Dünya NATO Üye olana kadar İsveç ve Finlandiyaya saldırı olursa koruyamayız

NATO: Üye olana kadar İsveç ve Finlandiya'ya saldırı olursa koruyamayız

NATO Askeri Komite Başkanı Amiral Rob Bauer, üyelik için başvuran Finlandiya ve İsveç'in bu süreçte 5. madde gibi bir güvenlik garantisi alamayacağını belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
NATO: Üye olana kadar İsveç ve Finlandiyaya saldırı olursa koruyamayız
Finlandiya ve İsveç NATO'ya resmi üyelik başvurularını yaptı.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırıların ardından, Finlandiya ve İsveç de güvenlik endişeleriyle NATO'ya üyelik için resmen başvuruda bulundu.

  • İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurusu, Brüksel'deki NATO karargahında yapılan NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı'nda da ele alındı.

Toplantıda Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler temsil etti.

Toplantının ardından NATO Askeri Komite Başkanı Amiral Rob Bauer ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters, gazetecilere açıklama yaptı.

Bauer: "NATO üyeliği bir süreç gerektiriyor"

Bauer, NATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya'ya güvenlik garantisi verilip verilmeyeceğine yönelik bir soruyu yanıtlarken üyeliğin bir süreç gerektirdiğini ve iki ülkenin üye olabilmesi için 30 müttefik ülkenin onayı olması gerektiğini hatırlattı.

"Üyeliğe kadar verilecek garantiler, 5. madde gibi olmaz"

Güvenlik garantileri konusunda Bauer "Bu süre içinde iki ülkenin güvenlik garantilerinin olması önemli. Bu garantiler 5. madde ile aynı değil çünkü her iki ülke de henüz üye değil. Hepimizin bildiği gibi Finlandiya ve İsveç ile güvenlik garantileri sağlamak için konuşup anlaşan ülkeler var" dedi.

"Ukrayna'ya ne kadar gerekirse o kadar destek verilecek"

Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna'daki durumu görüştüklerini de söyleyen Bauer, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujniy'in müttefik ülke komutanlarına son durum hakkında bilgi verdiğini aktardı.

  • Bauer, "Ukrayna halkının tamamının özgürlükleri için savaşma isteğini takdirle karşılıyoruz. Ukrayna, Rus işgalini asla kabul etmeyecektir. NATO da Ukrayna'ya ne kadar gerekirse o kadar destek vermeye devam edecektir" diye konuştu.

NATO Genelkurmay Başkanlarının Ukrayna dışında konuları da ele aldıklarını belirten Bauer, toplantıda NATO'nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Japonya'dan da askeri temsilcilerle görüştüklerini ve tüm küresel güvenlik meselelerini ele aldıklarını bildirdi.

Wolters: "NATO, Doğu Avrupa'da varlığını katladı"

Orgeneral Tod Wolters ise kendi komutasında 42 bin asker, yüksek hazırlık seviyesinde 120 savaş uçağı ve 20 savaş gemisinin herhangi bir duruma karşılık vermeye hazır olduğunu kaydetti.

  • Rusya ile gerginlik nedeniyle kara kuvvetlerini 10 kat, hava unsurlarını yüzde 50 artırdıklarını söyleyen Wolters, ülkesi ABD'nin Ukrayna'ya 4 milyar dolarlık askeri yardım yaptığını, Ukrayna ordusunu eğittiğini ifade etti.

Wolters, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov arasında Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra yapılan ilk telefon görüşmesinin sorulması üzerine, diplomatik çabaların öne çıkmasını arzu ettiklerini söylemekle yetindi.

ABD'den 'Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç konusundaki endişeleri çözülebilir' mesajı
DÜNYA
ABD'den 'Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç konusundaki endişeleri çözülebilir' mesajı

ABD'den Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardım
DÜNYA
ABD'den Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardım

Finlandiya'dan NATO açıklaması: Türkiye'nin her türlü endişesini görüşmeye hazırız
DÜNYA
Finlandiya'dan NATO açıklaması: Türkiye'nin her türlü endişesini görüşmeye hazırız

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.