DünyaIrkçıları Beyaz Saray koruyor

Irkçıları Beyaz Saray koruyor

ABD, bir dönem yeraltına inen ama yakın zamanda yeniden görünürlük kazanmaya başlayan beyaz ırkçı terör kabusunu yaşıyor. Son olarak Charlotessville’de ırkçı grupların silahlı milisler eşliğinde oluşturduğu, ölümle sonuçlanan şiddet, ABD’nin tek kıvılcımla iç savaşa yol alabileceğini gösterdi.

Haber MerkeziYeni Şafak
​Irkçıları Beyaz Saray koruyor
​Irkçıları Beyaz Saray koruyor
​Irkçıları Beyaz Saray koruyor
​Irkçıları Beyaz Saray koruyor

Cumartesi günü ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrinde Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üzerine yaşanan beyaz ırkçı terör dikkatleri bir kez daha ülkenin kanayan yarasına çekti. ABD Başkanı Donald Trump’ın ırkçı şiddete karşı yeterli tavrı göstermediğini ileri süren ırkçılık karşıtı gruplar, Beyaz Saray’da Trump’ın etrafında kümelenen alternatif-sağın ideologları olarak nitelenen isimleri hedef aldı. Ku Klux Klan (KKK), Neo-Nazi ve beyaz üstünlükçü örgütlerin ülkedeki ekonomik ve sosyal problemlerin artan ağırlığı ile politik destek kazanması, bir zamanlar yeraltına inen bu grupların, silahlı milis güçleri ile gövde gösterisi yapacak konuma getirdi. Charlottesville’de 3 kişinin ölümü 30 kişinin yaralanması ile neticelenen son ırkçı terör, ABD’de gerilimin dozunun her geçen gün tırmanacağına dair işaretler taşıyor. Gösteriler sırasında ırkçı grupları izlemekle görevli bir polis helikopterinin düşmesi ise şüphe uyandırdı.

TAM TEÇHİZATLI MİLİS GÜÇLER

Charlottesville’de yaşanan terörde en dikkat çekici manzaralardan biri, Beyaz Irkçı gruplar adeta koruma çemberine almış, tam otomatik silahlar ve askeri teçhizat sahibi milis güçlerin varlığıydı. Silahlı milislerin gece görüş dürbünlü silahlar, kasklar, yedek şarjörler, telsiz ve askeri bıçaklar ile donandığı ve adeta savaşa hazır konumda olduğu görüldü. Ağır silahlarla donanmış, kamuflaj kıyafeti giyen onlarca beyaz ırkçı milisin Charlottesville sokaklarında gövde gösterisi yapması, bir kıvılcım ile iç savaşın başgösterebielceği endişesi doğurdu. Beyaz Irkçı grupların gösterisinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, yürüyüşe katılan kişilerin tek tip kıyafet, haki pantolon ve beyaz tişört/gömlek, giymesiydi.

ŞÜPHELİ HELİKOPTER KAZASI

Charlottesville’de ırkçı grupları izlemekle görevli bir polis helikopterinin düşmesi de şüpheyle karşılandı. Bölgede ırkçı silahlı milis grupların bulunması, helikopteri görüntülenmek istemeyen bu gruplar mı hedef aldı sorusuna sebep oldu. Helikopterin düşmesi sonucu iki polis memuru hayatını kaybetti. Yerel yetkililer helikopterin düşme sebebiyle ilgili soruşturma başlattı.

TRUMP’A ÖFKE

Charlottesville’de ırkçı grupların oluşturduğu teröre ilişkin açıklamasında ABD Başkanı Trump’ın “çok yönlü şiddet” vurgusu yapması, ırkçı karşıtı grupların ve demokrat parti taraftarlarının tepkisini çekti. Trump, Cumartesi gecesi yaşanan şiddet olayları karşısında “Yaşanan bu çok yönlü şiddet, nefret olaylarını en sert dille konıyoruz, çok kötü” ifadelerini kullanmıştı. Irkçılık karşıtı gruplar Trump’ın mesajını, KKK ve Neo-Nazi gruplara cesaret verici olarak niteleyerek, Beyaz Saray’da Stephen Bannon, Stephen Miller ve Sebastian Gorka gibi aşırı sağ ideologların etkisine dikkat çektiler.

SALDIRGAN YAKALANDI

Aracını göstericilere sürerek 1 kişiyi öldüren, 20 kişiyi de yaralayan saldırgan yakalandı. Aracın Ohio plakalı olduğunu kaydeden polis, otomobilin 20 yaşındaki James Alex Fields üzerine kayıtlı olduğunu açıkladı.

IRKÇI SALDIRININ KURBANI

Fields'in aracıyla çarparak, öldürdüğü kişinin 32 yaşındaki Heather Heyer olduğu açıklandı. Irkçı saldırıda hayatını kaybeden Heyer’in ailesi için bir yardım kampanyası başlatıldı.

