Dünya Suriyede 800 bin çocuk yetim

Suriye'de 800 bin çocuk yetim

Suriye’de 2011 yılında başlayan ayaklanma ve iç savaş döneminde 1 milyondan fazla sivil hayatını kaybetti. Savaş nedeniyle anne veya babasını kaybeden 800 bin çocuk Kurban Bayramı'nı yetim karşıladı. Bu çocuklardan bir kısmı Suriye içerisinde ve Ürdün, Türkiye gibi ülkelerde açılan yetimhanelerde hayata tutunmaya çalışıyor.

Yılmaz Bilgen Yeni Şafak
Suriye'de 800 bin çocuk yetim
Suriye'de 800 bin çocuk yetim

Hafız Esed tarafından 1969 yılında askeri darbe ile iktidar olan Baas yönetimine karşı 2011 yılında başlayan ayaklanma ve iç savaş döneminde Suriye’de 1 milyondan fazla sivil hayatını kaybetti. Suriye Geçici Hükümeti'nin verilerine göre ülkede 800 bin çocuk anne yada babasını kaybederek yetim ve öksüz durumuna düştü.

YÜZDE 17’SI SAHİPSİZ

Anne ya da babasını kaybeden çocuklardan bir kısmı Suriye içerisinde ve Ürdün, Türkiye gibi ülkelerde açılan yetimhanelerde hayata tutunmaya çalışıyor. Ölüm ve tutuklanma gibi nedenlerle ailesini kaybeden çocuklardan yüzde 17’si sahipsiz ve yardım kuruluşları tarafından açılan yetimhanelerde yaşıyor. Savaşın mağdur ettiği Suriyeli çocuklardan yüzde 43’ü ise aynı yetimhanelerde annesi ile birlikte kalıyor.

YEDİ YILDA 24 BİN 799 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Sivil yerleşim bölgelerine yönelik varil ağırlıklı bombardımanların arttığı 3013 yılı Mayıs ayından 2017 yılına kadar Suriye’de 24 bin 799 çocuk hayatını kaybetti. Çocuk ölümler ile ilgili istatistikler Şam-Guta, Halep ve Deir el Zor ve Rakka yoğunluklu bölgeler olduğunu ortaya koyuyor. Suriyeli çocuklardan babasını kaybedenlerin oranı yüzde 76 olurken, yüzde 24’ü de annelerini iç savaşa kurban verdi.

REKLAM

TUTUKLULARIN AKIBETİ BELİRSİZ

Yine 800 bin çocuğu anne ya da babasız bırakan Suriye iç savaşında 80 bin kişi raporlarda kayıp olarak geçiyor. Ayrıca, Suriye de işkence ile öldürülen sivil sayısı ise 12 bin 897 olarak kayıtlara geçti. Tutuklu ya da ölü olduğu konusunda hiç bir bilgi alınamayan sivillerin akıbeti ile ilgili uluslararası kuruluşların girişimleri de Esed rejimi tarafından engellenmekte.

107 BİN KİŞİ TUTUKLU

Savaşın başladığı ilk günden beri sivil ihlallerini konu alan raporda Suriye Baas’ına ve Esed yönetimine muhalif olmakla suçlanan 107 bin kişi tutuklanarak cezaevlerine kondu. Yoğun işkence ve açlık sebebi ile öldürülen 12 bin 897 kişi arasında çocuk yaşta sivillerin de bulunduğu aynı raporda yer alıyor. Suriye geçici hükümeti ve bağımsız kuruluşlar tarfından hazırlanan raporda tutuklu 106 bin sivil içinde bin 400 den fazla çocuğun da yer aldığı kaydedildi. 

Bölgeyi yeniden imar edeceğiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan başkanlığındaki heyet, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütlerinden arındırılan Cerablus’taki Zoğara Kampı’nı ziyaret etti. Kan, beraberinde AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, 24. Dönem Milletvekili Ekrem Çelebi ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Gaziantep’in Karkamış ilçesinden Cerablus’a geçti. Zoğara Kampı’nda ellerinde Türk bayraklarıyla bekleyen Suriyeli sığınmacıların sevgi gösterileriyle karşılanan heyettekiler, burada barınan ailelerle görüşüp bayramlarını kutladı, çocuklara hediyeler dağıttı.

