Dünya Yerde uyuyan kabin personeli kovuldu

Detay haber: Ryanair 'havaalanında yerde uyuyan' personelini işten çıkardı

Yerde uyuyan kabin personeli kovuldu

İrlanda'ya ait havayolu Ryanair, geçtiğimiz haftalarda İspanya'daki havalimanı ofisinde yerde uyurken görüntülenen kabin ekibin görevlilerini işten çıkardı. Şirket, çalışanların bu fotoğrafını 'ağır suistimal' olarak yorumladı ve gerçeği açıkladı: "Kabin ekibi kabin odasında kısa bir zaman geçirdikten sonra VIP salonuna geçti"

Haber Merkezi Diğer
Ryanair uçağı ve 6 kişilik kabin ekibi.
Ryanair uçağı ve 6 kişilik kabin ekibi.

Havayolu şirketi Ryanair, geçen ay İspanya'daki bir havaalanındaki ofislerinde yerde uyurken görüntülenen altı kabin görevlisini işten çıkardı. Ryanair, olayın sahnelenerek fotoğrafının çekildiğini öne sürerken sendikalar ise karara sert tepki gösterdi.

Fotoğraf, internette yaygın bir şekilde paylaşılmıştı.

Havayolu şirketi Ryanair, geçen ay İspanya'daki bir havaalanındaki ofislerinde yerde uyurken görüntülenen altı kabin görevlisini işten çıkardı.

Şirketin sahnelerek çekildiğini öne söylediği fotoğraf, internette yaygın bir şekilde paylaşıldı.

Kabin görevlilerini temsil eden Portekiz sendikası ise karara sert tepki gösterdi.

Ryanair'in bir sözcüsü, söz konusu kabin görevlilerinin ağır suistimal nedeniyle işten çıkarıldığını açıkladı.

14 Kasım'da, Portekiz şehri Porto'ya giden uçakların rotalarının değişmesi ardından 20 kabin görevlisi, Malaga havalimanında zaman geçirmek zorunda kalmıştı.

Bununla birlikte Ryanair hiçbir kabin görevlisinin yerde uyumadığını öne sürdü.

REKLAM

VIP odasına geçtiler

Şirket, "Kabin ekibi kabin odasında kısa bir zaman geçirdikten sonra VIP salonuna geçti ve ertesi gün Porto'ya gitti" açıklamasını yaptı.

Ryanair, medyada haberlere neden olan fotoğrafın şirketin itibarına zarar verdiğini belirtti.

Havayolu şirketi Ryanair'de çalışan 6 kabin görevlisi, geçen ay İspanya'daki bir havaalanı ofisinde yerde uyurken görüntülenmişti.

Portekiz'deki havacılık çalışanlarının sendikası SNPVAC ise Ryanair'in olayla ilgili verdiği bilgilerin doğru olmadığını, kabin ekibinin 01.30-06.00 saatleri arasında, minimum düzeyde dinlenme olanakları bulunan bir odaya konduğunu belirtti.

Sendika, "kabin görevlilerinin burada yiyecek, içecek ve hatta oturacak bir yerleri olmadan bırakıldığını, sadece sekiz kişiye yetecek kadar oturacak yerin olduğunu" öne sürdü.

SNPVAC, çalışanların saat 06.00'da VIP salonuna alındığını belirtti.

Şirket, fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması ardından eleştirilere maruz kalmıştı.

Kaynak: BBC

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.