Dünya Yahudi lobisi çıldırdı

Yahudi lobisi çıldırdı

ABD’de Demokrat Parti Temsilciler Meclisi üyesi, Somali asıllı İlhan Omar, İsrail adına ABD siyasetini etkilemeye çalışan Yahudi lobi kuruluşlarının faaliyetlerine işaret edince hedef haline getirildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ilhan Omar
Ilhan Omar

Sosyal medya hesabından İsrail yanlısı Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) İsrail’i desteklemeleri için ABDli siyasilere para ödediği gerçeğini ifade eden Omar, Washington’daki Yahudi lobisinin ve İsrail medyasının hedefi haline getirildi. Yahudi lobisinin Omar’ın iddiasını yalanlamak yerine, anti-Semitizm suçlamasıyla konuyu çarptırması dikaktlerden kaçmadı. ABD Kongresinde ilk kez görev alan iki Müslüman kadın vekilden biri olan İlhan Omar, İsrail’in Filistin’deki katliamlarına ve işgaline karşı olan tutumuyla tanınıyor.

CEZALANDIRMAKLA TEHDİT ETTİLER

Tartışma, Temsilciler Meclisi azınlık lideri Cumhuriyetçi Kevin McCharthy’nin İlhan Omar ile Filistin asıllı Michigan Temsilcisi Raşida Tlaib’ı İsrail’e yönelik eleştirilerinden dolayı cezalandırmakla tehdit etmesine yönelik bir habere Omar’ın yanıt vermesi ile başladı. Bir gazetecinin söz konusu haberi Twitter hesabından “ABD siyasilerinin Amerikalıların ifade özgürlüğüne mal olacak kadar başka bir ülkeyi savunması ilgi çekicidir” notuyla paylaşmasına İlhan Omar da siyasilerin İsrail lobisinden aldığı paraları kastederek “Bunlar hep Benjamin’in bebeğinden dolayı” diye karşılık verdi. Bunun üzerine ise İsrail yanlısı bir gazeteci de “İlhan Omar’ın İsrail taraftarı olması için Amerikalı siyasetçilere kimin para verdiğini bilmek isterdim. Aslında tahmin edebiliyorum. Çok kötü Kongre üyesi. Bu ikinci antisemitik kinaye oldu.” paylaşımında bulundu. Omar buna karşılık ise “AIPAC” paylaşımında bulununca tartışma büyüdü.

  • AIPAC’tan skandal savunma
  • İsrail yanlısı ve Filistin karşıtı duruşu ile bilinen, ABD’deki Yaudi lobilerinin çatı kuruluşu AIPAC’ın Twitter üzerinden skandal bir savunma yapması dikkat çekti. AIPAC açıklamasında, “İlhan Omar’ın, Yahudi bir kuruluşun Amerikalı siyasetçileri satın aldığını savunması hem açık bir şekilde yanlış ve ilginç bir şekilde antisemitiktir. Amerikalı siyasetçiler İsrail taraftarıdır çünkü Amerikalılar da öyle. Özür dile” sözleriyle Amerikalı siyasetçilerin iradelerinin İsrail tarafından adeta ipotek altına alındığı ilan edildi.

Adil Cübeyr madara oldu
DÜNYA
Adil Cübeyr madara oldu

Zayed’in casus hücresi çökertildi
DÜNYA
Zayed’in casus hücresi çökertildi
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Hakim ve savcıları için alınan karar Resmi Gazete'de
Gündem

Hakim ve savcıları için alınan karar Resmi Gazete'de

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan adli yargı hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin isim listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
8. kattan beton zemine çakılan beyin cerrahı kadın ağır yaralı olarak kurtarıldı
Gündem

8. kattan beton zemine çakılan beyin cerrahı kadın ağır yaralı olarak kurtarıldı

Ataşehir'de 8. kattaki evinin balkonundan henüz belirlenemeyen bir nedenle düşen beyin cerrahı kadın ağır yaralandı. Beton zemine çakılarak yaralanan Çeçen'e ilk müdahaleyi eşi yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.