Dünya Sirtede sıcak saatler Libya ordusu önce aldı sonra geri çekildi

Sirte'de sıcak saatler: Libya ordusu önce aldı sonra geri çekildi

Libya ordusu Trablus’un 450 kilometre doğusunda yer alan Sirte kentini darbeci Hafter militanlarından kurtardıktan saatler sonra şehirden geri çekilmek zorunda kaldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Libya ordusu isyancı Hafter'e bir darbe daha vurdu, Sirte kentinde kontrolü sağladı. El-Veşke, Terhune ve Trablus'un ardından Sirte'nin alınması isyancı Hafter'e ağır darbe vurdu.

Libya ordusu Vişke beldesini de Hafter milislerinden kurtardı
DÜNYA
Libya ordusu Vişke beldesini de Hafter milislerinden kurtardı

Bölgede operasyonlarını artıran ordu, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri kurtarmak için de harekat başlattı.

Hafter güçleri şehrin doğusuna çekilirken, Sirte'deki 604. Tugay'a bağlı militanlar Libya UMH güçlerine saldırı başlattı.

Hafter unsurlarına ait hava araçlarının destek verdiği saldırının ardından Libya ordusu Sirte'den geri çekildi.

Sirte’de bulunan Hafter militanları kaçtı
OYNAT 00:36
Sirte’de bulunan Hafter militanları kaçtı
Libya'nın Sirte kentine Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) yeni bir operasyon başlatmasının ardından Darbeci General Hafter'e bağlı milislerin konvoylar halinde şehirden kaçtıkları görüldü.

"Hafter savaş suçu işledi"

Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri ise, Libya'nın siyasi çözüm çerçevesinin dışında olan her türlü önergenin reddedildiğini açıkladı.

  • Hafter'den temizlenen Trablus'ta halk kutlamaları sürdürüyor. Türkiye ziyaretinden dönen Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac da uçakla bölgeden geçerken kutlamaları izledi.

Libya ordusu, Terhune hastanesinde 106 kişinin cansız bedenini buldu. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivillerin, milislerce infaz edildiği belirtildi.

  • Hafter'in savaş suçu işlediği vurgulandı. Birleşmiş Milletler ile Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden soruşturma talep edildi.
Abone Ol Google News
Eşini öldüren katil zanlısından akılalmaz hareket: Cesedi bırakıp baldızına kahvaltıya gitmiş
Gündem

Eşini öldüren katil zanlısından akılalmaz hareket: Cesedi bırakıp baldızına kahvaltıya gitmiş

Mersin’de 6 çocuk annesi eşini oturdukları evde bıçaklayarak öldüren kocası katil zanlısı Habip Demir'in olayın ardından baldızına kahvaltı yapmaya gittiği ortaya çıktı. Katil zanlısı Demir'in burada baldızı ile Mersin'e taşınmalarına neden olduğu için tartıştığı öğrenildi.
Çanakkale’de yangın evi küle çevirdi: 2 yaralı
Gündem

Çanakkale’de yangın evi küle çevirdi: 2 yaralı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde iki katlı bir evin alt katında çıkan yangında 1’i ağır 2 kişi yaralandı. Yaralılardan biri Çanakkale Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Türkiye - Azerbaycan: Bir ananın iki oğlu
Hayat

Türkiye - Azerbaycan: Bir ananın iki oğlu

Hafızası olmayan toplumlar yok olmaya mahkumdur. Türklerin devletini bir cihan imparatorluğuna dönüştüren Fatih, fethettiği İstanbul’a girerken atının sırtından inmiş hocası Akşemsettin’in atının eyerini tutarak şehre girmişti. Tonyukuk’a saygıda kusur etmeyen Bilge Kağan ile Akşemsettin’in atını taşıyan Fatih aynı hafızanın ürünüydü. Bu hafızanın adı da töreydi. Rus’un pışpışlamaları ile çapına bakmadan Azerbaycan’ı kışkırtmaya çalışanlar tarihe göz attıkları zaman görecekleri gerçek Oğuzlara saldıranların sonunun pek hayırlı bitmediğidir. At sırtında töresini cihana taşıyan bir milletin bugünkü çocukları olan Azerbaycan ve Türkiye’nin kardeşliğinin verdiği mesaj da okuyabilene çok açık: Bin yıl önce vatan bellediğimiz bu topraklardan bin yıl daha gitmeye hiç niyetimiz yok.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.