DünyaFransa Esede verdiği nişanı geri alacak

Fransa Esed'e verdiği nişanı geri alacak

Fransa, Beşşar Esed'e verilen "Legion d'Honneur" devlet nişanının geri alınması için harekete geçti. Fransa, 2001 yılında Suriye'de "reform" beklentisiyle iktidara gelen Esed'i onurlandırmak için bu madalyayı vermişti.

Diğer
Diğer
Diğer

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Beşşar Esed'e 2001 yılında dönemin cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından verilen ödülün geri alınması için disiplin sürecinin başlatıldığı belirtildi.

AFP'de yer alan habere göre, Chirac, 2000 yılında, babası Hafız Esed'in 30 yıl süren 'demir pençe' rejiminin ardından Suriye'de "reform" beklentisiyle iktidara gelen Esed'i onurlandırmak için bu madalyayı vermişti.

Fransa'da, 2010 yılında getirilen yeni düzenlemeyle, "madalyanın onuruna aykırı davranışlarda bulunan yabancılardan" geri alınmasına olanak tanınmıştı. Ödül daha önce doping yaptığı belirlenen Amerikan bisiklet şampiyonu Lance Armstrong ve ırkçı söylemlerde bulunan İngiliz modacı John Galliano'dan geri alınmıştı.

BM, Esed'i Guta için  40 milyon dolar ile ödüllendirdi
OYNAT 01:00
BM, Esed'i Guta için 40 milyon dolar ile ödüllendirdi
Birleşmiş Milletler Doğu Guta'da 500 bin sivili mülteci durumuna düşüren Esed rejimini ödüllendirdi. BM'nin 25 gün önce Beşşar'ın eşi Esma Esed tarafından kurulan Suriye Kalkınma Derneği'ne 40 milyon dolar para aktardığı ortaya çıktı.Fransa'dan operasyon sonrası yeni itiraf: 'Düşmanımız Esed değil'
DÜNYA
Fransa'dan operasyon sonrası yeni itiraf: 'Düşmanımız Esed değil'


Cengiz Ünder: Başka bir lige gitmek delilik olur
Spor

Cengiz Ünder: Başka bir lige gitmek delilik olur

Roma'da top koşturan milli futbolcu Cengiz Ünder İtalyan basınına verdiği röportajda, gol attıkça taraftarların ismini haykırmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Genç oyuncu Premier Lig'e transfer olabileceği iddiaları hakkında ise, "Şimdi bir başka lige gitmek delilik olur. Burada yapmam gereken çok şey var" dedi.
Hikmet Karaman: Hastaneye gittiğimde Şenol Güneş'i tanıyamadım
Spor

Hikmet Karaman: Hastaneye gittiğimde Şenol Güneş'i tanıyamadım

Olaylı derbide başına gelen cisim nedeniyle hastanelik olan Şenol Güneş'i ilk ziyaret edenlerden biri olduğunu ifade eden Hikmet Karaman, hastanedeki gözlemleri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
CHP ve Saadet'ten 'ittifak ve ortak aday' açıklaması
Gündem

CHP ve Saadet'ten 'ittifak ve ortak aday' açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Karamollaoğlu, ittifak ve aday soruna ''Bu sorularınızın cevapları hafta sonuna doğru ortaya çıkar'' dedi.
Türkiye'deki seçim Avrupa'da paniğe neden oldu
Dünya

Türkiye'deki seçim Avrupa'da paniğe neden oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim öncesinde Avrupa'da Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yapacağını açıklaması Avrupa'da paniğe yol açtı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yabancı siyasilerin Almanya'da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Benzer açıklamalar geçtiğimiz hafta Hollanda ve Avusturya'dan da gelmişti.
Suudi Arabistan füzeyi havada imha etti
Dünya

Suudi Arabistan füzeyi havada imha etti

Suudi Arabistan’ın, Yemen’den Husiler tarafından Necran kentine atılan balistik füzeyi havada imha ettiği açıklandı.