Dünya Trumpa sansüre destek veren Biden yönetimi Nijeryanın Twitter kararını Demokratik değil diyerek kınadı

Trump'a sansüre destek veren Biden yönetimi Nijerya'nın Twitter kararını 'Demokratik değil' diyerek kınadı

ABD, ülkedeki protestoları desteklediği gerekçesiyle Twitter'ın kullanımını askıya alan Nijerya için kınama mesajı yayımladı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Bu tutumun demokraside yeri yoktur" denildi. Demokrasi naraları atan Joe Biden yönetimi, seçimlerdeki rakibi Donald Trump'ın hesaplarının Twitter tarafından sansürlenmesine ve kapatılmasına ise destek vermişti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Trumpa sansüre destek veren Biden yönetimi Nijeryanın Twitter kararını Demokratik değil diyerek kınadı
ABD Başkanı Joe Biden

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, ülkenin güneydoğusunda kamu binalarına saldıran genç isyancılara yönelik Twitter hesabından 1 Haziran'da yaptığı paylaşımda, 1967-1970 yıllarında ülkede 1 milyon kişinin ölümüne neden olan sivil savaşı hatırlatmış ve "30 ay boyunca alanda savaşan bizler, onlara anladıkları dilden davranacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Twitter, Buhari'nin bu paylaşımını silerek hesabı askıya almıştı. Bu olayın üzerine Nijerya hükümeti, 4 Haziran'da Twitter'ın ülkedeki faaliyetlerini bir sonraki emre kadar askıya aldığını duyurmuş, bu yasağı ihlal edenlere yargılanma kararı verilmişti.

ABD: Bu tutumun demokraside yeri yok

Söz konusu gelişme sonrası, Avrupa Birliği ve İngiltere'nin ardından ABD'den de kınama açıklaması geldi.

Yapılan açıklamada, "İfade özgürlüğü, bilgiye erişim demokratik toplumların temelidir. Bu tutumun demokraside yeri yoktur" denildi.

Demokrasi naraları atan Biden yönetimi Trump'ın hesabının kapatılmasına destek vermişti

Twitter'a uygulanan yasağı, "demokratik değil" diyerek eleştiren ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, geçtiğimiz yılın kasım ayında yapılan başkanlık seçimleri sonrası "seçimlerde hile yapıldığı" iddiasında bulunan rakibi Donald Trump'a uygulanan sansür ve hesap kapatma kararlarına ise destek vermişti.

Trump'tan Facebook yasağına tepki: Önünde sonunda biz kazanacağız
DÜNYA
Trump'tan Facebook yasağına tepki: Önünde sonunda biz kazanacağız

Eski ABD Başkanı Trump'tan Facebook Twitter ve Google’a sert tepki: Yozlaşmış medya şirketleri
DÜNYA
Eski ABD Başkanı Trump'tan Facebook Twitter ve Google’a sert tepki: Yozlaşmış medya şirketleri

Trump kafa buldu: Bunu bekliyordum
DÜNYA
Trump kafa buldu: Bunu bekliyordum

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.