Ekonomi Borsada yerli yatırımcı coşkusu

Borsada yerli yatırımcı coşkusu

Hisse senedi işlem hacmi yılın ilk çeyreğinde 5 trilyon lirayı aşarak rekor kırdı. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği verilerine göre, işlem hacminin yüzde 74’ü yerli yatırımcılar, yüzde 26’sı ise yabancı yatırımcılar tarafından yapıldı. Yerli yatırımcıların hisse senedi işlem hacmi yüzde 145 artışla 1,4 trilyon liradan 3,8 trilyon liraya çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Borsada yerli yatırımcı coşkusu
Arşiv

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB); aracı kurumların 2021 yılı ilk çeyrek verilerine göre, hisse senedi piyasası işlem hacmi geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat artarak 5,2 trilyon lira ile tarihi rekor seviyeye ulaştığını duyurdu. Birlikten yapılan açıklamaya göre, yerli yatırımcıların sermaye piyasalarına artan ilgisi, işlem hacimlerini rekor seviyelere taşıdı.

İŞLEM HACMİ 2,5 KAT ARTTI

Aracı kurumların 2021 yılı ilk çeyrek verileri, hisse senedi piyasasında tüm zamanların en yüksek işlem hacminin gerçekleştiğini ortaya koydu. TSPB’nin aracı kurumlardan derlediği verilere göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde hisse senedi işlem hacmi, geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık 2,5 kat artarak 5,2 trilyon liraya çıktı. TSPB verileri, bu yılın ilk çeyreğinde sabit getirili menkul kıymet ve opsiyon haricinde tüm piyasalarda işlem hacimlerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla arttığını da ortaya koydu.

İŞLEMLERİN YÜZDE 74’ÜNÜ YERLİ YATIRIMCI YAPTI

Hisse senedi işlem hacminde bu yılın ilk çeyreğinde tüm zamanların en yüksek hacmine ulaşılmasında en büyük etkenin yerli yatırımcıların gerçekleştirdiği işlemler olduğunu gösterdi. 2020 yılı ilk çeyreğinde 1,4 trilyon lira olan yerli yatırımcıların hisse senedi işlem hacimleri, yüzde 145 artarak bu yılın ilk çeyreğinde 3,8 trilyon liraya çıktı. Yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği pay piyasası işlem hacmi ise yüzde 157 artarak 1,4 milyar liraya ulaştı. İşlem hacminin yüzde 74’ü yerli yatırımcılar, yüzde 26’sı ise yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi.

İNTERNETİN PAYI YÜZDE 58’E ÇIKTI

Aracı kurumların şube ve irtibat bürosu sayıları artsa da salgın nedeniyle yaşanan kapanmaların ve internet kanalına artan ilgi nedeniyle hisse senedi toplam işlem hacminde en yüksek payı internet üzerinden gerçekleştirilen işlemler aldı. Geçen yılın ilk çeyreğinde hisse senedi toplam işlem hacminde yüzde 50 olan internet işlemlerinin payı, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla 8 puan artarak yüzde 58’e çıktı. Kurumların işlemlerinde doğrudan piyasa erişimi kanalının payı ise 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 13 oldu.

TEKNOLOJİ KULLANIMI HAYLİ YAYGINLAŞTI

Veriler, son yıllarda finansal piyasalarda iş modellerinin teknolojik gelişmelere paralel olarak önemli bir değişimin yaşandığına da işaret ediyor. 2021 ilk çeyrek verilerine göre, emir iletiminin doğrudan yapıldığı kanallar olan internet ve doğrudan piyasa erişimi kanallarının hisse senedi işlemlerindeki toplam payı 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 71’e çıktı.

KREDİLİ İŞLEMLER HIZLI ARTIYOR

Aracı kurumların müşterilerine kullandırdığı kredi bakiyesi, artan yatırımcı ilgisiyle 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren hızla büyüdü. TSPB verilerine göre, Mart 2020’de 2,6 milyar lira olan yatırımcıların kullandığı kredi hacmi, yüzde 200 artarak, Mart 2021 sonu itibarıyla 7,9 milyar liraya çıktı. Veriler, kredi kullanan yatırımcı sayısının ise aynı dönemde hisse senedi yatırımcı sayılarındaki artışa paralel yüzde 143 artarak 29 bin kişiye çıktığını gösterdi.

ŞUBE VE ÇALIŞAN SAYISI YÜKSELİŞTE

Bu yılın ilk çeyreği itibarıyla Türkiye’de faaliyet gösteren aracı kurum sayısı 61 oldu. Merkez dışında irtibat birimine sahip olan 40 kurumun, şube ve irtibat bürolarının sayısında artış sürdü. Geçen yılın mart sonu itibarıyla 271 olan aracı kurum şube sayısı, 2021 yılı mart sonunda 289’a çıkarken, aynı dönem itibarıyla 68 olan irtibat bürosu sayısı ise 110’a çıktı. Çalışan sayısı ise 861 kişi artarak, 5 bin 896 oldu.

İki tekerin istihdam yükü ağır
EKONOMİ
İki tekerin istihdam yükü ağır

Kırklareli OSB’de hedef 95 fabrika
EKONOMİ
Kırklareli OSB’de hedef 95 fabrika

Yerli turist yüzleri güldürdü
EKONOMİ
Yerli turist yüzleri güldürdü

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.