REKLAM

BÖLGE YENİDEN İMAR EDİLECEK

Ravza Kavakcı Kan, sığınmacılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını iletti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin de Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından bölgenin yeniden imarına destek verdiklerini söyledi. Heyettekiler ziyaretin ardından yol üstündeki bazı köyleri ziyaret ederek bayramlaştı. Vatandaşların ikram ettiği mırradan içen Kan, “Bu kahvenin 40 yıl hatırı olacak, teşekkür ederim” dedi. Daha sonra köylülerle hatıra fotoğrafı çektiren heyettekiler, Soylu karakoluna geçti. 

Yüzleri gülmüyor

Savaş sebebi ile anne ya da babasını kaybeden çocuklardan bir kısmı Suriye içerisinde ve Ürdün, Türkiye gibi ülkelerde açılan yetimhanelerde hayata tutunmaya çalışıyor. Savaşın mağdur ettiği Suriyeli çocuklardan yüzde 43’ü ise aynı yetimhanelerde annesi ile birlikte kalıyor.
FED faiz kararını açıkladı

FED faiz kararını açıkladı

Faizde değişiklik yapılmadı, dolar düşüşe geçti.
Erbakanın karşısındaydılarİmamoğlunun arkasındalar

Erbakan'ın karşısındaydılar
İmamoğlu'nun arkasındalar

​28 Şubat'ın mimarları CHP'nin adayıyla dirsek temasında.
Ahmet Kaya için gereğini yaparız

Ahmet Kaya için gereğini yaparız

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı radyo programında açıkladı.
Mursi'yi<br>kim öldürdü?

Mursi'yi
kim öldürdü?

GZT'de yayınlanan Çok Net, tarihe geçecek bir konuyu ele aldı.
Euro 2016'yı<br>elimizden almışlar!

Euro 2016'yı
elimizden almışlar!

Avrupa Şampiyonası Türkiye'den nasıl alındı?
Tarih belli oldu

Tarih belli oldu

Yeni askerlik sisteminde yeni gelişme.
Bir acı haber daha

Bir acı haber daha

Trabzon'daki selde hayatını kaybeden sayısı 7'ye yükseldi.
PKK sığınağında bulundu

PKK sığınağında bulundu

​Milli Savunma Bakanlığı, bu fotoğraflarla duyurdu.
1453'te zulüm değil<br>gönül fethi başladı

1453'te zulüm değil
gönül fethi başladı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe'de konuştu.
Oteldeki görüşmeden<br>CHP de habersiz

Oteldeki görüşmeden
CHP de habersiz

CHP'nin adayı ile moderatörün gizli görüşmenin detayları.
Tunceli'de operasyon

Tunceli'de operasyon

Hava destekli operasyonda 3 terörist öldürüldü.
Kuvvetle destekliyoruz

Kuvvetle destekliyoruz

BM'nin Kaşıkçı raporuna Türkiye'den ilk yorum.
İstenen zam<br>oranı belli oldu

İstenen zam
oranı belli oldu

​200 bin kamu işçisini yakından ilgilendiriyor.
Yeşil sahada<br>FETÖ izleri

Yeşil sahada
FETÖ izleri

​Örgütün futbolcular ve hakemler üzerindeki etkisi sürüyor mu?

BM'nin Cemal Kaşıkçı cinayeti raporu açıklandı.
Uluslararası<br>sularda ele geçirildi

Uluslararası
sularda ele geçirildi

Narkotik ekipleri, Cezayir açıklarında operasyon düzenledi.
46 dakika görüşmüşler

46 dakika görüşmüşler

​İmamoğlu ve Küçükkaya'nın otel buluşmasının detayları.
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.
Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde
Gündem

Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından neredeyse 3 yıl, 17-25 Aralık’ın üzerinden ise yaklaşık 6 yıl geçti. Aradan geçen bunca süreye rağmen halen güne FETÖ operasyonlarıyla uyanıyor, son derece kritik kurumlardan çıkmaya devam eden örgüt mensuplarının gözaltına alınma haberlerini izliyoruz. Yaptığı haberlerle bu sürece damga vuran gazeteci Toygun Atilla, işi bir adım daha öteye taşıdı ve 'FETÖ ile mücadelenin tarihe not düşülmüş en önemli eserlerinden birini' kaleme aldı. Atilla ile kısa sürede 4. baskısı yapılan kitabını konuştuk. FETÖ ile mücadeledeki garabetlerden örgütün yeniden 'darbe girişimi' ihtimaline, FETÖ'nün halen en güçlü olduğu kurumdan, MİT'teki FETÖ'cülerin şuan hangi görevlerde bulunduğuna kadar birbirinden farklı konuları konuştuk…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.