Dünya Kritik zirve bugün

Kritik zirve bugün

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir araya geliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İngiliz Daily Mail gazetesine röportaj veren Trump, Rusya lideri Putin’i kişilik özellikleri hakkında yorum yapabilecek kadar iyi tanımadığını fakat onunla iyi geçinmeyi umduğunu söyledi.
İngiliz Daily Mail gazetesine röportaj veren Trump, Rusya lideri Putin’i kişilik özellikleri hakkında yorum yapabilecek kadar iyi tanımadığını fakat onunla iyi geçinmeyi umduğunu söyledi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşecek kritik zirvede, ABD-Rusya ilişkileri, ABD seçimlerine müdahale iddiası, Suriye, nükleer silahsızlanma, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri faaliyetleri, Kırım’ın ilhakı ve Kuzey Kore konuları ele alınacak. Helsinki Zirvesi, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaların alevlendiği ve müttefiklerin Washington ve Moskova arasındaki yakınlaşmadan endişe duyduğu bir dönemde gerçekleşiyor.

AVRUPA DİKEN ÜSTÜNDE

NATO Zirvesi’nde Avrupa ülkelerini sert şekilde eleştiren Trump’ın Putin’le yapacağı görüşme eski kıtada yakından takip ediliyor. Trump’ın olası tavizlerinin Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye atacağı değerlendirmesi yapılıyor. AB, Baltık bölgesindeki askeri tatbikatların askıya alınması, Avrupa’daki ABD askeri varlığının azaltılması veya Rusya’nın Kırım ilhakının tanınması gibi tavizler vermesinden endişe duyuyor.

LİDERLERE MEKTUP

Zirveye ev sahipliği yapacak olan Finlandiya’nın en büyük gazetesi Helsingin Sanomat, liderlere hitaben bir açık mektup yayınladı. İngilizce, Fince ve Rusça olmak üzere üç ayrı dilde basılan açık mektupta, Finlandiya’nın daha önce de gergin dönemlerde Rus ve ABD liderlerini ağırladığı hatırlatılıp ‘Helsinki ruhunun yardımıyla liderlerin ülkeden her zaman yüzlerinde birer gülücük ile ayrıldığı’ ifade edildi.

May’e ‘AB’yi dava et’ tavsiyesi

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD Başkanı Trump’ın, özel görüşmelerinde kendisine Avrupa Birliği’ne (AB) karşı dava açması tavsiyesinde bulunduğunu söyledi. BBC televizyonuna demeç veren May, “(Trump) bana AB’yi mahkemeye vermem gerektiğini söyledi. ‘AB’ye dava aç. Müzekereye gitme, onları dava et’ dedi” ifadelerini kullandı.

REKLAM
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.