Dünya Rejim tükeniyor

Rejim tükeniyor

TSK’nın İdlib’de Esed rejimini bitirici darbeleri aralıksız sürüyor. Dünkü operasyonlarda 254 rejim askeri öldürüldü. Rejime göz açtırmayan SİHA’lar dün Rus yapımı BUK M2 (SA-17) ve Pantsir-S1 (SA-22) hava savunma sistemlerini imha etti. İran ve Lübnan Hizbullah’ı ise Serakib-Neyrab hattına militan sevk ediyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Rejim tükeniyor
Hedefin vurulma anı

Esed rejimi, İdlib’de Mehmetçik ve Suriye Milli Ordusu (SMO) karşısında ağır kayıplar vermeye devam ediyor. Yerli üretim silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) yoğun faaliyet yürüttüğü bölgede son 48 saatte 611 milis etkisiz hale getirildi. Milli Savunma Bakanlığı, 27 Şubat’ta başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı kapsamında imha edilen asker/milis bilançosunun 6 günde 3 bin 138’e ulaştığını bildirdi. Bu rakamlara karada SMO’nun etkisiz hale getirdikleri de eklendiğinde bilançonun 3 bin 250’yi geçtiğine işaret ediliyor. MSB sahadaki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi: “Harekâtın başlangıcından bu yana 3 uçak, 8 helikopter, 3 İHA, 151 tank, 47 top/obüs, 52 ÇNRA, 8 hava savunma füze sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edilmiştir. Operasyonlarımız, Mehmetçiğe ve masum sivillere uzanan kanlı eller kırılana dek devam edecektir.”

HEDEFİMİZ REJİMDİR

Hedefin vurulma anı
Hedefin vurulma anı

TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, rejim saldırılarının önüne geçilmesi konusunda Rusya’ya bir mesaj daha verdi. İşte Akar’ın ifadeleri: “İdlib’de karşılıklı mutabakatlardan doğan tüm sorumluluklarımızı garantör ülke olarak yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. İdlib’de icra edilen faaliyetler, Astana ve Soçi mutabakatlarından doğan garantörlük hak ve sorumluluklarımızın gerektirdiği tedbirlerin alınmasına yönelik faaliyetlerdir. Bu maksatla tüm alanda gayretlerimiz sürecektir. Birliklerimize, gözlem noktalarımıza ve mevzilerimize yapılacak saldırılara karşı meşrû müdafaa kapsamında en şiddetli ve tereddütsüz karşılık verilmiştir, verilmektedir. Hedefimiz birliklerimize saldıran rejim askerleri ve unsurlarıdır. Rusya’dan beklentimiz, garantör ülke olarak taahhütlerini yerine getirmesi ve bu kapsamda rejimin saldırılarını durdurması ve Soçi mutabakatı sınırlarına uyması için rejim üzerindeki etkisini kullanmasıdır.”

SİHA, Türk uçaklarına ateşlenen Pantsir’i böyle vurdu
OYNAT 00:38
SİHA, Türk uçaklarına ateşlenen Pantsir’i böyle vurdu
Bahar Kalkanı harekatında önceki gün Suriye rejimine ait Rus yapımı Pantsir S1 hava savunma sistemini vuran SİHA'lar aynı sistemi 3 Mart günü başka bir noktada bir kez daha vurdu. Savunma sanayinde kullanılan silahlar hakkında içerikler yayınlayan ve Bahar Kalkanı harekatından çarpıcı görüntüler paylaşan Clash Report isimli twitter hesabı, radarı aktifken SİHA tarafından vurulan Pantsir S1'in bataryasının yanındaki termal kamera izlerinden yola çıkarak, “sistemin Türk uçaklarına karşı ateşlendiğini gösteriyor” yorumunu yaptı. 15 milyon değerinde olan ve Rusya'nın 12 ülkeye ihraç ettiği sistemin radarı açıkken imha edilmesi dünya kamuoyunda da tartışılıyor.


Şeyh Akil geri alındı

TSK destekli Suriye Milli Ordusu (SMO), Halep’in batısındaki stratejik Şeyh Akil köyünü ele geçirdi. SMO tarafından yapılan açıklamada, Şeyh Akil köyünün Esad rejiminden alındığı ve rejim milislerinden onlarca ölü ve yaralının olduğu bildirildi. Öte yandan Şeyh Akil köyü, yüksek konumu itibariyle stratejik bir bölge olarak biliniyor.

Havadan karadan

  • 20’li gruplarla sürü halinde operasyon icra eden Türk SİHA’ları, Esed milislerine ve kullandıkları askeri araçlara aman vermiyor. Rejimin elinde bulunan Rus yapımı hava savunma sistemleri bir bir imha ediliyor. Dün 2 sistem daha SİHA’larca vurularak kullanılamaz hale getirildi. Görüntüleri yayınlanan operasyonda bir BUK M2 (SA-17) ve Pantsir-S1 (SA-22) hava savunma sistemleri SİHA’larca vuruldu. Çok sayıda ANKA-S ve Bayraktar TB2, hareket eden her nesneyi izleyip MAM-L, MAM-C ya da Bozok mühimmatlarıyla etkisiz hale getirmek için İdlib semalarında turluyor. Sahada durumun Esed için kâbusa dönüşmesiyle birlikte İran ve Lübnan Hizbullah’ı, Serakib-Neyrab hattına militan sevkine hız verdi. Bu konvoylardan kimi daha yolda bulundukları sırada SİHA’larca vurulurken, Serakib’e ulaşan bazı milisler de gruplar halinde hedef alınıyor. Bu arada Hatay sınırında havada adeta nöbet tutan F-16’lar ise pistten havalanmış herhangi bir rejim uçağını vurmak için hazır durumda bekliyor. Operasyonun ilk günlerinde 2 adet Rus Su-24 savaş uçağının F-16’lardan fırlatılan füzelerle vurulmasının ardından önceki gün de rejimin kullandığı L-39 Albatros tipi bir uçak, tam 45 kilometre uzaktan hedef alınarak imha edilmişti. Dün de Hama’dan havalanan Su-24 tipi rejim uçağının F-16’larca vurulma korkusuyla dakikalar içinde üsse geri döndüğü öğrenildi. TSK’nın hava gücüyle icra ettiği göreve ek olarak karada muhalifler de çok sayıda milis grubu ile onlarca tankı, güdümlü roketlerle vurmaya devam ediyor. Suriye Milli Ordusu’na yakın sosyal medya hesapları, saldırı anlarına ilişkin çok sayıda görüntü paylaştı.

Rus muhabirin İdlib izlenimleri: Türk SİHA’ları gece-gündüz vuruyor, durum çok zorlaştı
OYNAT 02:17
Rus muhabirin İdlib izlenimleri: Türk SİHA’ları gece-gündüz vuruyor, durum çok zorlaştı
İdlib'de askerlerimize yönelik saldırıların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede SİHA'lar ile askeri açıdan adeta tarihe geçecek operasyonlar yürütüyor. İdlib'deki rejim hatlarından video çekip sosyal medyada paylaşan Rus askeri muhabir, Türkiye'nin SİHA'lar ile Esed askerlerine adeta saklanacak delik bırakmadığını söylüyor. Rus muhabirin çarpıcı ifadelerinden biri şöyle: 'İdlib semalarında Türk SİHA'ları göründüğü anda savaşın seyri değişti.'

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.