Dünyaİşkencenin patronu geldi

İşkencenin patronu geldi

ABD Başkanı Trump, CIA’in başına profesyonel işkenceci Gina Haspel’i getirdi. Haspel’in atanmasıyla ‘Kara Delik’ denilen işkence merkezleri, hayalet gemiler, Ebu Gureyb Hapishanesi, korku adası Garcia, Guantanamo ve ölüm kampları yeniden dünya gündemine girdi.

Haber MerkeziYeni Şafak
ABD Başkanı Donald Trump, CIA’in başına profesyonel işkenceci Gina Haspel’i atadı.
ABD Başkanı Donald Trump, CIA’in başına profesyonel işkenceci Gina Haspel’i atadı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın CIA’in başına profesyonel işkenceci Gina Haspel’i ataması, “kara delik” denilen işkence merkezlerini, hayalet gemileri, Ebu Gureyb Hapishanesi'ni, korku adası Guantanamo’yu ve ölüm kamplarını yeniden dünya gündemine taşıdı. ABD’nin 2001’de Afganistan’ı, 2003’te Irak’ı işgaliyle işkence yasallaşarak insanlık hafızasında derin iz bıraktı. Binlerce insanın ortadan kaybolduğu sistematik programlar yürütülerek insanlık için utanç verici bir tarih yaşandı. Terörle savaş adı altında yürütülen işgal projesinin doğurduğu güvenlik paranoyası hukuk ve adaleti, temel insan haklarını yok etti.

Devlet terörü

İnsanların kimileri evinden, sokağından, okulundan, işyerinden kimileri camilerden alınıp kimsenin bilmediği yerlere götürüldü. İşkence ve devlet terörünü meşrulaştıranlar, adam kaçırmayı da yasallaştırdı. İşkence kurumsallaştığı gibi devlet eliyle korsanlık ve adam kaçırma da kurumsallaştı. Bunun için istihbarat birimleri kurularak Gina Haspel gibi isimlerin de aralarında bulunduğu kadrolar yetiştirildi. Paris ve Berlin’den Tayland’ın yağmur ormanlarına, Okyanus’ta dolaşan hayalet gemilerden, Kuzey Afrika’nın çöllerine kadar, sayısız esir ve işkence kampında yaşananlar İnsan bedenine, ruhuna, onuruna yönelik en çirkin saldırılar olarak anılıyor.

İşkence turları

Haklarında resmi hiçbir suçlama bulunmayan binlerce insan “işkence turları” adıyla Mısır, Pakistan, Özbekistan, Ürdün, Fas, Tayland ve daha bir çok ülkeye götürüldü. Endonezya’dan alınan bir kişi, Afganistan’a, oradan Mısır’a, Tunus’a, Almanya’ya, Ukrayna’ya ya da bir başka yere; Afganistan’dan alınan bir kişi Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan ya da Doğu Avrupa’da bir yerlere; Yemen’den alınan biri İtalya’ya, İspanya’ya, İngiltere’ye, Almanya’ya ya da Kuzey Afrika ülkelerine götürülüyordu. Yüzlerce kişinin bu sorgulamalar sırasında öldüğü belirtiliyor.

Korku adası Garcia

Guantanamo’dan daha vahim olan yerlerden biri de Hint Okyanusu’ndaki korku adası Diago Garcia’ydı. Afganistan ve Irak’a bomba yağdıran B-52’lerin kalktığı adaya “Adalet Adası” denildi. İngiltere’ye ait olan, ABD’ye kiralanan ada hayalet gemilerin bağlı olduğu, kayıp insanların tutulduğu bir işkence adasına, korku adasıydı. Buraya götürülen kaç kişinin sağ kurtulduğu bilinmiyor. Guantanamo ve Ebu Gureyb’in burada yaşananlara göre buzdağının sadece görünen yüzü olduğu, ABD savaş gemilerinin sürekli buraya esir taşıdığı, adanın sayısı bilinmeyen offshore işkence merkezlerinin en önemlisi olduğu belirtiliyor.

Korsanlar türedi

Hint Okyanusu'nda, Güney Çin Denizi'nde her hafta bir yük gemisi kaçırıldı. Kaçırılan gemilerden bir daha haber alınamazken korsanlık bir anda yok oldu. CIA’in emrinde okyanuslarda dolaşan, esir ticaretinde kullanılan, hiçbir ülke siciline kayıtlı olmayan kimliksiz işkence gemilerinin korsanlık adı altında kaçırılan gemiler olduğuna inanılıyor.

