Dünya Trump Dışişleri Bakanı Tillersonı görevden aldı

ABD Başkanı ​Trump Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden aldı

Trump Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden aldı

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu atadı. Pompeo, Türkiye ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili olumsuz bakış açısı olan bir isim olarak biliniyor.

AA
ABD Başkanı Donald Trump, CIA Direktörü Mike Pompeo ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson.
ABD Başkanı Donald Trump, CIA Direktörü Mike Pompeo ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın görevine son verdi. Trump, görev değişikliğini sosyal medya üzerinden açıkladı. Dışişleri Bakanlığına CIA Başkanı Mike Pompeo'yu atadı. Pompeo, Türkiye ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili olumsuz bakış açısı olan bir isim olarak biliniyor.

Trump, tweetinde şu ifadeleri kullandı:

CIA Direktörü Mike Pompeo yeni Dışişleri Bakanımız olacak. Harika bir iş çıkarak. Rex Tillerson'a hizmeti için teşekkür ederiz. Gina Haspel CIA'in yeni direktörü ve bu göreve gelen ilk kadın olacak. Herkese tebrikler

CIA'in başına ilk kez bir kadın getirilecek

Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun geleceği açıklandı. CIA'in yeni direktörü ise Gina Haspel olacağı duyuruldu. Haspel, bu göreve getirilen ilk kadın olacak.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve CIA Başkanı Mike Pompeo

Trump'a 'moron' dediği iddia edilmişti

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ABD Başkanı Donald Trump hakkında 'moron' dediği iddia edilmişti.

Dışişleri yalanlamıştı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Amerikan NBC kanalındaki programda, Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Başkan Trump için "moron" ifadesini kullandığına ilişkin iddiaları yalanladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından 'moron' iddialarına cevap
DÜNYA
ABD Dışişleri Bakanlığından 'moron' iddialarına cevap

'Daha önce istifa edeceği' iddia edilmişti

Geçtiğimiz Ekim ayında ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın istifa edeceği iddia edilmişti. Tillerson ise istifa etmeyeceğini söyleyerek 'Görevimin başındayım' dedi.

Tillerson'dan 'istifa etmiyorum' açıklaması
DÜNYA
Tillerson'dan 'istifa etmiyorum' açıklaması

Kenya'da rahatsızlanmıştı

REKLAM

Geçtiğimiz günlerde Afrika turu kapsamında Kenya'ya gelen Rex Tillerson'ın sağlık problemi nedeniyle başkent Nairobi'deki ilk gün temaslarını iptal ettiği bildirilmişti. Yapılan açıklamada Tillerson'ın rahatsızlığının çok ciddi olmadığı , iptal edilen ilk gün programlarının daha sonraki günlerde yeniden düzenlenebileceği ifade edilmişti.

Tillerson Kenya'da rahatsızlandı
DÜNYA
Tillerson Kenya'da rahatsızlandı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.