Dünya Etiyopya yarın 2014 yılına girecek

Etiyopya yarın 2014 yılına girecek

Kendine özgü takvim ve saat sistemi kullanan Etiyopya yarın 2014 yılına girmeye hazırlanıyor. Ülkede çarşı ve pazarlara akın eden halk, yılbaşı hazırlıklarını tamamladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Etiyopya yarın 2014 yılına girecek
Etiyopya'da yılbaşı hazırlığı

Etiyopya'da Başbakan Abiy Ahmed, yeni yıl öncesi kutlama mesajı yayımladı ve başkent Addis Ababa'daki yaşlı ve engellilere yılbaşı hediyesi dağıttı.

Ülkede "Enkutataş" olarak anılan yılın ilk günü, yağış mevsiminin sona ermesi ve hasat döneminin başı olarak da kabul ediliyor.

Güneş esaslı bir takvim olan Etiyopya takvimi, Etiyopya ve Eritre Hristiyanları için dini bir takvim olmasının yanı sıra Etiyopya devleti tarafından tüm resmi işlerde kullanılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: FETÖ'nün Etiyopya'daki tüm okulları Türkiye Maarif Vakfı'na devredildi
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: FETÖ'nün Etiyopya'daki tüm okulları Türkiye Maarif Vakfı'na devredildi

Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini yaklaşık 7 yıl 8 ay geriden takip eden Etiyopya takvimi, Mısır'daki Kıpti Hristiyanların kullandığı takvimle benzerlik gösteriyor.

Etiyopya takviminde de tıpkı Kıpti takvimi gibi 30 günden oluşan 12 ay ile 5 veya 6 artık günü içeren 13'üncü ay bulunuyor.

Gün 06.00'da başlıyor

Kendine özgü takvimin yanı sıra farklı saat sistemi de kullanan Etiyopya halkı için gün saat 00.00'de değil saat 06.00'da başlıyor.

Gün, 12 saatlik iki farklı bölümden oluşuyor. 12 saatlik ilk saat dilimi saat 06.00'da, ikinci dilim ise saat 18.00'de başlıyor.

Afrika’nın gerçek ortağı Türkiye: Etiyopya örneği
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
Afrika’nın gerçek ortağı Türkiye: Etiyopya örneği

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.