|

Mescid-i Aksa’ya alçak baskın

İsrail polisinin korumasındaki yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci, “Sukot (Çardaklar) Bayramı” bahanesiyle işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

04:00 - 2/10/2023 Pazartesi
Güncelleme: 01:37 - 2/10/2023 Pazartesi
Yeni Şafak
Yüzlerce fanatik Yahudi, polis korumasında girdi.
Yüzlerce fanatik Yahudi, polis korumasında girdi.

Sabah saatlerinden itibaren fanatik Yahudi yerleşimciler gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya giriş yaparken, bazı yerleşimci gruplar da Sukot Bayramı için hazırladıkları bitkilerle Aksa’nın kapılarında ayin gerçekleştirdi. İsrail polisi, baskınlar sırasında Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde demir bariyerler ile kontrol noktaları oluşturarak Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermedi.

“Dini bayram” bahanesi

Yahudilerin 29 Eylül’de başlayan Sukot (Çardaklar) Bayramı, bir hafta boyunca devam edecek. Yahudi yerleşimciler dini bayramlarının olduğu dönemlerde Mescid-i Aksa’ya baskınlarını artırıyor. Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesinde bulunuyor. Ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdare’nin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor. Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini vurguluyor.#Filistin
#Mescid-i Aksa
#İsrail
2 ay önce
default-profile-img