Ekonomi Anahtar ülke Türkiye

Anahtar ülke Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enerji sorunlarının, diyalogların güçlendirilmesiyle çözülebileceğini söyledi. Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’ın enerji kaynaklarıyla ilgili politikalarından ‘taviz yok’ mesajını verirken, "Çıkarılacak kaynağın uluslararası pazarlara dağıtımında kilit ülke Türkiye’dir” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da katıldığı Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nda Doğu Akdeniz'in enerji haritasında önemli rol oynayacak Kıbrıs ve çevresindeki enerji kaynaklarının da Türkiye'nin enerji diplomasisinde büyük yer tuttuğuna işaret ederek, “KKTC'nin ve adanın enerji kaynaklarıyla ilgili politikalarımızdan taviz vermenin söz konusu olmadığını söyledi “Bölgede çıkarılacak herhangi bir kaynağın tüm ada halkının olduğunu her fırsatta dile getirdik, dile getiriyoruz” diyen Erdoğan, “Oradan çıkarılacak kaynağın kullanılmasında ve uluslararası piyasalara ulaştırılmasında kilit ülke Türkiye'dir” dedi.

2023'E 120 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin enerji köprüsü ve terminali olma özelliğini pekiştirirken, enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştıklarına ve alternatif enerji kaynaklarına önem verdiklerine değinerek, bu alanda öne çıkan iki projeyi Sinop ve Akkuyu nükleer santral yatırımları olarak sıraladı. Akkuyu Nükleer Santrali'nin liman projesinin temelinin geçen ay atıldığını hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin gelişen nüfusu, ekonomisi ve yakalanan büyük hızıyla doğru orantılı olarak 2023'e kadar yaklaşık 120 milyar dolar enerji yatırımına ihtiyacı bulunduğunu kaydetti.

TERCİH YENİ VE YERLİ YATIRIM

Yapılan çalışmalarla enerjide özel sektörün payı 2002'de yüzde 32 iken, bugün yüzde 70 düzeyine ulaştığını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz artık yeni yatırımların, ithal bir kaynak olan doğalgazdan ziyade yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşmasını istiyoruz. Rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarında da hızlı bir ivme yakaladık, jeotermalde hızlı bir ivme yakaladık. Ülkemiz bugün 1,2 milyon kilometrelik elektrik şebekesiyle Avrupa'nın en uzun ikinci, dünyanın en uzun beşinci şebekesine sahip. Çok şükür bu ağı sorunsuz bir şekilde yönetiyoruz.”

EN UCUZ DOĞALGAZ BİZDE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ise, Türkiye'nin Avrupa'da doğalgazı en ucuz, elektriği ise en ucuz kullanan ilk üç ülkeden biri olduğunu belirterek, “Son 12 yılda Türkiye Çin'den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke, 2023 hedefleri ile ise en az iki katına çıkacak. Bu süreçte özel sektörle kamu yer değiştirdi. Bütün bunların aslında hem kanun mevzuatlarla düzenlenmesi hem de rekabetçi bir ortamda yapılması gerekiyor idi” diye konuştu.

YATIRIMCI İSTİKRARA GELİR

Yıldız, kamunun enerji alanında zorda kalmadığı sürece yatırım yapmama kararı aldığını ve bütçeden alınan payların sağlık, adalet ve emniyet gibi sosyal alanlarda daha çok kullanılacağını söyledi. Türkiye'nin uluslararası yatırımları çekerek büyümeye karar verdiğini aktaran Yıldız, “Türkiye dünyadan daha hızlı büyüyor, stratejilerin çok daha dikkatli yönetilmesini gerektiriyor. Türkiye'nin avantajı siyasi istikrarı. Güçlü irade bu büyümenin önünü açtı. İstikrarın olduğu yerde yatırımcı var” ifadelerini kullandı.

TANAP önemli fırsat

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu


Türkiye'nin enerji konusundaki atılımları bu alandaki bağımlılığı azaltması yanında uzmanlar tarafından küresel ısınma ile etkin bir mücade yöntemi olarak da görülüyor. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye'nin enerji alanında attığı adımlarla iklim değişikliğiyle mücadele konusunda önemli rol üstlenebileceğini belirtti.

ÖNCÜ OLABİLİRİZ

Enerji Ekonomisi Derneği'nin (EED) düzenlediği ve Antalya'da gerçekleştirilen 38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansında konuşan Kumbaroğlu, enerji alanındaki yatırımlarını hızlandıran, Türk Akımı ve TANAP sayesinde yeni enerji merkezi olma yolunda ilerleyen Türkiye'nin, Paris Sözleşmesi ile bölgenin öncüsü olabileceğini söyledi. Kumbaroğlu, “Kyoto'da Türkiye ne yazık ki iklim değişikliğiyle mücadele konusunda çok geç kaldı. Protokolü imzalayan 186'ncı ülke olarak süreçte aktif rol oynayamadı. Dünya iklimi konusunda da söz sahibi ülkelerden olabilir” diye konuştu.

