Dünya Talibanla gizli zirve iptal

Taliban’la gizli zirve iptal

ABD Başkanı Trump, Camp David’de Taliban’la yapılacak gizli toplantıyı iptal etti. Trump, gizli toplantının iptaline gerekçe olarak geçen hafta Kabil’de bir ABD askerinin de ölmesine sebep olan ve Taliban tarafından üstlenilen saldırıyı gösterdi. Zirve iptalinin, ABD’nin Afganistan’dan 5 bin asker çekmeye hazırlandığına yönelik açıklamalardan hemen sonra gelmesi dikkat çekti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçen hafta diplomatik misyonların bulunduğu semtin yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 asker de dahil en az 12 kişinin öldüğü bildirilmişti.
Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçen hafta diplomatik misyonların bulunduğu semtin yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 asker de dahil en az 12 kişinin öldüğü bildirilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta içi, bir ABD askerinin de öldüğü Kabil’deki saldırı nedeniyle Taliban’la devam eden barış görüşmelerini durdurduğunu ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve bazı Taliban liderleri ile Camp David’de dün yapılması planlanan gizli görüşmelerin iptal edildiğini açıkladı. Trump, Twitter hesabından, Taliban’la devam eden müzakerelerin askıya alındığını duyurdu. Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin ABD ile Taliban arasında yürütülen müzakere sürecini görüşmek üzere ABD’ye yapacağı ziyareti ertelediği, önceki gün Amerikan basınına yansımıştı.

Donald Trump

YANLIŞ KOZ VURGUSU

ABD Başkanı Trump, “Önemli bazı Taliban liderleri ve Afganistan Cumhurbaşkanı, pazar günü ayrı ayrı Camp David’e geleceklerdi. Onlar bu gece ABD’ye geliyorlardı. Fakat maalesef, yanlış bir koz elde etmek amacıyla onlar (Taliban), Kabil’de 11 kişinin ve bizim de büyük bir askerimizin hayatına mal olan saldırıyı üstlendiler. Derhal bu görüşmeyi iptal ettim ve barış görüşmelerini durdurdum” ifadelerini kullandı.

“KAÇ YIL SAVAŞACAKLAR?”

Trump, kendi pozisyonunu güçlendirmek için bu tür saldırıların işe yaramayacağını ve Taliban’ın bu saldırıyla avantajını kaybettiğini kaydederek, “Bu çok önemli barış görüşmeleri boyunca eğer bir ateşkeste mutabık olmayıp 12 masum insanı da öldürüyorlarsa, demek ki anlamlı bir anlaşma için müzakere gücüne muhtemelen sahip değiller. Daha kaç on yıllarca savaşmaya istekliler?” değerlendirmesini yaptı.

5 bin asker çekecekti

  • Fotoğraf: Arşiv
  • Geçen hafta 9’uncu barış görüşmesini tamamlayan ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, anlaşma metnini Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile paylaşmıştı.Öte yandan Halilzad, Kabil’de özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Taliban ile aylar süren görüşmelerin ardından bir taslak anlaşmaya varıldığını, ABD’nin ülkedeki 5 üssünü 135 gün içinde kapatarak 5 bin askerini çekeceğini açıklamıştı.

'Trump yönetimi mülteci sayısına sınırlama getirecek'
DÜNYA
'Trump yönetimi mülteci sayısına sınırlama getirecek'
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.