Dünya Duvar krizi rekor kırdırdı

Duvar krizi rekor kırdırdı

ABD’de Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örme projesinden geri adım atmayışı federal hükümete kapanma rekoru kırdırdı. Federal hükümet, kapalı olduğu 22’nci günü geride bıraktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Beyaz Saray
Beyaz Saray

ABD’de federal hükümetin kapalı kaldığı süre cumartesi günü itibariyle 22. gününe girdi. Bu da ülke tarihinde hükümetin kısmen kapandığı en uzun süre olarak kayda geçti. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Meksika sınırına inşa etmek istediği duvara Kongre’den 5 milyar dolarlık ek ödenek talebine Demokratlar’ın onay vermemesi nedeniyle federal hizmetler 22 Aralık’tan bu yana durmuş durumda.

ABD Başkanı, önceki gün “Duvar Ortaçağ’dan kalmadır diyorlar, tekerlek de öyle” diyerek duvarı savunmuştu.

ÖNCEKİ REKOR CLINTON’IN

Federal hükümetin 22 gündür kısmen kapalı olmasının ülke ekonomisinde milyarlarca dolar kayba neden olduğu belirtiliyor. Ekonomistler Washington’da önümüzdeki cuma gününe kadar soruna çözüm bulunamaması durumunda, ocak ayı istihdam artışının yaklaşık 500 bin eksileceğini öngörüyor. Önceki rekor 1995’te Bill Clinton döneminde 21 günlük kapanmaya aitti.

  • Trump çark etti
  • Donald Trump
  • ABD Başkanı, önceki gün yaptığı acil durum ilanı açıklamasından çark etti. Trump, Meksika sınırına duvar örülmesi için gerekli bütçeyi sağlamak amacıyla Ulusal Acil Durum ilan etmeyeceğini söyledi. Beyaz Saray’da düzenlenen sınır güvenliği konulu bir toplantıda, ‘bütçe’nin Kongre’nin işi olduğunu belirten Trump, “Bunu Kongre’nin yapmasını istiyoruz” diyen Trump, “Ulusal Acil Durum İlanı şu anda gündemimizde yok” ifadelerini kullandı.

İşbirliği itirafı
DÜNYA
İşbirliği itirafı

Venezuela meclisi
darbeye hazırlanıyor
DÜNYA
Venezuela meclisi darbeye hazırlanıyor

2008’in yaralarını
saramadılar
EKONOMİ
2008’in yaralarını saramadılar

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.