DünyaPentagondan Münbiçe silah sevkiyatı

Pentagon’dan Münbiç’e silah sevkiyatı

ABD, Münbiç’e operasyona hazırlanan Türkiye’ye karşı bir adım daha attı. Pentagon, Haseke-Semelka sınır kapısından 11 Şubat’ta 50 TIR’lık silah, cephane sevk etti. Silah konvoyunda ABD yapımı zırhlı personel taşıyıcılar ve otomatik silahlı pikaplar da yer aldı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

PKK’yı 5 binden fazla TIR ve 2 bin uçak dolusu silahla donatarak 60 bin kişilik orduya yetecek derecede cephaneyle teçhiz eden ABD, Afrin’den sonra Münbiç’e yönelik operasyona hazırlanan Türkiye’ye karşı bir adım daha attı. Geçtiğimiz günlerde ABD’li iki generalin PKK’lı teröristlerle birlikte kol kola poz verdiği Münbiç’e ek sevkiyat yapıldı. Pentagon, ‘artan Türkiye tehdidine karşı’ Münbiç ile Fırat Kalkanı bölgesi sınırına zırhlı birlik ve asker takviyesi gerçekleştirdi. Haseke-Semelka sınır kapısından 11 Şubat tarihinde 50 TIR’lık silah, cephane ve zırhlı konvoyunu PKK’ya teslim eden ABD, Münbiç cephesine de takviye birlikler sevk etti. Silah konvoyunda ABD yapımı zırhlı personel taşıyıcılar ve üzerine otomatik silahlar monte edilmiş pikaplar olduğu görüldü.

REKLAM

Timsahlar Afrin’de
GÜNDEM
Timsahlar Afrin’de

340 DEAŞ’lı kıskıvrak
DÜNYA
340 DEAŞ’lı kıskıvrak

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı
Gündem

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye rejiminin terör örgütü YPG'yi korumak için Afrin'e girmesinin felakete yol açacağını söyledi.
'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'
Gündem

'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu 5 saat sürdükten sonra sona erdi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, çocuk istismarına karşı komisyon kurulduğunu belirterek "6 Bakandan oluşan komisyon kuruldu. Amaç çocukların daha etkin korunması olacaktır. Her türlü ahlaksızlığa karşı, her türlü saldırıya karşı çocuklarımızı korumak hepimizin vazifesidir. Öncelikle de hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin ve devlet kurumlarının başta gelen vazifesidir." dedi.
Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber
Hayat

Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yönetmeni Metin Günay, bir süredir hastanede tedavi gören babası Muhsin Günay'ı kaybetti. Vefat eden Keçiborlu Eski Belediye Başkanı Muhsin Günay, yarın Isparta'da defnedilecek.
Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı
Gündem

Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı

Mardin'in Artuklu ilçesinde görülen yılanlar, vatandaşları korkuttu. Mahalle sakinleri, kış ayının sıcak geçmesinin dolayı yılanların yuvalarından erken çıktığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.