Dünya Musul düştü

Musul düştü

Çözüm sürecini hedef alan Lice merkezli provokasyonlar ile Ankara-Erbil mutabakatına yönelik baskıların arttığı bir dönemde IŞİD, Musul'a girdi. Petrol zengini kenti alan IŞİD, Kerkük ve Erbil'de alarma yol açtı. Musul valiliğini ele geçiren IŞİD'e karşı bir varlık gösteremeyen Başbakan Maliki, BM, AB ve Arap Birliği'ne 'bizi kurtarın' çağrısında bulundu. Halk kentten kaçarken Kürt yönetimi sınıra Peşmergeleri yığmaya başladı.

Çetiner Çetin Yeni Şafak
Musul düştü
Musul düştü
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Suriye'den sonra Irak'ta da petrol zengini bölgelere yöneldi. Felluce ve Ramadi gibi zengin petrol bölgelerini ele geçiren IŞİD, bu kez bir başka petrol zengini bölge olan Irak'ın kuzeyine saldırdı. Dün Musul ve Türkmen kenti Tuzhurmatu'yu ele geçiren IŞİD'in Kerkük ve Erbil'e yönelmesi Ankara ve ile K.Irak arasındaki petrol anlaşmasını sabote etmeye yönelik senaryoları akıllara getirdi.

KERKÜK TEHLİKEDE

Özellikle 'çözüm süreci'ne yönelik Lice merkezli provokasyonlar sürerken ve PKK İmralı'ya eylemler düzenlerken, IŞİD'in, Musul'u alması dikkat çekiyor. Felluce, Anbar ve Ramadi'den sonra Musul'u ele geçiren IŞİD'in Samarra ve Tikrit'e ilerlemesi Kerkük ve Erbil'de de alarma yol açtı.

VALİ YENİ ŞAFAK'A KONUŞTU

Musul'da yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği 4 günlük çatışmalardan sonra IŞİD, dün sabah havaalanını, valiliği ve tüm kamu kuruluşlarını ele geçirdi. Yeni Şafak'a konuşan Musul Valisi Etil Nuceyfi, 'Çatışmaları içişleri Bakanı ve orduya aktardım ancak Kürt yönetiminden destek istememi söylediler' dedi. Bölgedeki askeri yetkililer de IŞİD'ın enerji hatlarını kontrol altına almaya çalıştığını ifade etti.

POMPALAR DA IŞİD'DA

Irak'ın resmi petrol şirketi SOMO Yetkilisi Ömer Kadir, IŞİD'in Kerkük-Yumurtalık hattının Musul'daki iki ana pompasını ele geçirdiğini duyurdu. Irak ordusundan destek isteyen ancak alamayan SOMO yetkilileri boru hatlarının elden çıkmasının Irak'ı en az 20 yıl geriye götüreceğini ifade etti.

50 BİN PEŞMERGE TETİKTE

Irak Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, IŞİD'in eylemlerinin kabul edilemez olduğunu ve öncelikli olarak Kerkük'ü koruma altına alacaklarını söyledi. Irak Ordusu'nun Musul'u çatışmadan IŞİD'e bıraktığını iddia ederek Başbakan Maliki'yi suçlayan Kürt Yönetimi ise 50 bin peşmergenin hazır bekletildiğini duyurdu. Kürt parlamentosu olağanüstü toplandı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 'Irak güvenlik güçleri, Musul'un emniyetini sağlamada bozguna uğramıştır' dedi.

SEFERBERLİK İLAN ETTİ

IŞİD'in ilerlediği Selahaddin eyaletinin başkenti Tikrit ise giriş çıkışlara kapatılırken Bağdat'a sadece 125 km uzaklıktaki Samarra'nın kontrolü de ele geçirebileceği bildiriliyor. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, artan şiddetin önüne geçilebilmesi için BM, AB ve Arap Birliği'nden acil yardım istedi. Maliki olağanüstü hal ilan ederek milli seferberlik çağrısında bulundu.

