Dünya Trumpa karşı direniş

Trump'a karşı direniş

Beyaz Saray'da görevli üst düzey bir yetkili, New York Times gazetesi için kimliğini açıklamadan kaleme aldığı bir makalede ABD Başkanı Donald Trump'a karşı yönetim içinde oluşan 'direnişi' kaleme aldı. Trump'la ilgili pek çok itirafın bulunduğu makaleye Başkan'dan da tepki geldi. Trump, "Eğer bu kişi gerçekse, NY Times "lusal Güvenlik gerekçesiyle bu kişi hükümete ihbar etmeli" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Diğer
ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, dün hakkında yazılan kitabın bölümlerinin paylaşılmasının ardından bugün başka bir tehditle karşı karşıya.

Trump'ın kendi ekibine yönelik hakaretleri ve ekibinin kendisine yönelik skandal sözlerinin yer aldığı "Korku: Beyaz Saray'da Trump" kitabı, dün çokça konuşuldu. Henüz 24 saat geçmeden, NY Times gazteesi, ismini açıklamadan Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkilinin makalesini yayımladı. Makalede, şöyle ifadeler yer alıyor:

Ben, Trump yönetimi içindeki direnişin bir parçasıyım. Trump'a engel olmak için iki koldan başkanlık yürütüyoruz.Biraz züğürt tesellisi olacak ama, Amerikalılar Beyaz Saray’da yetişkinlerin de olduğunu bilmeli.

Beyaz Saray'da görevli üst düzey bir yetkili, New York Times gazetesi için kimliğini açıklamadan kaleme aldığı bir makalede ABD Başkanı Donald Trump'a karşı yönetim içinde oluşan 'direnişi' yazdı.

Yetkili, 'Trump yönetimi içindeki direnişin parçasıyım' başlıklı yorum makalesinde 'Trump gidene veya görevden alınana kadar gündemini ve ülke için kötü sonuçlar doğurabilecek eğilimlerini sessizce engellemek için çalıştıklarını' yazıyor.

Makaleyi yazan yetkilinin adı açıklanmasa da Cumhuriyetçilerden ve yönetim içindeki 'direniş'ten olduğunu şu sözlerle ifade ediyor:

Biliyorum, çünkü ben de onlardan biriyim. Daha açık olmak gerekirse, bizimkisi soldan çıkan bir 'direniş' değil. Biz yönetimin başarılı olmasını istiyoruz.

"(…) Bir Cumhuriyetçi olarak seçilmiş olsa da Başkan, muhafazakârların benimsediği özgür akıl, serbest pazarlar ve özgür halk ideallerine yakınlık göstermiyor."

Trump, New York Times gazetesinde yayımlanan makale için 'korkakça' dedi ve yetkiliye sayfalarını açan New York Times'ı da eleştirdi. Trump, "Bu kişi gerçekse, Ulusal Güvenlik gerekçesiyle New York Times bu kişiyi ihbar etmeli" dedi.

REKLAM

Makale, kıdemli gazeteci Bob Woodward'ın Beyaz Saray'da Trump'ın kararlarının engellenmesi için çevrilen entrikaları anlattığı kitabın bölümlerinin Washington Post gazetesinde paylaşılmasından bir gün sonra yayımlandı.

New York Times'taki makalede yetkili, Trump'ı 'ahlaksız, ticaret ve demokrasi karşıtı' olarak tanımlıyor ve ABD Başkanı için 'yeterince bilgi sahibi olmadan, olgunlaşmamış ve zaman zamanda da lakayt kararlar almaya meyilli' diyor.

'Azletmeyi düşündük vazgeçtik'

Makalede, Beyaz Saray'daki bir grup danışmanın, Trump'ın azledilmesi için 'başkanın görevini yerine getirebilme ehliyeti olmadığı hükmünü' içeren ABD anayasasının 25'inci ek maddesini gündeme getirmeyi düşündüğü ama sonunda vazgeçildiği de yazıyor:

Ama hiç kimse bir anayasa krizine zemin hazırlamak istemedi. Yani, bu durum öyle veya böyle sona erene kadar, yönetimin dümenin doğru yöne çevrilmesi için elimizden geleni yapacağız.

Yetkili, kendilerini Beyaz Saray'daki 'kahramanlar' olarak tanımlıyor ve Trump'ın bazı yardımcıları medyada 'kötü adam' ilan edilse de arka planda, her ne kadar bazen başarısız olsalar da Beyaz Saray'da alınabilecek kötü kararlara engel olmak için çalıştıklarını belirtiyor.

Yetkili Amerikalılara da şöyle sesleniyor:

  • "Bu kaotik zamanlarda yalnızca bir züğürt tesellisi olacak ama, Amerikalılar (Beyaz Saray'da) odada yetişkinlerin de olduğunu bilmeli. Neler yaşandığının tamamen farkındayız. Ve, Donald Trump yapmasa da, biz doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Sonuç, iki koldan ilerleyen başkanlık."

Ülkeleri birbirine düşüren G7 karesi!
OYNAT 04:29
Ülkeleri birbirine düşüren G7 karesi!
Dünyanın en büyük ekonomisine sahip gelişmiş yedi ülkeden oluşan G7 Grubu'nun Kanada'nın Charlevoix bölgesinde düzenlenen Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvede çekilen ve merkezinde Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in bulunduğu bir fotoğraf, G7'nin ruhunu yansıtması açısından dikkatleri çekti
Merkel'in resmi Instagram hesabından paylaştığı masa başındaki liderler arası tartışma anları, diğer liderlerin perspektifinden de farklı komposizyonlu fotoğrafları ortaya çıkardı. Harita, 7 ülkenin gözünden o anların fotoğrafını çekti!


Yetkili bu 'iki kollu başkanlık' anlayışına dış politikada Kuzey Kore ve Rusya'yla ilişkilerde alınan kararları örnek gösteriyor:

REKLAM
Başkan Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un gibi otokratlar ve diktatörleri tercih ediyor gibi bir izlenim veriyor ve bizimle benzer görüşlere müttefik devletlerle kurulan bağları yeterince takdir etmiyor.

"Zeki gözlemciler ise, yönetimin geri kalanının farklı bir koldan ilerlediğinin farkında. Bu kol, Rusya gibi iç işlere müdahale ettikleri için ceza aldığı, dünya genelindeki müttefiklerin rakip değil, ortak hareket edilen ortaklar olarak görüldüğü bir kol."

Trump: New York Times bu kişiyi ihbar etsin

ABD Başkanı Trump, makale için "utanç verici" dedi ve attığı tweette New York Times'a seslenip "Eğer bu 'üst düzey yetkili' gerçekten varsa ve New York Times'ın başka bir düzmece kaynağı değilse, eğer bu KORKAK kişi gerçekten varsa, New York Times, Ulusal Güvenlik gerekçesiyle bu kişi hükümete ihbar etmeli" dedi.

Beyaz Saray'ı karıştıran kitap: Trump ahmak, aptal
DÜNYA
Beyaz Saray'ı karıştıran kitap: Trump ahmak, aptal

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.