Dünya Fransa ABD elçisini geri çekti 90 milyar dolarlık tartışma

Fransa ABD elçisini geri çekti: 90 milyar dolarlık tartışma

Pasifik’te ABD, İngiltere ve Avustralya’nın, yükselen Çin’e karşı kurduğu AUKUS ittifakı önce kıta Avrupası’nı öfkelendirdi. Avustralya Savunma Bakanı Dutton Paris’i önemsemeyerek "Fransa’dan özür dilemeyeceğiz" dedi. Avustralya ile yaptığı 90 milyar dolarlık denizaltı anlaşması bir anda çöpe atılan Fransa ise Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Fransa ABD elçisini geri çekti: ​90 milyar dolarlık tartışma​
Fransa, Avustralya’nın kendisiyle denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasının ardından Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı.

Pasifik hattında Çin’in yükselen varlığına karşı ABD’nin, İngiltere ve Avustralya ile kurduğu AUKUS ittifakı, Kuzey Atlantik Paktı’ndaki (NATO) bir diğer müttefik ülke Fransa ile ilişkileri gerdi. AUKUS’un duyurulmasının ardından Avustralya ile yaptığı 90 milyar dolarlık denizaltı anlaşması rafa kalkan Paris cephesi, ABD Başkanı Joe Biden’ı, selefi Donald Trump gibi davranmakla suçlarken, Fransız basını, hükûmeti müttefiklerini gözden geçirmeye davet etti. İttifak adına Fransa’ya cevap, Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton’dan geldi. Dutton anlaşmayı ‘‘ihanet’’ olarak değerlendiren Fransa’dan özür dilemeyeceklerini söyledi. Avustralyalı bakan, Çin’den gelen eleştirileri ise “olgunlaşmamış” olarak nitelendirdi ve “Yorumlarının verimsiz ve utanç verici olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

ABD-İngiltere- Avustralya arasındaki güvenlik anlaşması Fransa'yı kızdırdı: Sırtımızdan bıçaklandık
DÜNYA
ABD-İngiltere- Avustralya arasındaki güvenlik anlaşması Fransa'yı kızdırdı: Sırtımızdan bıçaklandık

TRUMP GİBİ DAVRANIYOR

  • Anlaşmayla savunma sanayisi büyük zarar gören Fransa’nın Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, NATO müttefiki ABD’yi zehir zemberek sözlerle eleştirdi. Le Drian, Biden yönetimini, “tek taraflı, kaba ve öngörülemez” kararlar almakla ve Biden’ı Trump gibi davranmakla suçladı. Fransa’nın Avustralya Büyükelçisi Jean-Pierre Thebault da “Bilerek karanlıkta tutulduk. Kasten gözardı edildik” serzenişinde bulundu.

ABD ve İngiltere’den Çin’e kuşatma: Avustralya’ya 8 nükleer denizaltı
DÜNYA
ABD ve İngiltere’den Çin’e kuşatma: Avustralya’ya 8 nükleer denizaltı

YENİ MÜTTEFİK BULALIM

Fransa’nın Avustralya ile “yüzyılın anlaşması” olarak lanse edilen 90 milyar dolarlık denizaltı anlaşmasını ABD ve İngiltere’ye kaptırması, siyasetçilerde hayal kırıklığı etkisi yarattı. Birçok Fransız politikacı olaya tepki gösterirken, anlaşma siyasetçiler tarafından “yüzyılın anlaşmasından yüzyılın fiyaskosuna” şeklinde yorumlandı. Fransız gazeteleri de anlaşmanın bozulmasının, Paris’in bölgedeki stratejik hırslarını baltaladığını, ekonomik ve askeri alandaki nüfuzunu devam ettirmek isteyen Fransa’nın müttefiklerini gözden geçirmesi gerektiğini yazdı. Fransa önceki gün anlaşmaya tepki olarak Washington’da düzenlenecek ABD-Fransa dostluk galasını da iptal etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden'dan yeni gaf: Avustralya Başbakanı'nın adını unuttu
OYNAT 00:22
ABD Başkanı Joe Biden'dan yeni gaf: Avustralya Başbakanı'nın adını unuttu
ABD Başkanı Joe Biden, gaflarına bir yenisini daha ekledi. Bu kez de Avustralya Başbakanı'nın adını unutunca, Scott Morrison'dan 'aşağıdaki adam' olarak bahsetti. ABD Başkanı Biden, 'Teşekkürler Boris ve... ve ben aşağıdaki adama teşekkür etmek istiyorum.' dedi.

DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

  • Öte yandan Avustralya Savunma Bakanı Dutton anlaşmayla ilgili yeni detaylar açıkladı. 8 nükleer denizaltının yanı sıra, ABD ile füze sistemleri ve mühimmat teminatı ile yeni anlaşmaların yolda olduğunu ve ilerleyen dönemde daha fazla ABD Deniz Piyadesi’nin adaya gelerek göreve başlayabileceğini belirtti. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de rakam vermeden ABD’nin “Avustralya’da erişimini ve varlığını genişleteceğini” belirterek, adaya çıkarma yapacaklarını doğruladı.

Büyükelçileri geri çekti

Fransa, Avustralya’nın kendisiyle denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasının ardından Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı.

Çin’den nükleer tehdit

  • AUKUS ittifakının ilanından sonra Çin’den tehdit gibi açıklama geldi. Çin devletinin yarı-resmi yayın organı Global Times, ‘Bu anlaşma Avustralya’yı potansiyel nükleer hedef haline getirdi’ manşeti ile alenen nükleer savaş tehdidinde bulundu. Global Times’ta yer alan makalede yeni denizaltıların potansiyel olarak ABD veya İngiltere tarafından sağlanan nükleer silahlarla donatılabileceği için Avustralya’nın diğer ülkeler için nükleer bir tehdit oluşturacağı iddiası yer aldı. Analizde, “Bu, Avustralya’yı nükleer bir saldırı için potansiyel bir hedef haline getirecek, çünkü Çin ve Rusya gibi nükleer silahlı devletler, Avustralya’nın ABD’nin stratejik taleplerine hizmet eden nükleer denizaltılarından kaynaklanan tehditle doğrudan karşı karşıya
    ifadeleri kullanıldı.
Başakşehir-Kayaşehir metro hattının yüzde 72'si tamamlandı
Ekonomi

Başakşehir-Kayaşehir metro hattının yüzde 72'si tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı'ndaki çalışmalara ilişkin, "Yüzde 5 olan ilerlemeyle, 22 Mayıs 2020'de devraldığımız projeyi yüzde 72 seviyesine getirdik" dedi. Karaismailoğlu, "Kısa sürede yapım işlerini tamamlayıp, sinyal ve sistem emniyet testleri tamamlanınca işletmeye almayı planlıyoruz" dedi.
Evlendiği gün de maça gitti çocuğu olduğunda da: Futbol aşkım hastalık haline geldi hiçbir zararını görmedim
Gündem

Evlendiği gün de maça gitti çocuğu olduğunda da: Futbol aşkım hastalık haline geldi hiçbir zararını görmedim

Konya'da maç sevdalısı emekli bilgisayar programcısı Murat Baydar yıllardır Konyaspor'un hiçbir maçını kaçırmıyor. Baydar, evlendiği gün bile yeşil-beyazlıların maçını kaçırmadığını söyledi. Baydar, “Ben 1970’ten beri spor defteri tutarım. Sadece Konyaspor değil tüm liglerin, branşların bütün skorlarını dakikası dakikasına, golleri kimin attığını yazarım. Evlendiğim gün bile Konyaspor maçı vardı. O gece geç saatlere kadar maç yazdım. Eşim hiçbir tepki göstermedi” dedi.
15 yaşındaki cinayet sanığı: Tehditle 700 TL karşılığında üstlendim
Gündem

15 yaşındaki cinayet sanığı: Tehditle 700 TL karşılığında üstlendim

Antalya'da polise, Barış Dinekli'yi bıçakla öldürdüğünü söyleyen E.H., savcılıktaki ifadesinde ise cinayeti arkadaşı S.C.K.'nin işlediğini, tehdit edildiğini, 700 TL karşılığında suçu kendisinin üstlenmesini istediğini öne sürdü. E.H. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.