Dünya Duterte ABDye asla izin vermem

Duterte: ABD'ye asla izin vermem

Duterte: ABD'ye asla izin vermem

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, ülkeye nükleer cephanelik de dahil olmak üzere yabancı silahların girişini yasaklayacağını açıkladı. Duterte, ABD ile Filipinler arasında Karşılıklı Savunma Anlaşması'nın olmasına rağmen Filipinler topraklarına orta menzilli nükleer füzeler konuşlandırmasına kesinlikle izin vermeyeceğini belirtti. ABD, geçtiğimiz günlerde 1987'de imzalanan Sovyetler Birliği ile imzaladığı daha sonra bu ülkenin dağılmasıyla Rusya'nın taraf olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilmişti. Wahington yönetimi, INF anlaşmasından çekilmenin ardından orta menzilli balistik füzelerini Asya-Pasifik bölgesinde konuşlandırmak istediklerini ifade etmişti.

Haber Merkezi IHA
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte.
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Filipinler ile ABD arasında Karşılıklı Savunma Antlaşması’nın olmasına rağmen Filipinler Anayasası’nın ihlali sayıldığı için ülkede nükleer cephanelik de dahil olmak üzere yabancı silahların girişini yasaklayacağını açıkladı.

  • Duterte, başkent Manila’daki başkanlık sarayı Malacanang’da Filipinler ve Çin arasında gerçekleştirilen iş insanları toplantısından önce yaptığı açıklamada, “Gazetede orta menzilli balistik füze yerleştireceklerine dair haberler var. Bu asla olmayacak çünkü buna izin vermeyeceğim. Bu anayasanın ihlalidir. Filipinler’e nükleer silah yerleştiremezsiniz" şeklinde konuştu.

ABD, geçtiğimiz günlerde 1987 yılında Sovyetler Birliği’yle imzaladığı ve bu ülkenin dağılması sonrası Rusya’nın taraf olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) resmen çekildi.

INF anlaşmasından çekildikten hemen sonra ABD Savunma Bakanı Mark Esper, orta menzilli balistik füzelerini Asya-Pasifik bölgesinde konuşlandırmak istediklerini açıklamıştı. Füze üslerinin konumlarının henüz belli olmadığı belirtilirken Avustralya da bu üslerin konuşlandırılacağı ülkelerden biri olmayacağını açıklamıştı.

Filipinler'de ordu ve komünistler arasında çatışma: 4 ölü
DÜNYA
Filipinler'de ordu ve komünistler arasında çatışma: 4 ölü

5 soruda Filipinler'deki Müslümanlar Moroların kapsamlı özerkliği
DÜNYA
5 soruda Filipinler'deki Müslümanlar Moroların kapsamlı özerkliği

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.