Dünya İsrail vur emrini onayladı

İsrail vur emrini onayladı

İsrail parlamentosu Knesset'in, taş atma cezasının ağırlaştırılmasına ilişkin kanun tasarısının ilk okumasının onaylanladığı belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İsrail vur emrini onayladı

İsrail devlet radyosundan yapılan açıklamada, Knesset'in, kanun tasarısının yürürlüğe girmesi için gerekli üç okumadan ilkine onay verdiği ve söz konusu tasarının, taş atmaya en az 3 yıl hapis cezası verilmesini öngördüğü belirtildi.

Parlamentonun ayrıca, taş ve molotof kokteyli atan 13 yaş altı çocuklara para cezası verilmesini öngören kanun tasarısının da ilk okumasını onayladığı kaydedildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise iki kanun tasarısının, terörle mücadele kapsamında atılan adımlar olduğu ifade edildi.

Taş atmanın cezası, İsrail yasalarında daha önce en az 4 ila 6 ay hapis cezası olarak belirlenmişti.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon da dün akşam yaptığı açıklamada, İsraillilere saldıranlara demir yumrukla karşılık verileceği ve hayatın normal seyrine geri döneceği ancak sabretmek gerektiğini belirtmişti.

Yahudi yerleşimcilerin, geçen ağustos ayı başlarında Nablus'ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaşmıştı. Ay başından bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 27'yi bulurken, olaylarda 6İsrailli de öldü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.