Dünya Ermenilerin hayali suya düştü

Ermenilerin hayali suya düştü

Amerika’da en güçlü lobilerin başında gelen Ermeni lobisinin 1915 olaylarına ilişkin yürüttüğü faaliyetleri mahkemeden döndü. Ermenilerin 1915 olayları dönemine ilişkin aileleri adına istedikleri tazminatlar ve araziler için açtıkları davalarda Kaliforniya Temyiz Mahkemesi ret kararı verdi. Mahkemenin hükmü, benzer talepler karşısında Türkiye lehinde emsal teşkil edecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

ABD’deki Ermenilerin 1915 olayları dönemine ilişkin aileleri adına istedikleri tazminatlar ve araziler için açtıkları davalarda California Temyiz Mahkemesi ret kararı verdi. California’daki İlk Derece Mahkemesi’nin 2013 yılında Türkiye lehindeki ret kararından sonra Temyiz Mahkemesi de tazminat taleplerini reddetmiş oldu. Böylece ABD yargısı, ABD’deki Ermenilerin Türkiye aleyhinde yıllardır devam eden tazminat ve toprak taleplerine ilişkin defteri büyük ölçüde kapatmış oldu.Karar, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni taleplerine ilişkin bir dönüm noktası niteliği taşıyor ve ileride emsal teşkil edebilir.

2010’DA BAŞVURUYU YAPTI

Ermeni kökenli ABD vatandaşları Garbis Davoyan ve Hrayr Turabian tarafından 29 Temmuz 2010’da, Alex Bakalian, Anais Haroutunian ve Rita Mahdessian tarafından ise 10 Aralık 2010’da Kaliforniya Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhinde açılan iki ayrı tazminat davasına temyiz aşamasında ret kararı verildi.

TAZMİNAT VE ARAZİ İSTİYORLARDI

  • ABD mahkemelerinde 9 yıl süren yargı sürecinde davayı açan Ermeni kökenli ABD vatandaşları, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915 olayları sırasında ailelerinin mal varlıkları ve arazilerine el koyulduğu, hazine ve devlet bankaları lehine haksız kazanç sağlandığını iddia ediyordu. Davalarda, uluslararası hukuk ve insan hakları ihlali açısından mirasçıların uğradığı zararların tazmini isteniyordu.

MAHKEME: YARGILAMA YAPILAMAZ

Türk bankaları tarafından yapılan savunmada egemen bağışıklık ilkesi temel alındı. Savunmada ABD hukuk sisteminde yer alan 1976 tarihli “Yabancı Egemen Bağışıklıkları Yasası” uyarınca yargılama yapılamayacağı belirtildi. Davacı taraflar ise bu yasanın kamulaştırma ve ticari faaliyetlere dair istisnai hükümlerinin uygulanması gerektiğini, böylelikle yabancı devlet ya da bankaların yargılanabileceğini iddia etti.

  • 9 yılın ardından Türkiye haklı bulundu
  • Kaliforniya Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi, 26 Mart 2013’te aldığı kararda, özetle iddianın yargılamaya konu edilemeyecek ve özü itibariyle siyasi bir mesele olduğu sonucuna varmıştı. Türkiye lehindeki bu karar Ermeni diasporasını durdurmadı. Mahkeme, Ermenilerin tarihi iddialarına ilişkin olarak ise herhangi bir incelemeye girmeden dava konusu talepleri oy birliği ile reddetti.

