Dünya PKK ve PYDye harekat ABDli senatörlerin Erdoğan düşmanlığını pekiştirdi Erdoğana ABD vizesi verilmesin teklifi sunacaklar

PKK ve PYD'ye harekat ABD'li senatörlerin Erdoğan düşmanlığını pekiştirdi: 'Erdoğan'a ABD vizesi verilmesin' teklifi sunacaklar

Suriye'nin kuzeydoğusundaki terör örgütleri PKK ve PYD'yi hedef alan Barış Pınarı Harekatı, ABD'li senatörleri Türkiye karşıtlığında birleştirdi. Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Demokrat mevkidaşı Chris Van Hollen ile birlikte, Türkiye'ye yaptırımlar ve ambargolar istenen bir yasa önergesini Senato'ya sunacağını açıkladı. Ambargo taslağının 1 numaralı hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yer alıyor. ABD'li senatörler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, yardımcısına ve çok sayıda bakana vize verilmemesini teklif ediyorlar.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Lindsey Graham
Lindsey Graham

ABD'li Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Demokrat mevkidaşı Chris Van Hollen ile birlikte Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik başlattığı harekat nedeniyle Türkiye'ye ağır yaptırımlar öngören bir yasa önergesini Senato'ya sunacağını açıkladı.

  • Graham, Twitter'dan duyurduğu önergeyle ilgili olarak, "Senatör Chris Van Hollen ile Türkiye'ye yönelik sert yaptırımları içeren partiler üstü bir anlaşma yaptığım için memnuniyet duyuyorum" dedi.

'Erdoğan'a ABD vizesi verilmesin' küstahlığı

Türkiye'ye yönelik ambargo ve yaptırım taslağında ABD'li senatörlerin bir numaralı hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar'ın ortak sundukları tasarıda;
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a, Milli Savunma, Dışişleri, Hazine ve Maliye, Ticaret ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlarına ABD vizesi verilmemesi talep ediliyor. Tasarıda Türkiye'ye S400'lerin de yer aldığı kapsamlı silah satışı yasağı getirilmesi de isteniyor.

Ağır yaptırım talebi

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

Önce Temsilciler Meclisi, sonra Trump

  • Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor. Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor. Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Terör örgütü PYD ilk bombardımanda dağıldı: 200'den fazla terörist firar etti
DÜNYA
Terör örgütü PYD ilk bombardımanda dağıldı: 200'den fazla terörist firar etti

MSB: Barış Pınarı Harekatı kapsamında 181 hedef ateş altına alındı
DÜNYA
MSB: Barış Pınarı Harekatı kapsamında 181 hedef ateş altına alındı
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Lavanta kokulu baba kız sevgisi
Gündem

Lavanta kokulu baba kız sevgisi

Antalya’da kamyonetin çarpması sonucu 40 gün yoğun bakımda kalan 24 yaşındaki Seda Nur’un babası Kadir Şen, kızı çok sevdiği için oluşturduğu bahçeyle umutları yeşertti. Seda Şen, “Bizimkisi lavanta kokulu bir baba kız sevgisi hikayesi. Ondan hiç vazgeçmemeyi öğrendim” dedi.
Son eser de taşınıyor
Gündem

Son eser de taşınıyor

Hasankeyf’te kültürel mirasın korunması için şu ana kadar altı eser baraj gölü alanından çıkarıldı. Taşınacak son eser Er-Rızk Camii’nin kaldırılması için de harekete geçildi. Yaklaşık bin 700 ton ağırlığa sahip camiyi kaldırma işlemi üç aşamada tamamlanacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.