Ekonomi Amerikabindiği dalı kesti

​Amerika bindiği dalı kesti - Ekonomi haberleri

Amerika bindiği dalı kesti

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, "Amerikan hükümeti kendi marka değerlerine müthiş zarar veriyor. ABD bindiği dalı kesti" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD borsaları
ABD borsaları

Akat, süreç ile Amerika'nın hem kendi ülke içerisinde yatırımlarına hem de Türkiye ve Orta Doğu'daki yatırımlarına, marka değerlerine müthiş ölçüde zarar verdiğini söyledi. Akat, "Amerikan hükümeti Türkiye'deki Amerikan firmalarının yeni yapacağı yatırımlarına ve iş yapmalarına zarar veriyor" dedi.

Türkiye'deki Amerikan firmalarının Türkiye'de para kazandığını ama bu paraları kendi ülkelerine götürdüğünün altını çizen Akat, yerli üretimi arttırıp ihracata odaklanılması gerektiğini kaydetti.

ABD’Lİ ŞİRKETLER ZARAR GÖRÜR

ABD’nin ihracatında elektronik ürünlerin ilk sıralarda yer aldığını belirten Akat, “Bu ticari savaşlardan Türkiye’de faaliyet gösteren ABD şirketleri de doğrudan etkilenmekte. ABD yapılacak ithalata Türkiye tarafından getirilen ilave gümrük vergileri ile bu süreç her iki tarafın iş dünyası temsilcilerine zarar vermektedir. Dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD’nin 2017 yılında ilk 5 tedarikçisi olan Çin, Meksika, Kanada, Japonya ve Almanya olarak büyük ölçüde zarar görebilir” dedi.

Türk diplomatik arşivi artık dijital ortamda
TEKNOLOJİ
Türk diplomatik arşivi artık dijital ortamda

Tatilin ilk günü
750 bin yolcu
EKONOMİ
Tatilin ilk günü 750 bin yolcu

Yeni havalimanıyla
bilet fiyatı düşecek
EKONOMİ
Yeni havalimanıyla bilet fiyatı düşecek

E-ihracata tam destek
EKONOMİ
E-ihracata tam destek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.