Dünya Esedin kimyasalı kanıtlandı

Esed’in kimyasalı kanıtlandı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Esed’in 2018’in şubatında Suriye İdlib’de sivillere yönelik kimyasal silah kullandığını doğruladı. Örgütün raporunda Serakib’in doğusuna atılan silindir bombasının bölgeye sarin gazı yaydığı, 16 kişinin yaralandığı, tarım alanlarının zarar gördüğü ve hayvanların telef olduğu açıklandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Esed’in kimyasalı kanıtlandı
KSYÖ tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi, 2020’deki raporunda Suriye’de ilk defa bir saldırıda suçluyu işaret ederek Esed rejimine yönelik hesap verme çağrısında bulunmuştu.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Esed rejimi güçlerinin İdlib’in güneydoğusundaki Serakib ilçesinde Şubat 2018’de kimyasal saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. KSYÖ’nün dün yayımladığı raporda, Esed rejimine bağlı hava kuvvetlerinin, 4 Şubat 2018’de Serakib’e düzenlediği hava saldırısında en az bir silindir bombası kullandığı belirtildi. Raporda, 4 Şubat gecesi saat 21.22’de Suriye rejimine bağlı “Kaplan Güçleri”ne ait bir helikopterin Serakib’in doğusunda gerçekleştirdiği hava saldırısı sebebiyle 12 kişinin yaralandığı kaydedildi. Saldırıda kullanılan silindir bombasının sarin gazı yaydığı ve geniş bir alanı etkilediği aktarıldı. Raporun KSYÖ tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi’nin Suriye’deki kimyasal saldırıları tespit eden ikinci raporu olduğu hatırlatıldı.

Esed'in derin krizi: Bir kilo et memur maaşını geçti
DÜNYA
Esed'in derin krizi: Bir kilo et memur maaşını geçti

İLK RAPOR NİSAN’DA

  • KSYÖ, Nisan 2020’de yayımladığı ilk raporunda, 24 Mart 2017’de Suriye rejimine ait bir SU-22 savaş uçağının Şayrat hava üssünden kalkarak Latamne beldesinde gerçekleştirdiği hava saldırısında 16 kişinin yaralandığı, tarım alanlarının zarar gördüğü ve bölge halkına ait hayvanların telef olduğunu açıklamıştı. KSYÖ tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi, 2020’deki raporunda Suriye’de ilk defa bir saldırıda suçluyu işaret ederek Esed rejimine yönelik hesap verme çağrısında bulunmuştu. Soruşturma ve Tanımlama Ekibi Koordinatörü Santiago Onate Laborde, ekibinin, Rejim güçlerince 2017’nin mart ayında Latamne’ye düzenlenen hava saldırılarında kimyasal silah kullanıldığına dair çok ciddi deliller bulduğunu belirtmişti.

İran'dan Esed rejimine 3 milyon varillik petrol jesti
EKONOMİ
İran'dan Esed rejimine 3 milyon varillik petrol jesti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.