Dünya Erdoğan ile Trumptan kritik Suriye görüşmesi

Erdoğan ile Trump'tan kritik Suriye görüşmesi​

Erdoğan ile Trump'tan kritik Suriye görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye meselesi ele alındı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, "İki lider, görüşmede kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir" bilgisini de paylaştı. Trump'ın dünkü sosyal medya paylaşımlarına sert tepki gösterilmişti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump geçtiğimiz yıl Washington'da bir araya gelmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump geçtiğimiz yıl Washington'da bir araya gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump'ın Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiği ve bu çerçevede Türkiye'nin, NATO müttefiki ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunun hatırlattığı bildirildi.

Görüşmenin içeriğine dair yapılan açıklama şöyle:

"Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.

  • Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır.

Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalmışlardır."

Donald Trump

Görüşmeye dair ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya platformu Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

  • Trump, "DEAŞ'ın kalıntılarıyla mücadeledeki son iki haftalık başarımız ve 20 millik güvenli bölge dahil tüm meselelerde nerede durduğumuzu bildirmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme hakkında konuştuk, büyük ölçüde genişleme potansiyeli var." ifadelerine yer verdi.

Trump'ın sözlerine yanıt sahada verilmeli
GÜNDEM
Trump'ın sözlerine yanıt sahada verilmeli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Trump'a cevap
GÜNDEM
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Trump'a cevap

ABD Başkanı Trump’tan küstah tehdit
DÜNYA
ABD Başkanı Trump’tan küstah tehdit

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.