CHARLOTESVILLE’NİN ORGANİZATÖRLERİ

Charlottesville şehrinde Konfederasyon Ordusu’nun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üzerine, ırkçı grupların başlattığı gösterilerde söz alan konuşmacıların çoğu kötü şöhretli beyaz Amerikan milliyetçisi.

Jason Kessler: Charlottesville’de yaşayan “beyaz hakları aktivisti” Jason Kessler protesto gösterisinin organizatörü. Kessler, Vice News kurucularından sağcı Gavin McInnes tarafınan oluşturulan sağ-alt kardeşlik grubu “Porud Boy’s’un” yeni üyelerinden. Kessler ayrıca “sağcı siyasi savunma grubu” olarak tanımlanan Amerika için Birlik ve Güvenlik oluşumunun kurucusu. Kessler, beyazların üstünliüğünü savunan bir ırkçı olduğunu reddetse de, gösterilerde ABD’nin en eski ırkçı örgütü Klu Klux Klan üyeleri ile birlikte yürüdü.

Richard Spencer: Richard Spencer, ABD’de neo-Nazi ve ırkçı söylemleriyle bilinen aşırı sağcı ‘Alt-Right’ hareketinin lideri. Irkçı Ulusal Politika Enstitüsü’nün de başkanı olan Richard Spencer, seçimlerden sonra Trump’ın başkanlığının nazi selamı ile kutlandığı bir etkinlik düzenlemişti.

Matthew Heimbach: Heimbach “yeni nesil beyaz millyetçilerinin yüzü” olarak tanımlamıyor. Heimbach Towson Üniversitesi’nde Batı Medeniyeti için Gençlik (YWC) ve Beyaz Öğrenci Birliği (WSU) adlı haraketleri başlattı. Bu gruplar üniversitede “beyaz hakların” savunulması ve “siyah suç dalgası” ile mücadele amacıyla bir dizi provokatif eylem düzenledi.

Mike Peinovich: Bir Alt-right hareketi bloggeri olan Peinovich, Daily Shoah adlı bir anti-Semitik podcast yayıncısına ev sahipliği yapıyor.

Tim Gionet

Tim Gionet: Eski bir rapçi ve BuzzFeed sosyal medya stratejisti olan Gionet, Twitter hesabıyla Trump karşıtlarını hedef alarak Alt-right hareketinin önde gelen trollerinden biri oldu.

BEYAZ SARAY’DA KÜMELENME

Aşırı sağ grupların sesi olarak ün kazanan ve seçim döneminde Donald Trump’a açık destek veren Breitbart News haber sitesinin kurucuları ve editörlerinin Beyaz Saray’ın kilit noktalarındaki varlığı ilk günden tartışmalara neden oldu. Steve Bannon, Stephen Miller ve Sebastian Gorka gibi ırkçı ve aşırı sağ isimlerin Trump’ı iç ve dış politikada yönlendirdiği ifade ediliyor.

STEVE BANNON

STEVE BANNON Trump’ın Başstratejisti Steve Bannon, Cumhuriyetçi Parti içinde bile “ırkçı ve aşırı sağcı” olarak nitelendirilmiş bir isim. ABD ordusunda subaylık yapan 62 yaşındaki Bannon’ın danışman olarak atanması Demokrat Parti yetkilileri tarafından ‘alarm verici’ olarak nitelendirilmişti. 2005’te muhafazakar gazeteci Andrew Breitbart ile tanışan Bannon’un kurduğu ortaklık, Breitbart haber sitesini Amerikan sağ kesiminin önde gelen sesi haline getirdi. Breitbart, çeşitli çevrelerce ırkçı, cinsiyetçi ve yabancı düşmanı olmakla eleştiriliyor.

StEPHEN MİLLER

StEPHEN MİLLERABD Başkanı Donald Trump’ın kıdemli politika danışmanı Stephen Miller, Trump’ın nüfusunun çoğunluğu Müslümanlardan oluşan altı ülkenin vatandaşları ve tüm mültecilere yönelik getirdiği tartışmalı seyahat yasağının mimarlarından biri. Miller özellikle Müslüman ve Meksikalı karşıtlığıyla bilinen bir politikacı. İçinde çokça “radikal İslami terörizme” atıfta bulunduğu, Trump’ın Kongre’deki ilk konuşmasını kaleme alan Miller’dan “ürkütücü bir ırkçı” olarak bahsediliyor.

Sebastian Gorka

Sebastian Gorka: Müslüman karşııt görüşleriyle tanınan Beyaz Saray’daki dış politika danışmanlarından Sebastian Gorka, Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon’a yakınlığıyla biliniyor. Britanya doğumlu ve Macar asıllı Gorka’nın, 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından yönlendirilen faşist Vitézi Rend isimli grubun bir üyesi olduğu iddiası tartışmalara neden olmuştu. Trump yönetimine katılmadan önce Gorka, Bannon tarafından yönetilen aşırı sağ görüşlü medya kuruluşu Breitbart News için terörizm analisti ve editörü olarak çalışmıştı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.