Dünya İstikamet Irak çıkıyorlar

İstikamet Irak çıkıyorlar

Suriye’den çekilmeye başladığını resmen duyuran Amerikan ordusu Irak’a taşınıyor. Pentagon, Tanf-Anbar hattında 4 yeni üs kuracak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD askerlerinin Suriye’den tahliyesine başlanırken Ankara-Washington temasları da artarak sürüyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyetin 5 Şubat’ta ABD’ye giderek muhataplarıyla PKK ve FETÖ konularında görüşmeler yapacağı açıklandı.
ABD askerlerinin Suriye’den tahliyesine başlanırken Ankara-Washington temasları da artarak sürüyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyetin 5 Şubat’ta ABD’ye giderek muhataplarıyla PKK ve FETÖ konularında görüşmeler yapacağı açıklandı.

Suriye'deki Amerikan askerlerinin çekilme süreci resmen başladı. ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) bir yetkili, "Bazı ekipmanları Suriye'den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum" derken, DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Sözcüsü Albay Sean Ryan ise Suriye'den çıkışın devam ettiğini ancak tahliye takvimi ve askerlerin konumuna ilişkin bilgi paylaşmayacağını söyledi. DEAŞ bahanesiyle PKK'yı bölgeye yerleştiren ABD'nin, resmi açıklamalara göre Suriye'de 2 bin dolayında askeri bulunuyor. Ancak gerçekte bu rakamın 5 binler düzeyinde olduğu sanılıyor. Washington'un bölgede 20'ye yakın üssü de var. ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de duyurduğu 'çekilme' kararına Pentagon bir süre direnç göstermiş, hatta Savunma Bakanı Jim Mattis istifa etmişti. ABD kurumlarından gelen çelişkili açıklamalar da birçok soru işaretine yol açmıştı.

IRAK’A 4 ÜS DAHA

  • Gelinen noktada çekilmeye ilişkin son resmi beyanlar, Trump'ın kararının sahada uygulanacağını gösteriyor. Tahliye işlemlerinde kullanılacak gemi ve uçaklar da belirlendi. Ancak ABD askerlerinin çekilme işlemi yalnızca Suriye kuzeyi ve doğusuyla sınırlı kalabilir. Çünkü Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye güneyinde Ürdün-Irak sınırında bulunan Tanf Üssü'nün boşaltılmayacağını ileri sürdü. Sözkonusu kamp, yıllardır 'muhalif' maskesi altında PKK ve DEAŞ için militan yetiştirildiği iddialarının odağındaydı. Tanf'ın akıbetinin önümüzdeki günlerde belli olması beklenirken Suriye kuzeyinden tahliye edilecek Amerikan askerlerinin yeni adresi ise neredeyse kesin gibi. Çünkü ABD ordusu, Irak'a 4 kalıcı üs daha inşa edecek.

HEPSİ TANF HATTINDA

2003’te işgal ettiği Irak'ta ABD'nin 10'u aşkın askeri üssü bulunuyor. Şimdi bu üslere, hepsi de Suriye sınırındaki El Anbar vilayetinde kurulu olmak üzere 4 kamp daha eklenecek. ABD'nin yeni kalıcı üsler kuracağı bölgenin Suriye güneyindeki Tanf ile aynı eksende olması dikkat çekiyor. Washington'un planını duyuran Iraklı yetkililer, üslerin inşa edilmesinin ardından ABD'nin Anbar'da toplamda 9 üsse sahip olacağını belirtti. Trump'ın kararıyla birlikte ABD, Suriye'nin kuzey ve doğusundan çekilirken Irak'ta ise varlığını daha da güçlendirecek.

Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye sabotaj
DÜNYA
Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye sabotaj
Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

CHP Lideri güvenlik amacıyla bir evde tutuluyor.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
CHP Lideri Genel Merkezde

CHP Lideri
Genel Merkezde

Saldırının ardından ilk kez görüntülendi.
Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 207 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

​Beşir'in sıvı maddeler ile damardan beslendiği açıklandı.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.
Nisan'da kar uyarısı

Nisan'da kar uyarısı

Yurdun büyük bir bölümünde havalar soğuyacak.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
Gündem

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

İstanbul'da iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Yakalanan ajanlardan birinin Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisi olabileceği üzerinde durulduğu kaydedildi. Casusluk faaliyetinde bulunan iki ismin Pazartesi günü gözaltına alındığı, söz konusu ajanların, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri bildirildi. İstanbul'da gözaltına alınan iki BAE ajanının, siyasi, askeri ve uluslararası casusluk suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme iki ajanın tutuklanmasına karar verdi.
Fransa Konsolosluğu önünde katliam protestosu
Gündem

Fransa Konsolosluğu önünde katliam protestosu

Libya'da yaşan katliama destek veren Fransız hükümeti İstanbul Taksim'de bulunan konsolosluk önünde protesto edildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.