Ekonomi Kansere yakalanan 22 kadına 47 milyar dolar ödeyecek

Johnson & Johnson 22 kadına 4,7 milyar dolar ödeyecek

Kansere yakalanan 22 kadına 4.7 milyar dolar ödeyecek

ABD merkezli ilaç ve kişisel bakım ürünleri devi Johnson & Johnson, ürettiği talk pudrası nedeniyle kansere yakalandığını söyleyen 22 kadına 4,7 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. 9 binin üzerinde davanın açıldığı şirket ise yaptığı yazılı açıklamada kararı 'büyük bir hayal kırıklığı' olarak yorumladı.

Haber Merkezi Diğer
Talk pudrasına yönelik 9 binin üzerinde kadının dava açtığı belirtiliyor.
Talk pudrasına yönelik 9 binin üzerinde kadının dava açtığı belirtiliyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD'nin Missouri eyaletinde görülen davada jüri, Johnson & Johnson talk pudrasının kadınlarda yumurtalık kanserine yol açtığı hükmüne vardı ve şirketi önce 550 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti, ardından da 4,1 milyar dolarlık cezai tazminat kararı aldı.

9 BİNİN ÜZERİNDE DAVA AÇILDI

Johnson & Johnson'a talk pudrası nedeniyle 9 binin üzerinde dava açılmış durumda. Missouri eyaletinde alınan kararın diğer davalar için de emsal teşkil etmesi olası.

ŞİRKET 'BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI' OLARAK YORUMLADI

Şirketten yapılan yazılı açıklamada mahkemenin kararı için 'büyük bir hayal kırıklığı' dendi ve kararın temyize götürüleceği ifade edildi.

DAVA 6 HAFTA SÜRDÜ

Yaklaşık altı hafta süren duruşmalarda davacı kadınlar ve aileleri Johnson & Johnson'ın talk pudrasını kullanmaya başladıktan sonra yumurtalık kanserine yakalandıklarını anlattılar.

RİSKLER KONUSUNDA TÜKETİCİ UYARILMADI

Davacı kadınların avukatları, şirketin pudranın zararlarından haberdar olmasına karşın gerekli önlemleri almadığını, 1970'ten bu yana Johnson & Johnson talk pudralarına asbest bulaştığını ancak firmanın tüketicileri riskler konusunda uyarmadığını söyledi.


FİRMA İDDİALARI REDDETTİ

Johnson & Johnson ise savunmasında ürünlerine asbest bulaştığı iddialarını reddederken, kansere yol açanın talk pudrası olmadığını savundu. Yapılan laboratuvar incelemelerini mahkemeye delil olarak sunan firma avukatları, 'temelden adaletsiz bir yargılama süreci' yaşandığını savundu.

'HENÜZ KANITLANMADI'

İngiltere merkezli kanser araştırmaları vakfı Ovacome, kadınlarda genital bölgede talk pudrası kullanımının yumurtalık kanserine yol açabileceği yönünde endişelerin bulunmasına karşın bu şüphenin henüz kanıtlanmadığını ifade ediyor.

REKLAM

Real'den satış haberlerine açıklama
EKONOMİ
Real'den satış haberlerine açıklama

'Kanal İstanbul projesinin gerekliliğini açıkça gördük'
EKONOMİ
'Kanal İstanbul projesinin gerekliliğini açıkça gördük'

Turizmcilerden Bakan'a tam destek
EKONOMİ
Turizmcilerden Bakan'a tam destek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.