Dünya Son bir yılda 11 bin katarakt ameliyatı

Son bir yılda 11 bin katarakt ameliyatı

İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin desteğiyle 2018'de 11 bin 238 katarakt ameliyatı gerçekleştirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İHH, 2019 yılında da bağış gelmesi durumunda Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Mali, Sudan, Uganda ve Etiyopya’da 15 bin ameliyat gerçekleştirmeyi hedefliyor.
İHH, 2019 yılında da bağış gelmesi durumunda Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Mali, Sudan, Uganda ve Etiyopya’da 15 bin ameliyat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İHH, 2007'de "Siz Görürseniz Onlar da Görecek" sloganıyla Afrika'da başlatılan "Katarakt Ameliyatları Projesi" kapsamında 2017'de, 100 bin hedefine ulaşıldı.

  • 2017'de Afrika'nın dışında dünyaya açılan proje ile geçen yıl 11 bin 238 katarakt ameliyatı gerçekleştirildi. Ameliyatlar sayesinde Asya ülkeleri ağırlıklı olarak Bangladeş, Pakistan, Hindistan, Nijer, Etiyopya ve Mali'de binlerce kişi yeniden ışığa kavuştu.

Bölgedeki doktor ve sağlık çalışanları için de bir eğitim programı haline gelen bu projede ameliyatlar, 500 lira karşılığında yapıldı.

İHH'nın 2007 yılından bu yana 17 ülkede gerçekleştirdiği ameliyat sayısı 114 bin 433'e, saha taraması ise 726 bin 222'ye ulaştı.

2019'da 15 bin ameliyat hedefi

İHH İnsani Yardım Vakfı, 2019 yılında da bağış gelmesi durumunda Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Mali, Sudan, Uganda ve Etiyopya’da 15 bin ameliyat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İHH Katarakt Koordinatörü Yasin Bakır, ameliyatları gerçekleştirmek üzere gerçekleştirdiği ülke ziyaretleri esnasında yaşadığı hikayeleri aktararak, bu çalışmalar sayesinde uzun yıllar sonra gözleri açılan hastaların, yardımlarından dolayı Türk halkına minnet duyduklarını belirtti.