Halk kaçıyor

Can ve mal güvenliği olmayan Musul halkının, kenti terk ederek Kürt bölgesindeki Erbil, Duhok ve Zaho gibi kentlere geldikleri bilgisine dikkati çeken Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 'İki gündür Musul şehrinin güvenliğini sağlamak için birçok girişimde bulunduk ve Irak Ordusu ile birlikte şehri korumaya hazır olduğumuzu bildirdik. Fakat maalesef Bağdat yönetiminin tavrı, uyum içinde hareket edebilmemizi engelledi. Halkımızdan, Arap, Türkmen, Keldani, Aşuri ve Kürtlerden zor durumda kalan Musul halkına sahip çıkmalarını rica ediyorum. Kürdistan bölgesi halkına, Musul'dan göç eden insanlara yardımcı olmaları çağrısında bulunuyorum. Ellerinden geldiği kadar ve yasaların el verdiği çerçevede her türlü yardım ve desteği esirgemesinler.'

Türk birlikleri bayrak nöbetinde

Musul'da tüm güvenlik birimleri kenti terk ederken Türkiye'nin Başkonsolosluğu çalışmalarına devam etti. Başkonsolosluğunun güvenliğini sağlayan Özel Harekat Timleri Türk bayrağının inmemesi için bayrak nöbetine başladı.

Öte yandan Musul'da su arıtma tesisi inşaatında çalışan 120 Türk işçi de önceki gün Erbil'e geçti. İşçilerden Cumhur Özen, Musul sınırından sonra 25 kilometre yol yürüdüklerini belirterek, güvenlik noktasına ulaştıkları zaman rahat bir nefes aldıklarını söyledi.

28 Türk TIR şoförü rehin alındı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldı. IŞİD operasyonunu koordine eden Abdurahman El Baasi ise Türk elçiliğini hedef almayacaklarını ve ellerinde rehin tuttukları Türk şoförler için de perşembe gününden itibaren görüşme trafiği işletebileceklerini ifade etti. IŞİD'in Musul'da merkez hapishanesindeki bin kadar tutukluyu da serbest bıraktığı öğrenildi.

Kerkük diken üstünde

Kerkük Valiliği, kent merkeziyle bağlı ilçe ve nahiyelerde Musul'daki çatışmaların sıçrama ihtimalini gerekçe göstererek geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yeni Şafak'a konuşan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Kerkük'e yönelik olası saldırılar için kentteki tüm güvenlik birimlerinin alarmda olduğunu ifade etti.

Türkmen kentleri tedirgin

IŞID saldırısı Türkmenleri de tedirgin etti. Irak Türkmen Cephesi sözcüsü Ali Mehdi Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada Kerkük'te Türkmenlerin ve Kürtlerin büyük tehlike altına olduğunu söyledi. Mehdi,'Musul 3 saatte IŞİD'e teslim oldu. Ne Maliki var nede Irak ordusu. Kerkük'te şu an güvenliğimizi Peşmerge sağlıyor. Türkmen bölgesinde Hevice, Riyad, Zad, Abbasi, Reşad Tuzhurmatu kasabaları IŞİD'in eline geçti' dedi. Musul'da yaşayan Türkmenlerin çoğunluğunun Şii olduğu, bu nedenle IŞİD'ın hedefi olabileceği belirtiliyor.

Cenazeye saldırı: 31 ölü

Irak'ın Bakuba kentinde dünkü saldırıda, 31 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Diyala ilinin merkezi Bakuba'da daha önce silahlı kişiler tarafından suikasta uğrayan bir öğretim görevlisinin cenaze töreni esnasında, bombalı saldırı düzenlendi. Saldırının IŞİD militanları tarafından yapıldığı sanılıyor.

3 bin mahkum firar etti

Irak'ta Musul kentini ele geçirdiği iddia edilen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanlarının, Baduş Cezaevi'ne düzenlediği saldırı sonucu IŞİD ve El-Kaide Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği belirtildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.