Ekonomi 100 liralık mesafeye bin 200 lira ödedi

Havalimanından Aksaray’a bin 200 liralık ücret şoku

100 liralık mesafeye bin 200 lira ödedi

Avustralya’nın Sidney şehrinden uçakla İstanbul’a gelen Lübnan asıllı Avusturalyalı iş adamı, kendisini Yeni Havalimanı’ndan Aksaray’a götüren turizm firmasına bin 200 lira ulaşım ücreti ödedi. İstanbullu bir şoförün kendisini uyarmasıyla 12 kat fazla ücret ödediğini öğrenen iş adamı dolandırıldığı iddiasıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne şikayette bulundu.

Haber Merkezi IHA
Avusturalyalı iş adamı El Tallawi.
Avusturalyalı iş adamı El Tallawi.

Avustralya'dan İstanbul'a gelen iş adamı El Tallawi uçaktan indikten sonra havalimanındaki bir turizm firmasına giderek Aksaray’daki oteline gitmek istediğini söyledi. Kesilen faturayı imzalayarak alan turist ardından kendisi için hazırlanan VIP aracına binerek, otele doğru yola çıktı.

  • Bir süre sonra oteline ulaşan iş adamı yerleştikten sonra ödemelerini kontrol ettiğinde kredi kartından kesilen 310,51 Avustralya doları (bin 200 lira) görünce neye uğradığını şaşırdı.

FİRMA TURİSTTEN 12 KAT FAZLA ÜCRET ALDI

O süre boyunca İstanbul’da işlerini halleden iş adamı ardından arkadaşlarıyla bir araya geldi. Burada turizm firmasına yaptığı bin 200 lira ödemeden bahseden iş adamı, şehirde bulunduğu süre boyunca anlaştığı bir şoföre faturayı gösterdi.

TAKSİYLE 100 TL

Türk şoför faturaya bakmasının ardından turistten normalinden 12 kat fazla ücret alındığını gördü. Durumu iş adamına anlatan şoför, taksi ile yolculuğu gerçekleştirdiğinde 100, UBER ile gerçekleştirdiğinde ise 150 lira bir ücret ödendiğini anlattı. Bunun üzerine şoför ile birlikte havalimanındaki firmaya giden turist, yetkililerden faturanın iptalini istedi. Ancak iddiaya göre yetkililer turist ile ilgilenmedikleri gibi durumu da düzeltmedi.

El Tallawi'ye kesilen 1200 TL'lik fatura.

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ İLE TÜRSAB'A ŞİKAYETTE BULUNDU

Burada bir şoka uğrayan turist El Tallawi ardından dolandırıldığını düşünerek İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü arayarak ve mail atarak şikayette bulundu. Bununla da yetinmeyen iş adamı Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) de konuyla alakalı bilgi verdi. Yaklaşık 40 kilometrelik mesafeye böyle bir ücret ödemesinden dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren iş adamı, ilk kez başına böyle bir geldiğini belirtti.

El Tallawi ve arkadaşları.

“MAKUL ÜCRETLER SAĞLANMASINI TALEP EDİYORUZ"

Olayı anlatan El Tallawi, “İstanbul’a Avustralya’dan geliyorum, uluslararası İstanbul havalimanına geldim. Buraya 17 arkadaş geldik. Havalimanına gelmek için kendime taksi çağırdım, taksici benden 320 Avustralya doları aldı. Biz Türk devletinden, buraya gelen vatandaşlara makul taksi ücretleri sağlamasını talep ediyoruz. Bu şey zulüm ve haramdır” dedi.

Havalimanından Aksaray’a giden turistten bin 200 lira ücret aldılar
OYNAT 01:29
Havalimanından Aksaray’a giden turistten bin 200 lira ücret aldılar
Avustralya'nın Sidney şehrinden uçakla İstanbul'a gelen Lübnan asıllı Avusturalyalı turist iş adamı, kendisini İstanbul Havalimanı'ndan Aksaray'a götüren turizm firmasına 310 Avustralya doları (bin 200 lira) ulaşım ücreti ödedi. Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra ödemelerini kontrol eden adam, 12 kat fazla ücret ödediğini öğrenince dolandırıldığını düşünerek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne şikayette bulundu.

Sebze ve meyvede fiyatları düşürecek adım: 9 il öne çıkıyor
EKONOMİ
Sebze ve meyvede fiyatları düşürecek adım: 9 il öne çıkıyor

Patrona yalan söyleyen işçi kovulacak
EKONOMİ
Patrona yalan söyleyen işçi kovulacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.