Dünya Duvar krizi rekor kırdırdı

Duvar krizi rekor kırdırdı

ABD’de Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örme projesinden geri adım atmayışı federal hükümete kapanma rekoru kırdırdı. Federal hükümet, kapalı olduğu 22’nci günü geride bıraktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Beyaz Saray
Beyaz Saray

ABD’de federal hükümetin kapalı kaldığı süre cumartesi günü itibariyle 22. gününe girdi. Bu da ülke tarihinde hükümetin kısmen kapandığı en uzun süre olarak kayda geçti. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Meksika sınırına inşa etmek istediği duvara Kongre’den 5 milyar dolarlık ek ödenek talebine Demokratlar’ın onay vermemesi nedeniyle federal hizmetler 22 Aralık’tan bu yana durmuş durumda.

ABD Başkanı, önceki gün “Duvar Ortaçağ’dan kalmadır diyorlar, tekerlek de öyle” diyerek duvarı savunmuştu.

ÖNCEKİ REKOR CLINTON’IN

Federal hükümetin 22 gündür kısmen kapalı olmasının ülke ekonomisinde milyarlarca dolar kayba neden olduğu belirtiliyor. Ekonomistler Washington’da önümüzdeki cuma gününe kadar soruna çözüm bulunamaması durumunda, ocak ayı istihdam artışının yaklaşık 500 bin eksileceğini öngörüyor. Önceki rekor 1995’te Bill Clinton döneminde 21 günlük kapanmaya aitti.

  • Trump çark etti
  • Donald Trump
  • ABD Başkanı, önceki gün yaptığı acil durum ilanı açıklamasından çark etti. Trump, Meksika sınırına duvar örülmesi için gerekli bütçeyi sağlamak amacıyla Ulusal Acil Durum ilan etmeyeceğini söyledi. Beyaz Saray’da düzenlenen sınır güvenliği konulu bir toplantıda, ‘bütçe’nin Kongre’nin işi olduğunu belirten Trump, “Bunu Kongre’nin yapmasını istiyoruz” diyen Trump, “Ulusal Acil Durum İlanı şu anda gündemimizde yok” ifadelerini kullandı.

İşbirliği itirafı
DÜNYA
İşbirliği itirafı

Venezuela meclisi
darbeye hazırlanıyor
DÜNYA
Venezuela meclisi darbeye hazırlanıyor

2008’in yaralarını
saramadılar
EKONOMİ
2008’in yaralarını saramadılar
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.