Dünya Gizli toplantıya gidiyordu

Gizli toplantıya gidiyordu

Kasım Süleymani’nin, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Feyyaz ve El Fetih Başkanı Hadi El Amiri ile yapacağı gizli toplantıya giderken bombalandığı belirtiliyor. ABD askerini Irak’tan çıkarması için Bağdat’a baskı yapan Tahran, bunun için Süleymani’yi görevlendirmişti. Bağdat Havalimanı’nın bir bölümünün yönetimi ABD askerinde olduğu için Süleymani’yi bulmak zor olmadı.

Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Kasım Süleymani
Kasım Süleymani

Bağdat’taki Kasım Süleymani suikastinin altından ‘Irak’ı işgal’ savaşı çıktı. Tahran’ın son birkaç aydır Bağdat’a “ABD’nin Irak’taki askeri varlığını sonlandırın” diye baskı yaptığı, bu konudaki lobi çalışmasının da bizzat Kudüs Gücü Komutanı Süleymani tarafından yürütüldüğü iddia edildi. Süleymani’nin Şam’dan Bağdat’a da bu çerçevede görüşmeler yapmak üzere geçtiği iddia edildi.

Kasım Süleymani'nin vurulma anı

PARLAMENTO TOPLANTISI YAPILACAKTI

Süleymani ve aynı saldırıda öldürülen Haşdi Şabi Komutanı El Mühendis’in, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Feyyaz ve El Fetih Parti Başkanı Hadi El Amiri ile bir evde gizli düzenlenecek toplantıya giderken hedef alındığı öne sürüldü. Gizli toplantının ana gündem maddesinin “ABD’nin Irak’taki askeri varlığını sonlandırmak” olduğu dile getirildi. Süleymani’nin daha önce de benzer toplantılar düzenlediği bu toplantılarda ABD askeri üslerine saldırı planları yapıldığı öne sürüldü. Irak’taki siyasi kaynaklar, “Saldırı olmasaydı ABD’nin askeri varlığı parlamento gündemine getirilecekti” bilgisini paylaştı.

NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

  • Öte yandan “ABD Süleymani’nin Bağdat’ta olduğunu nereden biliyordu” sorusu da aydınlığa kavuştu. Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda normal uçakların yanı sıra ABD askeri uçaklarının da yer aldığına dikkat çeken kaynaklar, “Bağdat havalimanı şu an ikiye bölünmüş durumda. ABD askerleri de burada aktif görev alıyor. Bağdat Uluslararası Havalimanı’na inen her uçaktan, uçaktaki her şahıstan ABD’nin direkt haberi oluyor. ABD’li yetkililerin Kasım Süleymani’nin gelişinden bu şekilde haberdar oldu. Süleymani, Bağdat Havalimanı’na indikten kısa bir süre sonra ABD İHA’ları tarafından vuruldu” ifadelerini kullandı.

Savaş ilan etse bu kadar olur
DÜNYA
Savaş ilan etse bu kadar olur
Abone Ol Google News
Elektrikli traktör haziranda hazır, ön siparişler alındı
Ekonomi

Elektrikli traktör haziranda hazır, ön siparişler alındı

ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, "En büyük traktörümüzün bütün çalışmaları bitmiş durumda, haziran ayı içinde seri üretime girmeyi planlıyoruz. Şu an hattımızda 25 traktörümüz hazır bekliyor" dedi. Yol, "Bu traktörlerimizin en büyük özelliği sessiz ve kokusuz olması. Hayvancılıkta ses çok önemli, ses arttığı zaman hayvanlar sütten kesiliyor" diye konuştu.
Sağlık çalışanı kadından CHP'li meclis üyesine suç duyurusu: 'Başın kapalı sana nasıl güvenebilirim' demişti
Gündem

Sağlık çalışanı kadından CHP'li meclis üyesine suç duyurusu: 'Başın kapalı sana nasıl güvenebilirim' demişti

İstanbul'da diş hekimi olan ve pandemi döneminde filyasyon ekibinde görev yapan Tuğba Taşkın Öztürk, Bahçelievler Belediyesi CHP Meclis Üyesi İsmail Hakkı Temel hakkında "ayrımcılık" ve "hakaret" iddiasıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Öztürk, meclis üyelerine PCR testi yapıldığı sırada CHP'li Temel'in kendisine "Senin kafanda şu şey var. Yani sana nasıl güvenebilirim, ya beni zehirlersen" dediğini iddia etti. Temel ise iddiaya yönelik "Cumhuriyet Halk Partililer ya da sol ve radikalciler başı kapalı bir kadın için 'Ya buna muayene olma, ben buna aşı olmam' derler" ifadelerini kullandı.

PKK'lı terörist ormanlık alanda yangın çıkardığını itiraf etti
Gündem

PKK'lı terörist ormanlık alanda yangın çıkardığını itiraf etti

Antalya'da, hırsızlık iddiası ile gözaltına alındıktan sonra PKK terör örgütü mensubu olduğu ortaya çıkan F.D, 2016-2017 yıllarında Kumluca ilçesindeki ormanlık bölgede yangın çıkardığını itiraf etti. F.D, geçmişte katılmak için irtibat kurduğu terör örgütü PKK'dan "Antalya'da orman yangını çıkarma" talimatı aldığını söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.