Dünya Trumpın Maduroya darbe planladığı iddialarına tepki yağıyor

Trump’ın Maduro’ya darbe planladığı iddialarına tepki yağıyor

Trump'ın Maduro'ya darbe planladığı iddialarına tepki yağıyor

New York Times gazetesinde Donald Trump'ın Venezuela'da darbe planlandığı iddialarına ilişkin haber üzerine Trump'a tepkiler çığ gibi büyüyor. Beyaz Saray ise darbe girişimiyle ilgili "demokrasi isteyen tüm Venezuelalılarla" görüşüldüğünü açıklamakla yetindi.

Haber Merkezi IHA
ABD'nin geçtiğimiz yıl darbe planıyla devirmeye çalıştığı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya geçtiğimiz ay da suikast düzenlenmişti.
ABD'nin geçtiğimiz yıl darbe planıyla devirmeye çalıştığı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya geçtiğimiz ay da suikast düzenlenmişti.

New York Times gazetesinin Donald Trump hükümetinin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu devirmek amacıyla muhalif generallerle işbirliği yaptığı iddiasına tepkiler büyüyor.

İlk tepki Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’dan geldi. Arreaza, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD hükümetinin Venezuela’ya karşı askeri komplolarını, müdahale ve hükümetimizi devirme planlarını kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Venezuela Uluslararası İletişim Bakan Yardımcısı William Castillo ise, ABD medyasının üst düzey yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Beyaz Saray yetkililerinin Devlet Başkanı Maduro’ya karşı bir darbe planladığını doğruladığını söyledi.

Bolivya'dan sert tepki

New York Times’ta yer alan bir makaledeki, "Venezuela’da darbe liderleri ile gizli temasların kurulması, Latin Amerika’daki darbelerin uzun tarihi göz önüne alındığında Washington için büyük bir öneme sahip" ifadesi ise Bolivya’dan büyük tepki aldı.

ABD’yi kınayan Bolivya Devlet Başkanı Evi Morales, “Latin Amerika halkları, imparatorluğun (ABD) yeni saldırılarına karşı direnecek ve yenilgiye uğratacak” dedi.

New York Times, ismi açıklanmayan bazı Amerikalı yetkililer ile görüşmelere katıldığı belirtilen Venezuelalı eski bir komutana dayandırılan haberde Donald Trump yönetiminin Venezuela’da darbe planladığını ileri sürmüştü.

NYT: ABD Venezuela ordusuyla 'gizli darbe' planı yaptı
DÜNYA
NYT: ABD Venezuela ordusuyla 'gizli darbe' planı yaptı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.