DünyaKasırga yüzünden 30 bin kişi depresyonda

Kasırga yüzünden 30 bin kişi depresyonda

Dünya Sağlık Örgütü, geçen yıl Fiji’yi vuran Winston Kasırgası nedeniyle 30 binden fazla kişinin depresyonda olduğunu açıkladı.

Haber MerkeziAA
Arşiv
Arşiv

Fiji’de geçen yıl 44 kişinin ölümüne, on binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olan Winston Kasırgası yüzünden 30 bin 568 kişinin depresyonda olduğu belirtildi.

Radyo New Zealand’a konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pasifik Bölgesi ruh sağlığı görevlisi Yataro Setoya, Fiji’de DSÖ’nün rakamlarına göre 30 bin 568 kişinin depresyonda olduğunu ve bu durumun Winston Kasırgası’nın etkilerine bağlı olarak ortaya çıktığını söyledi.

Winston Kasırgası sonrasında depresyon vakalarında ciddi bir artış olduğunu dile getiren Setoya, halkı depresyonda olduğunu fark ettikleri kişileri yardım almaları konusunda teşvik etmeye çağırdı.

Fiji Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son 3 ayda 20 kişinin intihar ettiğini ve 25 kişinin intihar teşebbüsünde bulunduğu ifade edildi.

Bakanlığın depresyon hastalarına yönelik başlattığı kampanya kapsamında yardım hatları açıldı.

Pasifik ülkelerinden Fiji’yi Şubat 2016'da 325 kilometre hızla vuran Winston Kasırgası’nda 44 kişi hayatını kaybetmiş, on binlerce kişi de evsiz kalmıştı. Kasırganın verdiği maddi hasarın ise 360 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama
Gündem

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Temsilciler Meclisi’nden geçen 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar almasını şiddetle kınadı. Bakanlık, açıklamasında "Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma gözyuman bir ülkenin meclisinin aldığı sözkonusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır." ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...