Rüzgar enerjisinde yerli üretim dönemi

Fikri Işık ile Taner Yıldız, İstanbul Ulaşım AŞ'de düzenlenen


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, rüzgardan enerji elde edilmesi konusunda teknolojinin ithal olduğunu belirterek, “Teknolojiyi üreten olmak en önemli hedeflerden biri” dedi. Fikri Işık, İstanbul Ulaşım AŞ'de düzenlenen “Milli Rüzgar Enerji Sistemleri (MİLRES) Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi Projesi” tanıtım törenine katıldı. Işık, enerjide özellikle dışa bağımlılığı azaltacak yatırımların Türkiye için öncelikli stratejik yatırımlar olduğunu söyledi.

BİZ YAPACAĞIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu anda işletme halinde yaklaşık 4 bin megavatlık, inşa halinde ise 2 bin megavatlık rüzgar santrali bulunduğu bilgisini vererek, şunları kaydetti: “Bir traktör yaklaşık 5 bin parçadan, binek araba 10 bin 200 civarında parçadan, nükleer güç santrali ise 515 bin parçadan oluşuyor. Bunların hepsini biz yapacağız. İsterse 10 yıl, isterse 20 yıl sürsün.”

MİLRES PROJESİ BİR İLK

MİLRES Projesi, tamamen yerli imkanlarla desteklenen, başladığı tarih itibariyle Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeli sivil Ar-Ge projesi. Projede endüstriyel ölçekte 2,5 megavat elektrik üretimi yapabilen rüzgar türbinlerinin yerli teknoloji ile geliştirilmesi hedefleniyor.
İşte Meral Hanımın PKKlıları

İşte Meral Hanımın PKKlıları

​İYİ Parti listelerinde PKK ile doğrudan irtibatlı 30'a yakın isim var.
Modern haçlılar silahlanıyor

Modern haçlılar silahlanıyor

​Ordo Militaris Catholicus isimli organizasyon, Hristiyanları silahlanmaya çağırıyor.
Kandile kıskaç

Kandile kıskaç

​Türkiye'de bitme noktasına gelen PKK, sınır ötesinde de kıskaca alınıyor.
Tespih çekmiyorterlik üretiyorlar

Tespih çekmiyorterlik üretiyorlar

​Cezaevlerindeki atölyeler birer üretim merkezi gibi çalışıyor.
O mesaj bizeydi

O mesaj bizeydi

​Rakkalı ve Deyrizorlu Suriyeliler katliam hakkında Yeni Şafak'a konuştu.
Kod adı Zübeyir

Kod adı Zübeyir

​Zübeyir kod adlı FETÖ'cünün YARSAV'ın eski Başkanı Murat Arslan olduğu ortaya çıktı.
BDDKinceleme başlattı

BDDKinceleme başlattı

​Döviz kurunda manipülasyon yapan bankalar incelenecek.
Mansur Yavaşasert tepki

Mansur Yavaşasert tepki

Erdoğan: Bu adam Ankara'nın başına gelirse ne tür sahte senetler düzenler.
Veri uyarısı!

Veri uyarısı!

Dolardaki yükseliş sonrası yeniden gündemde.
Galatasaray seçime gidiyor

Galatasaray seçime gidiyor

​Başkan büyük bir şok yaşadı, aday olamayacak.
Uçurumdanönce son çıkış

Uçurumdanönce son çıkış

MHP lideri Bahçeli Cumhur İttifakı'nın ortak mitinginde konuştu.
Londradabinler sokağa çıktı

Londradabinler sokağa çıktı

​İngiltere halkı, yeniden Brexit referandumu istiyor.
Ramazan ayının olmazsa olmazları

Ramazan ayının olmazsa olmazları

Alan doldu taştı

Alan doldu taştı

​Cumhur İttifakı'ndan Ankara'da gövde gösterisi.
Yazıklar olsun sana

Yazıklar olsun sana

Özhaseki'den CHP'nin adayı Mansur Yavaş'a tepki.
Güneşinerittiği kadın

Güneşinerittiği kadın

Elini de kaybetti, tedavisi bulunamıyor.
Miting alanı saatler öncesinden doldu

Miting alanı saatler öncesinden doldu

​Cumhur İttifakı'ndan Ankara'da dev miting.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.