DünyaRusya-Özbekistan ortak askeri tatbikatı başladı

Rusya-Özbekistan ortak askeri tatbikatı başladı

Rusya ile Özbekistan, 12 yıl aradan sonra ilk defa ortak askeri tatbikat düzenleniyor.

Haber MerkeziAA
Rusya-Özbekistan ortak askeri tatbikatı başladı
Rusya-Özbekistan ortak askeri tatbikatı başladı

Rusya ile Özbekistan'ın 12 yıl aradan sonra ilk defa düzenlenlediği ortak askeri tatbikat, Özbekistan'ın Cizzah bölgesindeki Foriş askeri poligonunda başladı.

Özbekistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülke silahlı kuvvetlerinin katıldığı ortak askeri tatbikat için açılış töreni düzenlendi. Başkent Taşkent'ten 250 kilometre uzakta bulunan Foriş askeri poligonunda başlayan tatbikatın açılış töreninde, iki ülke silahlı kuvvetlerine bağlı askeri müzik toplulukları çeşitli konser ve dans gösterileri sergiledi.

Tatbikatın açılışında katılan Özbekistan Savunma Bakanı Yardımcısı Tümgeneral Pavel Ergaşev ve Rusya Merkez Askeri Bölge Komutanı Yardımcısı Tümgeneral Rustam Minnikeyev, birer konuşma yaparak, tatbikatın, iki ülke arasındaki askeri iş birliğinin geliştirilmesinin yanı sıra bölgedeki barış ve istikrarın pekiştirilmesi, ayrıca terör, aşırıcılık ve ayrılıkçılık gibi küresel tehditlere karşı mücadeledeki önemini dile getirdi.

Ortak tatbikatın açılış töreninin ardından Özbekistan silahlı kuvvetlerine ait silah, askeri araç ve teçhizatlar sergilenirken, daha sonra iki ülke askerleri arasında spor turnuvası düzenlendi.

Açıklamaya göre, her iki ülkeden toplam 400 askerin katıldığı ortak tatbikatta, dağlık bölgede bulunan silahlı çetelerinin tespit edilerek etkisiz hale getirilmesi teması işlenecek. Ortak tatbikatta Rusya'nın Merkez Askeri Bölgesi'ne bağlı ve Tuva bölgesinde konuşlanan motorize piyade bölüğü ve operasyonel grubunda görev yapan 150 Rus askeri ile Özbekistan'ın Güneybatı askeri bölgesine bağlı askerler yer alacak. Tatbikatta, ayrıca askeri araçların yanı sıra insansız hava araçları da kullanılacak.

Rusya ve Özbekistan arasındaki en son ortak askeri tatbikat, 2005 yılında gerçekleştirilmişti.

Demirci direnemedi
Dünya

Demirci direnemedi

Suriye’de Esed rejiminin 2012’den sonra PKK’ya devrettiği Afrin’de örgüt, ilçeye çeşitli pagan heykel ve sembolleri dikerek militanlara ideal aşılamaya çalışıyordu.
'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'
Dünya

'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'

TVNET Özel Yayını'na katılan Gazeteci Mete Sohtaoğlu, Afrin operasyonun önemli bir parçası olan Özgür Suriye Ordusu ile ilgili "Bazı kesimlerce küçümsenen ya da askeri tecrübe bakımından tecrübesi olmadığı iddia edilen Özgür Suriye Ordusu'nun özgüveninin geriye geldiğini görüyoruz. 7 yıl önceki ÖSO birlikleriyle, mevcut ÖSO birlikleri arasında ciddi farklılıklar var" dedi.
Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü
Spor

Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü

Trabzonspor'un Yeni Malatyaspor'la oynadığı maçta sarı kart gören Nijeryalı orta saha oyuncusu Ogenyi Onazi Galatasaray maçı öncesinde cezalı duruma düştü.
Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı
Teknoloji

Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı

iPhone’ların şifrelerini güvenlik güçleri ve güvenlik kurumlarının kırabilmesi için üretilen GrayKey adlı cihaz, piyasada satılmaya başladı. Çalıntı iPhone’ları korsan olarak satışa çıkarmasına da neden olacak bu cihaz, kötü niyetleri insanların eline geçtiğinde cihaz sahibinin tüm kişisel bilgilerinin de çalınmasına imkan sağlıyor.