Dünya Mike Penceten Kaşıkçı açıklaması

ABD'den Kaşıkçı açıklaması: Herkes kaygılanmalı

Mike Pence'ten Kaşıkçı açıklaması

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda gizemli bir şekilde kaybolan Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklama yaptı. Suudi Arabistan'ın işlediği cinayeti Türkiye'ye yıkmaya çalışan Pence, "Özgür dünya bir yanıt bekliyor. Bir Suudi gazetecinin Türkiye'de trajik şekilde öldürülmesi dünya genelinde basın özgürlüğüne ve insan haklarına değer veren herkesi derin kaygıya sevk etmeli" diye konuştu.

Haber Merkezi AA
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolan muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili soruşturmaya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Mike Pence, açıklamalarında Suudi Arabistan'ın işlediği Kaşıkçı cinayetini Türkiye'ye yıkmaya çalıştı.

Amerikalı gazeteci Hugh Hewitt'e gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Yardımcısı Pence, şöyle konuştu:

Bu gazetecinin, Kaşıkçı'nın, öldürülmüş olabileceği düşüncesi son derece kaygı verici. Özgür dünya bir yanıt bekliyor. Bir Suudi gazetecinin Türkiye'de trajik şekilde öldürülmesi dünya genelinde basın özgürlüğüne ve insan haklarına değer veren herkesi derin kaygıya sevk etmeli

Kaşıkçı'nın akıbeti hakkında henüz kesin bilgi sahibi olmadıklarını vurgulayan Pence, "Hala yanıt bekliyoruz. Suudi Arabistanlı bu gazetecinin kaybolmasıyla ilgili Amerikan halkının samimi kaygılarını dile getirmeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.


ABD'den 'Kaşıkçı' açıklaması: FBI heyetini göndeririz
DÜNYA
ABD'den 'Kaşıkçı' açıklaması: FBI heyetini göndeririz

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.