Dünya Soyuz felaketin eşiğinden döndü

Soyuz felaketin eşiğinden döndü

Rus uzay aracı Soyuz MS-10’un kalkışı sırasında bir arıza yaşandı. Taşıyıcıda meydana gelen arıza nedeniyle kapsül Kazakistan’ın Jezkazgan kentine indi. Astronotların sağ olduğu bildirilirken, Soyuz’un gerekli çalışmalar için uzmanlar tarafından inceleneceği belirtildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Rusya kaza sonrasında mürettebat taşıyan roketlerin faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.
Rusya kaza sonrasında mürettebat taşıyan roketlerin faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Rusya’nın Soyuz MS-10 roketinin kalkışı sırasında kaza yaşandı. Rus kozmonot Aleksey Ovçinin ve NASA astronotu Nick Hague’u Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek Soyuz roketi Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden 11:40’ta fırlatıldıktan kısa bir süre sonra taşıyıcıda arıza meydana geldiği tespit edildi. Roketin Kazakistan’a acil iniş gerçekleştirdiği belirtilirken mürettebatın indiği kapsülün Kazakistan’ın Jezkazgan kentinin 25 kilometre uzağında bulunduğu öğrenildi.

Kapsül, Kazakistan’ın Jezkazgan kentinin 25 km uzağında bulundu.

İNCELEMEYE ALINACAK

Mürettebat uzay üssü yer hizmetleri ile bağlantı kurduğu açıklandı. Astronotların sağ olduğu bildirilirken, Soyuz’un gerekli çalışmalar için uzmanlar tarafından inceleneceği belirtildi. Soyuz uzay aracıyla fırlatma işlemleri sırasında en son 43 yıl önce benzer bir durum yaşanmıştı. İçerisindeki Rus kozmonotlar Vasiliy Lazarev ve Oleg Makarov’u Salyut-4 istasyonuna göndermesi planlanan Soyuz 18-1 aracında çıkan arıza nedeniyle ayrılma sistemi harekete geçmiş ve roket Çin’in 829 kilometre kuzeyinde bir alana inmişti.

Rusya kaza sonrasında mürettebat taşıyan roketlerin faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.