Ezan sesini susturacaklar!
FOTOĞRAF 14
Title
Güney Afrika'da köle sisteminin, apartheid rejiminin susturamadığı ezan sesi, ses kirliliğine neden olduğu iddiasıyla susturulmak isteniyor.
Title
Güney Afrika Cumhuriyeti’nin halkı 'Gökkuşağı insanları' olarak bilinir. Güney Afrika halkını bu kadar güzel betimleyen başka bir cümle olamaz. Çünkü dilleri, renkleri, dinleri farklı olan bu insanlar, ırkçılığa ve ayrımcılığa dayalı apartheid rejiminin sona ermesinden sonra barış ve hoş görü içinde bir arada yaşıyorlar.
Title
'Gökkuşağı insanları'nın camileri de rengarenk..
Title
Cape Town’ın banliyöleri olan Athlone ve Strandfontein gibi mahallelerde beyazlar, siyahlar, melezler, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler, Hindular bir arada yaşarlar. Camiler, kiliseler, sinagoglar, Hindu tapınakları yan yanadır. Birbirlerinin ibadethanelerinden rahatsız olmaz, aksine beraber bir arada yaşamayı bir zenginlik olarak görürler.
Title
Son günlerde Müslümanları yoğun olarak yaşadığı Cape Town şehrinde Müslümanlara yönelik bir kampanya yürütülüyor. Önce Cape Malayların yüzyıllardır yaşadıkları Bo-Kaap mahallesi kentsel dönüşüm adı altında yıkılmak isteniyordu. Rengarenk evleriyle Güney Afrika’nın sembolü olmuş bu tarihi mahalle, turistik amaçlar için kullanılacak, içinde İslamî bir hayatın olmayacağı bir görünüme kavuşturulmaya çalışılıyordu. Şimdilerde ise apartheid rejiminin dahi engelleyemediği ezan susturulmak isteniyor.
Title
Müslümanların Güney Afrika’daki varlığından, “gökkuşağı ulusunun” renklerinden birini oluşturmasından rahatsız olanlar, yüzyıllardır özgürlük mücadelesine eşlik eden ezanın sesini kesmek niyetindeler.
Title
Strandfontein camisinden yayılan ezanın sesinin kısılmak istenmesinin bahanesi ise “gürültü kirliliği”ne sebep olması. Caminin emektar İmamı Mevlana Muhammed Yusuf, daha önce de benzer şikayetler almaları üzerine, daha dikkatli davranarak ses sisteminde değişikliklere gittiklerini, ezan sesini Müslüman olmayanları rahatsız etmeyecek bir seviyeye getirdiklerini söylüyor.
Title
Cape Town’da beyazların çoğunlukta olduğu semtlerde insanlar kiliselerin çan sesleriyle uyanır. Her sabah ve her akşam aynı saatte defalarca çalan çan sesleri duyulur. Gürültü kirliliği tabii ki insanın kabullenemeyeceği bir durum. Fakat Cape Town’da gürültü kirliğini meydana getiren şey camilerde okunan ezanlar ya da kiliselerde çalınan çanlar değil. Şehre yakın bir yerde oturuyorsanız, gece kulüplerinden gelen müzik sesleri sizin uyumanıza, dinlenmenize engel oluyor. Ezandan rahatsızlar olanların bu gürültü kirliliğine karşı sessiz kalmaları garip bir durum.
Title
Hollanda’nın sömürgelerinden getirilen Cape Malaylar ve İngilizlerin Hindistan’dan getirdiği Müslümanlar, Güney Afrika’daki İslam toplumunun temelini oluşturmuş. Müslümanlar kölelik döneminde bile, sadece kendilerinin değil tüm Güney Afrika halkının özgürlüğü için mücadele etmişler. Bu nedenle İslam siyahlar arasında da hızlı bir şekilde yayılmış. Beyazların Hıristiyan ayrımcılığına, yani farklı kilseler kullanmalarına rağmen, Müslümanların hepsi aynı camilerde bir araya gelmiş.
Title
Camiler Güney Afrika’da özgürlüğün sembolleridir. İlk defa camilerde beyazlar, siyahlar, melezler aynı safta yan yana ibadet etmişlerdir. Bu yüzden Cape Tovn’daki cami sayısı çok kısa bir süre içinde 100’ün üzerine ulaşmış.
Title
Apartheid rejimine karşı özgürlük meşalesini yakanlar da Müslümanlardı. Mandela Müslümanların Hindistan’daki özgürlük mücadelesinden etkilenmiş ve yürüdüğü uzun özgürlük yolunda Müslümanları yanında görmüştü. Ahmed Kathrada, İbrahim İbrahim, Musa Molla, Farid Adams onun en yakın hapishane arkadaşlarıydı.
Title
Apartheid rejimine karşı mücadelenin sembol ismi olan Cape Malay asıllı İmam Abdullah Harun, Güney Afrika’da cami ile direnişi birleştiren isimdir. Apartheid rejimine karşı özgürlük meşalesini yakan isimlerden biri olan İmam Harun aynı zamanda apartheid rejiminin kurbanlarından da biridir: Hapishanede işkencelere maruz bırakılmış ve bu işkenceler sonucunda şehit olmuştur.
Title
Mandela’nın 27 yıllık hapishane hayatından kurtuluşu camilerde okunan ezanlarla müjdelenmişti. Artık 1994’de apartheid rejiminin sona ermesiyle ezanlar susmamış, özgürlüğün bir halkı yeniden diriltişini göstermişti. Şimdi bu ses susturulmak isteniyor. Köle sisteminin, apartheid rejiminin susturamadığı ezan sesi, sözde “özgürlüğün yoldaşları” tarafından, ses kirliliğine neden olduğu iddiasıyla susturulmak isteniyor.
Title
Güney Afrika’da ezan susarsa özgürlük sona erer, gökkuşağı ulusu parçalanır, apartheid rejimi geri gelir. Ezan susarsa 25 yıldır yürürlükte olan demokraside, insan haklarında sapmalar olur. Ezan susarsa Müslüman halkta ayrışma, uzaklaşma olur. (Kaynak: AA)
Ezan sesini susturacaklar!
Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da ezan sesi suturulmak isteniyor. Köle sisteminin ve apartheid rejiminin bile susturamadığı ezan sesi, sözde 'özgürlüğün yoldaşları' tarafından, ses kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle yasaklanabilir.

Doğu Afrika'nın en eski mescitleri
TARİH
Doğu Afrika'nın en eski mescitleri

İlk defa sinema gören çocukların mutluluğu
OYNAT 00:43
İlk defa sinema gören çocukların mutluluğu
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 'Mobil Sinema' projesi sayesinde pek çok çocuk hayatında ilk defa beyaz perde ile tanışıyor. İlk kez bir sinema filmi izleyen çocukların heyecanı görmeye değer...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.