Dünya Erdoğan Biz nasıl kanı durdurmak için çabalıyorsak birileri akıtmak için çabalıyor

Soçi zirvesi başladı: Soçi'de neler konuşulacak

Erdoğan: Biz nasıl kanı durdurmak için çabalıyorsak birileri akıtmak için çabalıyor

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye konulu 3'lü zirve sonrası liderler açıklama yaptı. Putin ve Ruhani, bölgede terörün sonlandırılması çağrısı yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Biz nasıl akan kanı durdurmak için mücadele ediyorsak, başkaları da o kanın akması için çalışmaya devam ediyor. Suriye halkı bizden sevindirici haberler bekliyor, zirve sonrası müjde vereceğimize inanıyorum."

Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Soçi'de bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Soçi'de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konulu Dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı’na katılmak üzere Rusya’nın Soçi kentine geldi.

Erdoğan: Suriye halkı bizden sevindirici haberler bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sonrasında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Putin'in ev sahipliğinde Soçi'de bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Sözlerimin hemen başında dün İran'da gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Kritik bir dönemde çok kritik bir zirve icra ediyoruz. 8 yıldır silahların ve bombaların gölgesinde kalan Suriye halkı bizden kalıcı çözüme yönelik sevindirici haberler bekliyor.

Bugüne kadar yaptığımız 3 toplantıda da beklentileri boşa çıkarmadık. Tüm görüş ayrılıklarına ve provokasyonlara rağmen, Astana ruhunu muhafaza ettik. Astana formulü, bu manada başlatılan en başarılı girişimlerden biridir.

Biz nasıl akan kanı durdurmak için mücadele ediyorsak, başkaları da o kanın akması için çalışmaya devam ediyor.

Türkiye olarak, biz de Suriye halkının en zor zamanlarında yanında olduk. 35 milyar dolar yardımı Suriyeli mültecilere yapmış vaziyetteyiz. Komşumuz Suriye'nin barışa kavuşması için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

Siz kıymetli dostlarımla bizden sevindirici haberler bekleyen Suriyeli kardeşlerimizin beklentilerini boşa çıkarmamayı temenni ediyorum."

Rusya lideri Putin, görüşme sonrası açıklama yaparak, "Ateşkes, İdlib'deki teröristler için bir mazeret olamaz. Rusya, İran ve Türkiye gerekli adımları atarak, bu bölgeden terörü temizlemelidir" dedi.

REKLAM

Putin: Erdoğan ile hemfikiriz

Putin, şöyle konuştu: "Erdoğan ile yaptığımız fikir alışverişinde Kuzey Suriye ve tüm Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda mutabık kaldık. Suriye konusunda tüm dünya ülkeleri, şart sunmadan destek olmalıdır. Bugünkü müzakereler son derece yapıcıydı. Bugünkü görüşmelerin Suriye'nin toprak bütünlüğüne katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Rusya, Türkiye ve İran ortak çabalarla Suriye’deki hayatın normale dönmesi için çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önce İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi'deki Üçlü Suriye Zirve öncesi görüşmesi baş başa görüştü.

Ruhani: ABD teröristleri kullanıyor

Suriye'de bütün teröristlerle mücadele edilmeli. Uluslararası hukuk çerçevesinde bunu yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan da Suriye'nin ulusal sınırlarını ve toprak bütünlüğünün sağlaması için çabalıyoruz. Ne bu ülkedeki, ne de başka ülkelerdeki teröristleri koruyanlar bilsin ki, hiçbir şekilde teröristleri kullanarak müdahale edemeyeceklerini bilsinler. Maalesef ABD, bu konudaki çabalarına devam etmektedirler.

  • Zirvede, Astana platformunun Suriye ihtilafına kalıcı çözüm bulması için sahada ve siyasi süreçte yürüttüğü ortak çabaların değerlendirileceği ifade edildi.Liderler Zirve Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Soçi'de heyetler görüşme halinde

Erdoğan ziyareti kapsamında Sanatoryum Rus’ta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek. İkili temaslarda Rusya ve İran’la ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların da ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani daha sonra çalışma yemeğine katılacak.

Erdoğan ve Ruhani Soçi'de ikili görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan - Ruhani görüşmesi başladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi baş başa görüştü.

REKLAM

Sanatoryum Rus'taki görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Erdoğan ve Putin, Soçi'de basına kapalı olarak bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüşüyor

Ruhani ile konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Suriye" konulu Üçlü Zirve öncesi görüşmesi başladı.

Putin ile görüşme öncesi Erdoğan "ABD'nin Suriye'den çekilme kararı önümüzdeki en önemli sınamalardan biri. PYD ve YPG Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz" dedi.

Erdoğan sözlerine "Güvenli bölge fikrine Rusya'nın da olumlu yaklaşmasından memnuniyet duyuyoruz" diye devam etti.

Rus lider Putin ise "Suriye’deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla ulaşabiliriz" açıklamasında bulundu.

İkilinin görüşmesi basına kapalı gerçekleşiyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Soçi açıklaması
GÜNDEM
Cumhurbaşkanlığı'ndan Soçi açıklaması
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.