Dünya Ermenilerin hayali suya düştü

Ermenilerin hayali suya düştü

Amerika’da en güçlü lobilerin başında gelen Ermeni lobisinin 1915 olaylarına ilişkin yürüttüğü faaliyetleri mahkemeden döndü. Ermenilerin 1915 olayları dönemine ilişkin aileleri adına istedikleri tazminatlar ve araziler için açtıkları davalarda Kaliforniya Temyiz Mahkemesi ret kararı verdi. Mahkemenin hükmü, benzer talepler karşısında Türkiye lehinde emsal teşkil edecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

ABD’deki Ermenilerin 1915 olayları dönemine ilişkin aileleri adına istedikleri tazminatlar ve araziler için açtıkları davalarda California Temyiz Mahkemesi ret kararı verdi. California’daki İlk Derece Mahkemesi’nin 2013 yılında Türkiye lehindeki ret kararından sonra Temyiz Mahkemesi de tazminat taleplerini reddetmiş oldu. Böylece ABD yargısı, ABD’deki Ermenilerin Türkiye aleyhinde yıllardır devam eden tazminat ve toprak taleplerine ilişkin defteri büyük ölçüde kapatmış oldu.Karar, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni taleplerine ilişkin bir dönüm noktası niteliği taşıyor ve ileride emsal teşkil edebilir.

2010’DA BAŞVURUYU YAPTI

Ermeni kökenli ABD vatandaşları Garbis Davoyan ve Hrayr Turabian tarafından 29 Temmuz 2010’da, Alex Bakalian, Anais Haroutunian ve Rita Mahdessian tarafından ise 10 Aralık 2010’da Kaliforniya Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhinde açılan iki ayrı tazminat davasına temyiz aşamasında ret kararı verildi.

TAZMİNAT VE ARAZİ İSTİYORLARDI

  • ABD mahkemelerinde 9 yıl süren yargı sürecinde davayı açan Ermeni kökenli ABD vatandaşları, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915 olayları sırasında ailelerinin mal varlıkları ve arazilerine el koyulduğu, hazine ve devlet bankaları lehine haksız kazanç sağlandığını iddia ediyordu. Davalarda, uluslararası hukuk ve insan hakları ihlali açısından mirasçıların uğradığı zararların tazmini isteniyordu.

MAHKEME: YARGILAMA YAPILAMAZ

Türk bankaları tarafından yapılan savunmada egemen bağışıklık ilkesi temel alındı. Savunmada ABD hukuk sisteminde yer alan 1976 tarihli “Yabancı Egemen Bağışıklıkları Yasası” uyarınca yargılama yapılamayacağı belirtildi. Davacı taraflar ise bu yasanın kamulaştırma ve ticari faaliyetlere dair istisnai hükümlerinin uygulanması gerektiğini, böylelikle yabancı devlet ya da bankaların yargılanabileceğini iddia etti.

  • 9 yılın ardından Türkiye haklı bulundu
  • Kaliforniya Eyaleti Bölge İdare Mahkemesi, 26 Mart 2013’te aldığı kararda, özetle iddianın yargılamaya konu edilemeyecek ve özü itibariyle siyasi bir mesele olduğu sonucuna varmıştı. Türkiye lehindeki bu karar Ermeni diasporasını durdurmadı. Mahkeme, Ermenilerin tarihi iddialarına ilişkin olarak ise herhangi bir incelemeye girmeden dava konusu talepleri oy birliği ile reddetti.

