti. 21 kişi ise beraat etti. Olayların meydana geldiği dönemde ülke Mareşal Hüseyin Tantavi başkanlığındaki Yüksek Askeri Konsey tarafından yönetiliyordu. Port Said Stadı'nda Şubat 2012'de, El Masri ile El Ehli futbol takımları arasında oynanan maçtan sonra seyircinin sahaya inmesi üzerine çıkan olaylarda El Ehli takımı taraftarı 74 kişi hayatını kaybetmişti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.