Dünya Trumptan Maye sert Brexit eleştirisi Olup bitenler çok kötü

Trump'tan May'e sert Brexit eleştirisi: Olup bitenler çok kötü

İngiltere ziyareti esnasında basına mülakat veren ABD Başkanı Donald Trump, Brexit konusunda, “Ben müzakereyi çok daha farklı yapardım. Bunu May’e söyledim de. Farklı bir yol izledi. Tam tersini yaptı. Olabilir. Fakat şu an olup bitenler çok kötü" açıklamalarında bulundu. Londra Belediye Başkanı Han ile ilgili de konuşan Trump, "Milyonlarca insanın Avrupa’ya gelmesine izin vermek bence çok, çok üzücü. Daha da spesifik konuşabilirim. Londra’da çok kötü iş çıkaran bir belediye başkanınız var" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May'e İngiltere'nin AB'den ayrılma (Brexit) müzakereleri konusunda verdiği tavsiyelerin dinlenmediğini söyledi. İngiliz The Sun gazetesine konuşan Trump, May’in Brexit müzakerelerine ilişkin açıkladığı yeni yaklaşımı eleştirerek şöyle konuştu:

Eğer böyle bir anlaşmaya varırlarsa, bizim muhatabımız İngiltere değil, AB olacak. Bu da muhtemelen İngiltere’nin ABD ile yapabileceği herhangi bir ticaret anlaşmasını öldürecek. AB ile yeterince güçlük yaşıyoruz zaten.

“Ben müzakereyi çok daha farklı yapardım” ifadesini kullanan Trump, bunu May’e söylediğini kaydetti. Trump, "Ancak benimle aynı görüşte değil ve dinlemedi. Farklı bir yol izledi. Tam tersini yaptı. Olabilir. En iyi bildiği yoldan müzakere etmeli. Fakat şu an olup bitenler çok kötü” dedi.

Reuters

'Boris çok yetenekli biri'

İngiltere kabinesinde Brexit stratejisine ilişkin bu hafta yaşanan istifaları takip ettiğini belirten Trump, “May’in izlediği yol referandumdan çıkan değil. Dolayısıyla pek çok insan bundan hoşlanmıyor” görüşünü dile getirdi.

Hafta başında Dışişleri Bakanlığından istifa eden Boris Johnson ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Trump, şöyle devam etti:

“Çok yetenekli biri. Büyük saygı duyuyorum. Bence harika bir başbakan olurdu.” ifadesini kullandı. Johnson’ın da kendisiyle ilgili övgü dolu sözler kullandığını bildiğini aktaran Trump, “İstifasına çok üzüldüm. Ümit ederim bir noktada hükümete döner.”

Reuters

'Londra’da çok kötü iş çıkaran bir belediye başkanınız var'

REKLAM

Trump Londra’nın İşçi Partili Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han ile ilgili ise olumsuz değerlendirmelerini sürdürdü. “Yaşanan teröre bakın. Londra’da olup bitenlere bakın.” ifadelerini kullanan Trump, “Bence Han terör konusunda kötü iş çıkardı. Burada olup biten korkunç şeylere bakılınca bence suçla mücadelede de kötü iş çıkardı” dedi.

  • Londra’daki göçmen nüfusun yoğunluğuyla ilgili Han’ı suçlayan Trump, “Milyonlarca insanın Avrupa’ya gelmesine izin vermek bence çok, çok üzücü. Daha da spesifik konuşabilirim. Londra’da çok kötü iş çıkaran bir belediye başkanınız var” görüşünü paylaştı.

Avrupa’ya göçe izin verilmesinin utanç verici olduğunu savunan Trump, “Bence bu Avrupa’nın dokusunu değiştirdi. Çok hızlı harekete geçilmezse, Avrupa artık eskisi gibi olmayacak. Bunu olumlu anlamda söylemiyorum." ifadelerini kullandı.

Han’ın kendisine yönelik bugünkü protestolar sırasında İngiliz parlamentosu üzerinde uçurulacak “Trump balonu”na izin vermesini de eleştiren Trump, şunları kaydetti: “Londra’yı şehir olarak severdim. Çok uzun zamandır gelmedim. Ancak buraya hoş gelmediğinizi hissettirdiklerinde, niye burada kalasınız ki?” Trump İngiliz halkının kendisinden hoşlandığını ancak yöneticilerin farklı bir tutum aldığını da iddia etti.

Protestolarla karşılandı

Trump 4 günlük ziyaret için dün geldiği İngiltere'de protestolarla karşılanmıştı. Bugün de başta Londra olmak üzere ülkenin pek çok kentinde yüz binlerce kişinin katılacağı Trump karşıtı gösteriler yapılması bekleniyor.

REKLAM

Gösterilerden uzak kalmak isteyen Trump, İngiltere içindeki seyahatlerinde askeri helikopter kullanıyor. Gösteriler nedeniyle olağanüstü önlemler alan İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard, ziyaret süresince 4 binden fazla polisi görevlendirirken, bazı kentlerdeki izinleri de askıya aldı.

Bugün May ile bir çalışma yemeğinde bir araya gelecek Trump, daha sonra Windsor kentinde Kraliçe 2. Elizabeth ile görüşecek. Trump'ın bu akşam İskoçya'ya hareket etmesi ve hafta sonunu orada kendisine ait golf tesislerinde geçirmesi öngörülüyor.

'Bebek Trump' balonu Londra semalarında uçacak
DÜNYA
'Bebek Trump' balonu Londra semalarında uçacak
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.