Dünya İsrail basınından ilginç F-35 iddiası

İsrail basınından ilginç F-35 iddiası

İsrail gazetesi Haaretz, ABD'nin Türkiye'ye F-35 satmasıyla ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. Gazeteye göre, İsrail, Ortadoğu'da F-35'lere sahip tek ülke olmak istiyor ve Türkiye'ye satışın gerçekleşmemesi için ABD'ye baskı yapıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
İsrail basınından ilginç F-35 iddiası
Türkiye için üretilen ilk F-35A uçağı

İsrail merkezli Haaretz gazetesi, İsrail'in Türkiye'ye yapılması planlanan F-35 teslimatı nedeniyle endişeli olduğunu ve Türkiye'ye F-35'lerin kapasitesini yükseltecek teknolojinin verilmesini engellemek için ABD'li yetkililerle görüştüğünü yazdı.

Üst düzey bir İsrailli yetkili, İsrail'in F-35'lere sahip tek Ortadoğuülkesi olmayı hedeflediğini ve bu nedenle Türkiye'ye gönderilecek F-35'ler konusunda ABD ile yakın temas halinde olduğunu bildirdi.

İSRAİL, F-35'LERİN TÜRKİYE İLE PAYLAŞILMASINA KARŞI

Yetkili, F-35'e ilişkin detayların diğer ülkelere sızmasından ve İsrail ordusunun bölgesel rekabetleri nedeniyle F-35'lerin kapasitesinin yükseltimesi konusunun Türkiye ile paylaşılmasının önüne geçmek istediklerini aktardı.

F-35’ler olmasa da olur
GÜNDEM
F-35’ler olmasa da olur

S-400 korkusu F-35'i yasaklattı
EKONOMİ
S-400 korkusu F-35'i yasaklattı

F-35 uçakları Türkiye’ye geliyor
EKONOMİ
F-35 uçakları Türkiye’ye geliyor

ABD ve İsrail arasında söz konusu görüşmelerin merkezinde F-35'lerin kapasitesinin yükseltilmesine ilişkin teknoloji transferi bulunuyor. İsrail, ABD ile görüşmeleri resmi olarak reddetse de Türkiye'ye gönderilecek F-35'lerin teslimatı konusunu yakından takip ettiği biliniyor.

İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer, Türkiye'nin F-35'lerin üretimine yatırım yapan az sayıda ülkeden biri olmasına nedeninyle Türkiye'ye 100 F-35'in teslimatının önüne geçmenin oldukça güç söylüyor.

TÜRKİYE 'KARŞILIK VERİRİZ' DEMİŞTİ

ABD ve Türkiye arasında hâlihazırda F-35'lerin teslimatı konusunda pürüzler bulunuyor. ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen ve Türkiye'ye F-35 savaş uçağı satışının askıya alınmasını da içeren tasarıyla ilgili Türkiye'den sert bir açıklama gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, ABD'nin F-35 savaş uçaklarının satışını askıya alması durumunda karşılık verileceğini söyledi.

Uçakların verilmesinin şartını, Rusya'dan S-400 savunma sisteminden vazgeçilmesi ve rahip Brunson'ın serbest bırakılmasına bağlayan Aksoy, "Elmalarla armutları aynı sepete koymaya çalışıyorlar, bu doğru değil" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.