CIA uçakları

ABD yönetimi inkar etse de CIA yönetimindeki çok uluslu işkence, esir ticareti, gizli cezaevi ve işkence uçuşları, Uluslararası Af Örgütü’’nün ve ardından Avrupa Konseyi’’nin 67 sayfalık raporu ile belgelendi. CIA uçaklarının yüzlerce uçuşu, kullandığı havaalanları, ortaklık yapılan ülkeler, kullanılan uçakların özellikleri, bu amaçla kurulan veya kullanılan paravan şirketlerin listesini içeren raporlar yayımlandı. Norveç gibi İnsan hakları söylemini kimseye kaptırmayanlar dahil birçok ülke, CIA’in hava sahasını kullanmasını ya da kendi topraklarında gizli cezaevi kurmasını gizlemeye çalıştı.

Geçmişi kara delik

Profesyonel işkenceci Gina Haspel’in Dışişleri Bakanlığı'na atanan Mike Pompeo’dan boşalan CIA Direktörülüğüne atanması ABD’de tartışma başlattı. Gina Haspel, CIA Direktörülüğüne getirilen ilk kadın olmasının yanısıra 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası ‘terör zanlılarının’ kaçırılması, ‘kara delik’ denilen merkezlerde esir alınması ve işkenceden geçirilmesi programının kilit ismi olduğu belirtildi. Haspel’in 2002 yılında Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush yönetiminde Tayland’da “Kedi Gözü” adlı gizli hapishaneden sorumlu olduğu vurgulandı. Demokratların tamamının Cumhuriyetçilerin ise bazılarının Haspel’in, CIA başkanlığına olumsuz oy kullanacağı belirtiliyor. Öte yandan Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR), terör zanlılarına işkence davasıyla ilgili Haspel’in gözaltına alınması için izin talep etmişti.

Ölüm kampları

Afganistan işgalinden sonra ülkedeki ABD üsleri sorgu ve işkence merkezlerine dönüştürüldü. Ülkeden toplu katliam, toplu mezar ve toplama kampları manzaraları saçılırken Irak işgalinden sonra güneyde Ummul Kasr’dan kuzeyde Türkiye sınırına kadar bir çok bölgede de esir kampları ve işkence merkezleri kuruldu. Buralarda kadın ve çocukların bulunduğu özel bölümler hatta özel merkezler dahi oluşturuldu. Ebu Gureyb’ten yükselen çığlığı dünya duysa da sesini duyuramayan onlarca ölüm kampı gözlerden uzak kaldı.

Pakistan'da intihar saldırısı: 8 ölü
DÜNYA
Pakistan'da intihar saldırısı: 8 ölü

ABD yönetiminden Menbiç açıklaması
Dünya

ABD yönetiminden Menbiç açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, "Koalisyon güçleri şu anda Menbiç bölgesinde bulunuyor. DEAŞ kontrolünden kurtarılmış diğer bölgelerde olduğu gibi koalisyon güçleri Menbiç bölgesinde yerel sivil konseyin istikrarı sağlaması için destekliyor. Operasyonel güvenlik gerekçesiyle daha fazla açıklama yapamayız" dedi.
Cengiz Ünder'den kötü haber
Spor

Cengiz Ünder'den kötü haber

Türkiye A Milli Futbol Takımı, İrlanda Cumhuriyeti ile oynayacağı özel maç için Antalya Stadyumu’nda son çalışmasını yaptı. A millilerde Cengiz Ünder ve Mahmut Tekdemir, dün İstanbul’da yapılan çalışmada dizlerinde yaşadıkları problemden dolayı bugünkü antrenmanda takımdan ayrı çalıştı. Düz koşu yaptıktan sonra krampon giyen Cengiz Ünder taktik idmanda kendini deneyecek ve Lucescu maç saatinde genç oyuncu ile birlikte karar verecek.
Nevşehir'de askeri uçak düştü
Gündem

Nevşehir'de askeri uçak düştü

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bir F-16 uçağı düştü, bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. TSK, yaptığı açıklamada düşen uçağın kaza kırımına uğradığını ve uçağın enkazı ile şehit askerimizin naaşına ulaşıldığını belirtti.
Kızı her şeyi itiraf etti
Gündem

Kızı her şeyi itiraf etti

Adana'da 17 yaşındaki genci işyerinin önünde tabancayla öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada dinlenen sanığın tecavüze uğradığı ileri sürülen kızı, öldürülen gencin suçsuz olduğunu söyledi. 15 yaşındaki kız çocuğu, bebeğin babasının kim olduğunu açıkladı. Mahkeme Başkanı'nın 'neden yalan söyledin' sorusuna ise F.B 'Babamdan korktum' cevabını verdi.
Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi
Teknoloji

Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi

NASA'nın Mars'ta bulunan keşif aracı Curiosity, Dünya'ya yeni bir görüntü yolladı. Fakat görüntü öyle tuhaf bir şekli içinde barındırıyordu ki 'Mars'ta yaşam' tartışmaları yeniden alevlendi.