Soykırım yalanını kabul eden ülkeler
FOTOĞRAF 30
Title
Alman parlamentosu 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarıyı onayladı.
Title
Kıbrıs Rum yönetimi 1915 olaylarını 1982 yılında soykırım olarak kabul etti.
Title
Ermeni lobisinin güçlü olduğu Arjantin, 1915 olaylarını soykırım olarak kabul eden ilk ülkeler arasında yer aldı. Arjantin doğumlu Papa Françis de bu yıl soykırım diyerek önemli bir tartışmanın başlamasına neden oldu.
Title
Rusya 1915 olaylarını 1995 yılında soykırım olarak kabul etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 1915 olaylarının 100. yıldönümünde Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki törenlere katıldı.
Title
Kanada Parlamentosu Avam Kamarası 23 Nisan 1996 tarihinde aldığı kararda 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına değinerek, her yılın 20-27 Nisan haftasını bir halkın diğer bir halka karşı uyguladığı insanlık dışı davranışı anma haftası olarak kabul edildiğini duyurdu.
Title
Yunanistan Parlamentosu ise 25 Nisan 1996 tarihinde çıkardığı bir kanunla 24 Nisan'ı Ermeni soykırımını anma günü ilan etti.
Title
Lübnan Temsilciler Meclisi 11 Mayıs 2000 tarihinde kabul ettiği kararda Ermeni çevrelerinin iddialarına atıf yapıldı. Kararda, 1915 olayları kınanarak, Ermenilerin talepleriyle dayanışma vurgusu yapıldı.
Title
Fransa Senatosu 7 Kasım 2000 tarihinde acil görüşme yöntemi ile gündeme getirilerek ele alınan Fransa 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uygulandığını alenen kabul eder ifadesinden oluşan yasayı kabul etti.
Title
Brezilya'da yasama organının üst kanadı Federal Senato’da 1915 olayları iddialarıyla ilgili karar 2015'te oybirliğiyle alındı. Brezilya’da yaklaşık 40 bin Ermeni yaşıyor.
Title
Suriye Meclisi, Türkiye ile siyasi ilişkilerinin kötüye gitmesinin ardından Ermeni soykırımı iddialarını tanıdı. Meclis'in aldığı kararda Bu tür felaketlerin tekrar etmemesi için bütün ülkelerin aynı adımı atması çağrısı yapıldı.
Title
Avusturya
Title
Belçika
Title
Bolivya
Title
Bulgaristan
Title
Çek Cumhuriyeti
Title
Ermenistan
Title
Hollanda
Title
İsveç
Title
İsviçre
Title
İtalya
Title
Litvanya
Title
Lüksemburg
Title
Paraguay
Title
Polonya
Title
Slovakya
Title
Şili
Title
Uruguay
Title
Vatikan
Title
Venezuela
Title
Soykırım yalanını kabul eden ülkeler
Soykırım yalanını kabul eden ülkeler
1915 olaylarını 'soykırım' kabul olarak kabul eden kanun ilk kez 1965 yılında Uruguay'da kabul edildi. 1965'ten bu yana Uruguay'ı bugün Almanya'nın sözde soykırım olayını tanımasıyla 28 ülke daha takip etti. ABD'de ise 43 eyalette aynı karar çıktı. İşte 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan ülkeler.

111 astsubay tutuklandı

111 astsubay tutuklandı

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma.
PKK Suriyeyi terk edecek

PKK Suriye'yi terk edecek

Ankara'dan PKK ile sonuna kadar mücadele kararı çıktı.
Teknoloji şöleni

Teknoloji şöleni

​Teknofest kapılarını Atatürk Havalimanı'nda açtı.
Adnan<br>Oktar yargı önünde

Adnan
Oktar yargı önünde

​İlk güne mahkemeye yapılan itiraz damga vurdu.
20 gün<br>sonra asker olacaktı

20 gün
sonra asker olacaktı

​HDP binası önünde eylem yapan aile sayısı 37'ye yükseldi.
Körfez'de <br>5 yıldızlı iş fırsatı

Körfez'de
5 yıldızlı iş fırsatı

​Türk firmaları fırsatlar için Dubai'ye çıkarma yaptı.
Afganistan savaşı büyüyor

Afganistan savaşı büyüyor

​Cumhurbaşkanı'nın mitingi kan gölüne döndü.
Ailene zarar veririz

Ailene zarar veririz

PKK'lı hainler çocukları böyle tehdit etti.
HDP’li başkan kaçarken yakalandı

HDP’li başkan kaçarken yakalandı

​Kardeşinin kimliğiyle kaçacakken uygulamaya takıldı.
Anayasa<br>için hedef 2021

Anayasa
için hedef 2021

Suriye'nin yeni anayasası 2021 yılına yetişebilir.
Müslüman dünyasını üç ülke kalkındırır

Müslüman dünyasını üç ülke kalkındırır

Arif Alvi: ​Türkiye, Pakistan ve Malezya ortak girişimde bulunmalıdır.
Savaşa hazırız

Savaşa hazırız

​Trump, Aramco saldırısında İran'ı suçluyor.
Vize serbestisi<br>Resmi Gazete'de

Vize serbestisi
Resmi Gazete'de

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
3 üniversiteye yeni rektör

3 üniversiteye yeni rektör

Erdoğan'ın rektör atamaları kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Netanyahu'ya seçim şoku

Netanyahu'ya seçim şoku

​Sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu, koalisyon için gereken çoğunluğa ulaşamadı.
"Fatih'e borçluyuz"

"Fatih'e borçluyuz"

​Selçuk Bayraktar, Teknofest özel yayınında.
Hakkari'de terör operasyonu

Hakkari'de terör operasyonu

Operasyon kapsamında 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.