Soykırım yalanını kabul eden ülkeler
FOTOĞRAF 30
Title
Alman parlamentosu 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarıyı onayladı.
Title
Kıbrıs Rum yönetimi 1915 olaylarını 1982 yılında soykırım olarak kabul etti.
Title
Ermeni lobisinin güçlü olduğu Arjantin, 1915 olaylarını soykırım olarak kabul eden ilk ülkeler arasında yer aldı. Arjantin doğumlu Papa Françis de bu yıl soykırım diyerek önemli bir tartışmanın başlamasına neden oldu.
Title
Rusya 1915 olaylarını 1995 yılında soykırım olarak kabul etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1915 olaylarının 100. yıldönümünde Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki törenlere katıldı.
Title
Kanada Parlamentosu Avam Kamarası 23 Nisan 1996 tarihinde aldığı kararda 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına değinerek, her yılın 20-27 Nisan haftasını bir halkın diğer bir halka karşı uyguladığı insanlık dışı davranışı anma haftası olarak kabul edildiğini duyurdu.
Title
Yunanistan Parlamentosu ise 25 Nisan 1996 tarihinde çıkardığı bir kanunla 24 Nisan'ı Ermeni soykırımını anma günü ilan etti.
Title
Lübnan Temsilciler Meclisi 11 Mayıs 2000 tarihinde kabul ettiği kararda Ermeni çevrelerinin iddialarına atıf yapıldı. Kararda, 1915 olayları kınanarak, Ermenilerin talepleriyle dayanışma vurgusu yapıldı.
Title
Fransa Senatosu 7 Kasım 2000 tarihinde acil görüşme yöntemi ile gündeme getirilerek ele alınan Fransa 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uygulandığını alenen kabul eder ifadesinden oluşan yasayı kabul etti.
Title
Brezilya'da yasama organının üst kanadı Federal Senato’da 1915 olayları iddialarıyla ilgili karar 2015'te oybirliğiyle alındı. Brezilya’da yaklaşık 40 bin Ermeni yaşıyor.
Title
Suriye Meclisi, Türkiye ile siyasi ilişkilerinin kötüye gitmesinin ardından Ermeni soykırımı iddialarını tanıdı. Meclis'in aldığı kararda Bu tür felaketlerin tekrar etmemesi için bütün ülkelerin aynı adımı atması çağrısı yapıldı.
Title
Avusturya
Title
Belçika
Title
Bolivya
Title
Bulgaristan
Title
Çek Cumhuriyeti
Title
Ermenistan
Title
Hollanda
Title
İsveç
Title
İsviçre
Title
İtalya
Title
Litvanya
Title
Lüksemburg
Title
Paraguay
Title
Polonya
Title
Slovakya
Title
Şili
Title
Uruguay
Title
Vatikan
Title
Venezuela
Title
Soykırım yalanını kabul eden ülkeler
Soykırım yalanını kabul eden ülkeler
1915 olaylarını 'soykırım' kabul olarak kabul eden kanun ilk kez 1965 yılında Uruguay'da kabul edildi. 1965'ten bu yana Uruguay'ı bugün Almanya'nın sözde soykırım olayını tanımasıyla 28 ülke daha takip etti. ABD'de ise 43 eyalette aynı karar çıktı. İşte 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan ülkeler.

Abone Ol Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye videolu mesaj: Önümüzdeki 10 yıl insanlığın kaderini tayin edecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye videolu mesaj: Önümüzdeki 10 yıl insanlığın kaderini tayin edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biyolojik çeşitliliğin korunmasını ve ekonomiye katkısını kısa vadeli hedefler olarak asla görmemeliyiz. Ekonomik sektörlerin tamamında farkındalığı artırarak bu alanda özel sektörlerin yatırım yapmasını teşvik etmeli, karşı karşıya kaldığımız sorunları birer fırsata çevirmeliyiz. 2022’de BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansına ev sahipliği yapacak ve 2 yıllık dönem başkanlığı görevini yerine getirecek Türkiye bu süreçte biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımı için gerekli adımların atılmasında öncü rol oynayacaktır. Önümüzdeki on yıl insanlığın kaderini tayin edecek. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri için biyolojik çeşitliliğin korunmasına ihtiyaç var." dedi.
Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'ı Moskova'da toplantıya çağırdı
Dünya

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'ı Moskova'da toplantıya çağırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları ile Moskova’da toplantı yapılması çağrısında bulundu. Lavrov, "Rusya olarak Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Moskova'da toplantıya çağırıyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Kuveyt Emiri ile telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Kuveyt Emiri ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, vefatından derin teessür duyduğu Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'a Allah'tan rahmet dilerken, merhumun ailesine ve dost Kuveyt halkına taziyelerini iletti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.