Dünya ABD basını Hakan Atilla serbest bırakılacak

ABD basını: Hakan Atilla serbest bırakılacak

ABD basını: Hakan Atilla serbest bırakılacak

New York Times gazetesi, ABD ile Türkiye'nin Rahip Brunson'un serbest kalması konusunda Temmuz ayında anlaşma sağladıklarını, Brunson'ın serbest kalmasından sonra Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın da serbest bırakılacağını yazdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla
Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times ve Washington Post, ABD ile Türkiye'nin Rahip Brunson'un serbest bırakılması konusunda anlaşma sağladıklarını yazdı.

Her iki gazetede ayrıca, Türkiye'ye uygulanan yaptırımların kaldırılacağı da yer aldı.

Brunson serbest bırakıldı

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'a, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Hükümle birlikte serbest bırakılan Brunson'ın ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırıldı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, mahkeme heyeti, verilen aranın ardından kararını açıkladı.

Heyet, Brunson'a TCK'nın 220/7 maddesi gereğince 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verirken, hükümle birlikte sanığın ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.