Dünya PKK ve PYDye harekat ABDli senatörlerin Erdoğan düşmanlığını pekiştirdi Erdoğana ABD vizesi verilmesin teklifi sunacaklar

PKK ve PYD'ye harekat ABD'li senatörlerin Erdoğan düşmanlığını pekiştirdi: 'Erdoğan'a ABD vizesi verilmesin' teklifi sunacaklar

Suriye'nin kuzeydoğusundaki terör örgütleri PKK ve PYD'yi hedef alan Barış Pınarı Harekatı, ABD'li senatörleri Türkiye karşıtlığında birleştirdi. Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Demokrat mevkidaşı Chris Van Hollen ile birlikte, Türkiye'ye yaptırımlar ve ambargolar istenen bir yasa önergesini Senato'ya sunacağını açıkladı. Ambargo taslağının 1 numaralı hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yer alıyor. ABD'li senatörler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, yardımcısına ve çok sayıda bakana vize verilmemesini teklif ediyorlar.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Lindsey Graham
Lindsey Graham

ABD'li Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Demokrat mevkidaşı Chris Van Hollen ile birlikte Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik başlattığı harekat nedeniyle Türkiye'ye ağır yaptırımlar öngören bir yasa önergesini Senato'ya sunacağını açıkladı.

  • Graham, Twitter'dan duyurduğu önergeyle ilgili olarak, "Senatör Chris Van Hollen ile Türkiye'ye yönelik sert yaptırımları içeren partiler üstü bir anlaşma yaptığım için memnuniyet duyuyorum" dedi.

'Erdoğan'a ABD vizesi verilmesin' küstahlığı

Türkiye'ye yönelik ambargo ve yaptırım taslağında ABD'li senatörlerin bir numaralı hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar'ın ortak sundukları tasarıda;
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a, Milli Savunma, Dışişleri, Hazine ve Maliye, Ticaret ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlarına ABD vizesi verilmemesi talep ediliyor. Tasarıda Türkiye'ye S400'lerin de yer aldığı kapsamlı silah satışı yasağı getirilmesi de isteniyor.

Ağır yaptırım talebi

Öte yandan, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

Önce Temsilciler Meclisi, sonra Trump

  • Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor. Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor. Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Terör örgütü PYD ilk bombardımanda dağıldı: 200'den fazla terörist firar etti
DÜNYA
Terör örgütü PYD ilk bombardımanda dağıldı: 200'den fazla terörist firar etti

MSB: Barış Pınarı Harekatı kapsamında 181 hedef ateş altına alındı
DÜNYA
MSB: Barış Pınarı Harekatı kapsamında 181 hedef ateş altına alındı

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.